Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi – studia w Lublinie
Studia na kierunku archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi to unikatowa w skali kraju propozycja przygotowana na nowy rok akademicki przez UMCS w Lublinie.
Studia na kierunku Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi to jedna z propozycji, którą dla kandydatów przygotował Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej – Wydział Historii i Archeologii UMCS.
Archiwistyka to dyscyplina naukowa oraz działalność praktyczna związana z powstawaniem, gromadzeniem, długotrwałym przechowywaniem oraz opracowywaniem i udostępnianiem dokumentów. Związane z tym treści uzupełniają przedmioty historyczne oraz wprowadzające elementy prawne i administracyjne, zarządzania wiedzą i informacją czy informatyki. Niektóre zajęcia przybliżają pracę z dokumentami papierowymi, inne wprowadzają w świat dokumentu elektronicznego, digitalizacji, e-government, baz danych, Big Data oraz sztucznej inteligencji.
Specjalności
Studenci mają do wyboru trzy specjalności, które dają możliwość pogłębienia wiedzy i umiejętności w wybranych obszarach:
- Zarządzanie dokumentacją współczesną. Ta specjalność przygotowuje głównie do zawodu records managera, czyli specjalisty ds. zarządzania wszelkimi zapisami informacyjnymi. Wyposaża absolwenta w zespół wiedzy i umiejętności pozwalających na pracę przy projektowaniu, tworzeniu, obsługiwaniu systemów Records Management, które mogą obejmować zarówno dokumenty elektroniczne, jak i papierowe. Odpowiada wymaganiom normy ISO 15489, która od 2006 r. obowiązuje także w Polsce.
- Specjalność informatyka biurowa i archiwalna. Specjalność przygotowuje do pracy z najnowszymi programami i systemami informatycznymi stosowanymi w pracy biurowej, kancelaryjnej i działalności archiwalnej. Program specjalności został opracowany we współpracy z Instytutem Informatyki UMCS, którego pracownicy prowadzą zajęcia w pracowniach komputerowych. Pośród przedmiotów tej specjalności znajdują się m.in. Podstawy baz danych, Oprogramowanie Enterprise Content Management (ECM) oraz Archiwizacja zasobów cyfrowych.
- Specjalność archiwistyka historyczna. Absolwent kierunku po tej specjalności zyskuje przygotowanie do pracy we wszelkiego rodzaju archiwach: zakładowych, depozytowych, prywatnych, państwowych w zakresie gromadzenia, przechowywania, opracowania i udostępniania archiwaliów. Wiąże się to także z nabyciem kwalifikacji specjalisty w zakresie zarządzania dokumentacją – tworzenia, przyjmowania, sterowania obiegiem, przechowywania i stosowania dokumentów w urzędach, firmach i innych organizacjach – w charakterze urzędnika i menedżera.
Co po studiach?
Absolwent będzie mógł wykonywać zawód, m.in:
- specjalisty ds. zarządzania dokumentacją i informacją (records managera) w podmiotach publicznych i prywatnych;
- archiwisty, biorącego udział w gromadzeniu, przechowywaniu, opracowaniu i udostępnianiu wszelkich rodzajów dokumentacji, a także w prowadzenia działalności informacyjnej i popularyzatorskiej z nią związanej;
- koordynatora czynności kancelaryjnych (stanowisko obowiązkowe w strukturze niektórych urzędów administracji);
- operatora systemów komputerowych i baz danych w tym systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) w administracji publicznej;
- pracy związanej z dostępem do danych osobowych, informacji niejawnych i innych tajemnic ustawowo chronionych;
- pracownika urzędów administracji państwowej i samorządowej;
- i wiele innych, dla których nasze studia oferują niezbędną formację humanistyczną.
Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do podjęcia pracy m.in. w:
- archiwach państwowych i wyodrębnionych (wojskowych, służb specjalnych, najwyższych organów państwa);
- urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz w wymiarze sprawiedliwości;
- archiwach wszelkiego rodzaju instytucji, np. banków, sądów, instytucji publicznych;
- firmach zajmujących się porządkowaniem i przechowywaniem dokumentacji;
- instytucjach naukowych, edukacyjnych i kulturalnych, stowarzyszeniach i fundacjach;
- wszelkiego rodzaju kancelariach, sekretariatach i biurach (posiadają je wszystkie współczesne organizacje).
Rekrutacja
W procesie rekrutacji pod uwagę brany jest jeden przedmiot spośród:
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- język polski,
- język łaciński i kultura antyczna,
- historia sztuki,
- filozofia,
- geografia,
- informatyka
- matematyka.
Kierunek archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi w Lublinie
Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia historyczne Lublin. Interesujesz się działalnością człowieka w przeszłości i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia historyczne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Administracja – Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
Prawo – Uniwersytet Łódzki
Administracja – Uniwersytet Łódzki
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:
Studia w Lublinie
Kierunki studiów w Lublinie
Rekrutacja na studia w Lublinie
Uczelnie Lublin
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij