KonkursyNoweStudia BiałystokStudia techniczneZ życia uczelni

Niesamowita maszyna – konkurs o indeks Politechniki Białostockiej

„Niesamowita maszyna” to konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w szczególności maturzystów. Uczeń bądź zespół, który skonstruuje najlepszą maszynę wygra pięć tysięcy złotych i indeksy na wybrane wydziały Politechniki Białostockiej. Przewidziane są również nagrody dla szkoły w której uczą się najlepsi konstruktorzy i dla ich nauczyciela- mentora.

Politechnika Białostocka, największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce, organizuje po raz piąty konkurs „Niesamowita Maszyna”. To rywalizacja, w której głównymi nagrodami są indeksy na wybrane kierunki studiów pierwszego stopnia Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne.

W konkursie wystartować mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Aby wziąć w nim udział należy stworzyć urządzenie na wzór maszyny Rube’a Goldberga, w którym połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.

Zwycięski zespół lub konstruktor otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na:

  • Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku),
  • Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku,
  • Wydziale Elektrycznym,
  • Wydziale Mechanicznym,
  • Wydziale Inżynierii Zarządzania.

Na nagrodę pieniężną może też liczyć szkoła, w której uczą się zwycięzcy konkursu (warunek: wszyscy członkowie zespołu są uczniami tej samej szkoły) oraz mentor zwycięskiej drużyny. To odpowiednio 1 tys. i 500 złotych. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca w konkursie „Niesamowita Maszyna” otrzymają odpowiednio 2 tys. i 1,5 tys. złotych.

Najważniejszy jest pomysł oraz kreatywne zastosowanie prostych zasad fizyki – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Co roku młodzi ludzie z całej Polski zaskakują swoimi konstrukcjami i wkrótce stają się naszymi studentami. Na uczelni mogą rozwijać swoje talenty w licznych kołach naukowych. 

Konstrukcje można budować w pojedynkę lub w zespole (maksymalnie 3-osobowym), zawsze pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie gotowej maszyny należy sfilmować i opublikować w serwisie YouTube (clip do 2 minut). Uwaga! W tytule filmu powinna znaleźć się nazwa konkursu, czyli „Niesamowita Maszyna” oraz zwrot identyfikujący projekt; w opisie – krótka charakterystyka reakcji łańcuchowej. Zebrane pod filmem polubienia są elementem oceny konkursowej. 

Na budowę maszyny młodzi konstruktorzy mają około dwóch miesięcy. Termin nadsyłania zgłoszeń oraz publikacji filmów konkursowych minie 14 kwietnia 2023 r. Kolejne etapy konkursu „Niesamowita Maszyna”, harmonogram, regulamin oraz formularze zgłoszeń znajdują się na stronie www.niesamowitamaszyna.pl

Najciekawsze „Niesamowite Maszyny” zmierzą się 31 maja 2023 roku, w finale, który zostanie rozegrany w Politechnice Białostockiej. 

Od czego się zaczęło?

Maszynę, na wzór tej, którą zbudował Rube Goldberg, sześć lat temu skonstruowali studenci, licealiści i pracownicy Politechniki Białostockiej. Projekt okazał się być wspaniałą integracyjną zabawą, która uruchomiła kreatywność twórców. Takimi zdolnościami: umiejętnością pracy w grupie i determinacją do rozwiązywania napotykanych problemów, powinni wykazywać się przyszli inżynierowie. 

„Niesamowitą Maszynę” PB można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=tXzt-PKipe4&t=3s

Konstrukcje, które będą tworzyć uczestnicy konkursu „Niesamowita Maszyna” nie muszą być tak duże i złożone, jak ta, która powstała na uczelni. Konkursowe maszyny powinny mieścić się na ławce szkolnej.

Konkurs co roku przyciąga młodych, zdolnych studentów. Okazał się być strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o promocję uczelni, co nie umknęło uwadze branży. „Niesamowita maszyna” zdobyła bowiem pierwszą nagrodę w konkursie Genius Universitatis 2019 na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną szkoły wyższej. 

Ogólnopolski konkurs Politechniki Białostockiej „Niesamowita Maszyna” odbywa się pod patronatem Rektora Politechniki Białostockiej.

Patronatem medialnym piątą edycję konkursu Niesamowita maszyna objęli: TVP3 Białystok, Platon TV, Radio Białystok, Radio Akadera, geekstok.pl.

Sponsorem konkursu jest firma Pronar Sp. z o.o., Partnerem konkursu – Miasto Białystok.

Harmonogram piątej edycji konkursu „Niesamowita Maszyna”:

  • Etap I – do 14 kwietnia 2023 r. nadsyłanie dokumentów zgłoszeniowych oraz publikacja filmów konkursowych w serwisie YouTube
  • Etap II (wewnętrzny) – do 7 maja 2023 r. zamknięcie głosowania na YouTube, wyłonienie max. 10 zespołów, które otrzymają zaproszenie do rundy finałowej
  • Etap III – 31 maja 2023 r. finał konkursu w Politechnice Białostockiej. Wybór zwycięzców i wręczenie nagród.

(Zdjęcie, tekst: informacja prasowa Politechniki Białostockiej)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA – AKTUALNOŚCI, REKRUTACJA NA STUDIA

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia