Kierunki studiówKierunki studiów ToruńStudia ścisłeStudia Toruń

Astronomia – studia w Toruniu

Wysoki poziom kształcenia na kierunku astronomia na UMK potwierdzają międzynarodowe kariery naukowe absolwentów, np. pierwszych odkrywców planet spoza Układu Słonecznego.

Studia na kierunku astronomia ma w swojej ofercie Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Astronomia jest najstarszą z nauk przyrodniczych, a w stosowaniu matematyki do precyzyjnego przewidywania zjawisk wyprzedziła inne nauki o całe tysiąclecia. Odkrycia astronomiczne wciąż na nowo kształtują nasze wyobrażenie o świecie. Niektóre z nich, np. znajdowanie pozasłonecznych układów planetarnych czy nowych, nieznanych planetoid w pobliżu Ziemi, trafiają na pierwsze strony gazet i czasopism.

Studiowanie astronomii może więc stać się pasjonującą przygodą poznawczą oraz okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy. Studia na astronomii dają również bardzo dobre przygotowanie w zakresie fizyki, matematyki i informatyki oraz obsługi nowoczesnej aparatury optycznej i elektronicznej.

W Piwnicach pod Toruniem znajduje się Instytut Astronomii UMK, jeden z największych ośrodków astronomicznych w Polsce, który może pochwalić się unikatowymi instrumentami oraz znakomitymi osiągnięciami naukowymi. Wśród teleskopów optycznych pracujących w obserwatorium znajduje się największy w Polsce, o średnicy zwierciadła 90 cm. Tu również znajduje się radioteleskop o średnicy 32 m, jeden z większych i najnowocześniejszych w Europie, pracujący w światowej sieci VLBI.

Instytut Astronomii UMK współpracuje naukowo z ośrodkami zagranicznymi, uczestniczy w licznych międzynarodowych programach badawczych i odkryciach naukowych. Toruńscy astronomowie stworzyli jeden z najbardziej precyzyjnych na świecie katalogów obszarów narodzin masywnych gwiazd oraz odkryli ponad 20 pozasłonecznych układów planetarnych.

Absolwenci studiów astronomicznych na UMK z powodzeniem odnajdują się na zagranicznych studiach doktoranckich. Są zatrudniani jako:

  • specjaliści w ośrodkach badawczych,
  • cenieni specjaliści od zaawansowanej obsługi systemów komputerowych,
  • nauczyciele fizyki i astronomii,
  • popularyzatorzy nauki.

Kierunek astronomia w Toruniu

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia ścisłe Toruń. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Toruniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Toruniu:

Studia w Toruniu

Kierunki studiów w Toruniu

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uczelnie Toruń

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia