Fizyka techniczna – studia w Lublinie

Specjaliści fizyki technicznej znajdą zatrudnienie w wielu instytucjach, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Kierunku fizyka techniczna ma w swojej ofercie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia prowadzi Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Na tym kierunku możesz wybrać jedną z trzech specjalności:

fizyka medyczna:

Zastosowanie metod fizycznych w medycynie. Poznasz urządzenia stosowane w diagnostyce (np. USG, tomografia, rezonans) i terapii medycznej (np. urządzenia rentgenowskie i jądrowe), dowiesz się także, jak z nich bezpiecznie korzystać. Czekają Cię też podstawy anatomii i fizjologii człowieka, optyki i jej zastosowanie w optometrii. Wiedzę praktyczną zdobędziesz w pracowni klinicznej wyposażonej w aparaturę medyczną. 

nowoczesne materiały i techniki pomiarowe:

Specjalizacja dla tych, którzy interesują się procesami technologicznymi tworzenia nowych materiałów oraz pracą laboratoryjną. Zetkniesz się tu z nowoczesnymi materiałami i technikami pomiarowymi. Czekają Cię ciekawe wykłady dotyczące technologii wysokiej próżni, nanofotoniki, bionanotechnologii itp. Będziesz miał dostęp do pracowni specjalistycznych i poznasz podstawy praktycznej obróbki mechanicznej materiałów. 

fizyka komputerowa: 

Zastosowanie informatyki w rozwiązywaniu problemów fizycznych, m.in. algorytmy w fizyce komputerowej, metody numeryczne i modelowanie profesów fizycznych, informatyka kwantowa. Dużo przedmiotów praktycznych, podczas których zagłębisz się w takie tematy, jak np. mikrokontrolery i ich zastosowanie, interfejsy i sterowanie systemami kontrolno-pomiarowymi, inżynierskie programy użytkowe, modelowanie i symulacje układów technicznych, metody przetwarzania i wizualizacji danych. Specjalność ta kształci inżynierów z umiejętnościami komputerowymi i konkretną wiedzą użytkową, bardzo pożądanych przez rynek pracy. 

Po studiach I stopnia możesz kontynuować naukę na fizyce technicznej II stopnia lub innych kierunkach politechnicznych.

Jak wyglądają perspektywy zawodowe absolwenta fizyki technicznej? Z dyplomem inżyniera możesz już pracować zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Instytucje badawcze, przemysłowe, centra rozwojowe – to przykładowe miejsca, w jakich możesz zostać zatrudniony. Jako fizyk medyczny znajdziesz też pracę w placówkach ochrony zdrowia, szpitalach, firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią. Fizycy techniczni pożądani są też w specjalistycznych laboratoriach policyjnych czy nawet instytucjach wojskowych.

Uczelnie prowadzące kierunek fizyka techniczna w Lublinie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia ścisłe Lublin. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

Czytaj również

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:

Studia w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Uczelnie Lublin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia