Mikrobiologia – Uniwersytet w Białymstoku

Czego nauczysz się podczas studiów?

Studiując mikrobiologię na Uniwersytecie w Białymstoku, zdobędziesz wszechstronną wiedzę w zakresie wirusologii, biologii bakterii, immunologii i biochemii oraz protozoologii.

Dzięki różnorodnym zajęciom odbywającym się w świetnie wyposażonym kampusie UwB, nauczysz się korzystać z nowoczesnej aparatury badawczej, co stanowi podstawę pracy współczesnego mikrobiologa.

Dowiesz się, w jaki sposób prowadzić badania naukowe na różnych poziomach organizacji życia, a jednocześnie nabędziesz liczne umiejętności praktyczne potrzebne w późniejszej pracy zawodowej. Opanujesz metody identyfikacji mikroorganizmów za pomocą różnorodnych technik. Poznasz szeroki wachlarz metod laboratoryjnych z zakresu biologii molekularnej, biotechnologii i diagnostyki mikrobiologicznej. Dowiesz się także, w jaki sposób prowadzić hodowle komórkowe oraz prowadzić analizy laboratoryjne wód, gleby, powietrza oraz żywności.

Jako student i absolwent nabędziesz umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego, doboru technik przydatnych do wykonywania badań ekologicznych, mikrobiologicznych, środowiskowych, waloryzacji przyrodniczej i monitoringu środowiska. Nauczysz się przeprowadzać testy diagnostyczne wykorzystywane w laboratoriach badających żywność, leki, próbki środowiskowe oraz wykonywać analizy mikrobiologiczne.

Gdzie pracują absolwenci kierunku mikrobiologia?

Zazwyczaj absolwenci podejmują pracę w:

  • laboratoriach prowadzących analizy mikrobiologiczne i biochemiczne produktów spożywczych,
  • laboratoriach przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego
  • instytucjach zajmujących się ochroną i mikrobiologicznym monitoringiem środowiska
  • instytucjach ochrony środowiska oraz urzędach administracji państwowej
  • placówkach zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym oraz bezpieczeństwem epidemiologicznym
  • laboratoriach naukowych, a także laboratoriach diagnostycznych oraz kryminalistycznych

Będąc absolwentem kierunku mikrobiologia, możesz także podejmować własne inicjatywy gospodarcze w zakresie rolnictwa, produkcji zdrowej żywności i wykorzystania procesów mikrobiologicznych na skalę przemysłową.

Poznaj inne propozycje kierunków:

Studia biologiczne Białystok
Uniwersytet w Białymstoku

Materiały; opis kierunku na stronie Uczelni

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia