Na jakie studia warto wybrać się po maturze? Które pozwolą od razu znaleźć pracę?
Zapotrzebowanie na pracowników jest obecnie bardzo duże, jednak dotyczy to głównie pracowników fizycznych i niewykształconych. Jednak także specjaliści mogą łatwo znaleźć pracę, ale tutaj konieczne są odpowiednie kwalifikacje. Dziś zastanowimy się, jaki kierunek studiów wybrać po zdaniu matury.
Po jakich kierunkach najłatwiej znaleźć pracę?
Nie zawsze najpopularniejsze kierunki studiów pozwalają na szybkie znalezienie pracy. Jednocześnie istotne znaczenie ma fakt, by kończąc dany kierunek studiów dysponować dużą wiedzą oraz umiejętnościami. Po maturze nie wszyscy młodzi ludzie mają plan na siebie i od razu wiedzą, co chcą robić. Na pewno ważne jest to, by kierunek był zgodny z zapotrzebowaniem na rynku pracy, ale też by ciekawił osobę, która zamierza go ukończyć. Na pewno ciekawym kierunkiem jest administracja. Absolwenci mogą znaleźć pracę w różnego rodzaju urzędach. Mogą również wdrażać praktyki gospodarcze czy pracować np. w urzędach skarbowych. Ciekawym wyborem jest prawo pracy w Polsce i Unii Europejskiej. Trzeba przyznać, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest bardzo duże. Podobnie zresztą jest w przypadku brokerów innowacji. Jeżeli interesuje Was szybki rozwój oraz asymilacja innowacji, to trzeba przyznać, że taki kierunek jest wręcz wskazany. Biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną, ale też zmiany jakie zachodzą w polskiej polityce, możemy polecić studia politologiczne. Absolwenci będą dysponować wiedzą pozwalającą im na pełną analizę zjawisk politycznych, a także społecznych oraz gospodarczych. Można wybrać też handel międzynarodowy i biznes na rynku europejskim. Jeżeli macie zainteresowania nowoczesną technologią, to grafika 3D i game art będzie naprawdę świetnym kierunkiem. Przygotowuje on do projektowania gier oraz wirtualnej rzeczywistości. Biorąc pod uwagę, że rynek pracy ciągle się rozwija, to taki kierunek jest wręcz wskazany.
Studia na dwóch kierunkach – jak je łączyć i dlaczego warto zdecydować się na taką opcję?
Wybierając odpowiednią uczelnię, można podjąć jednocześnie studia na dwóch kierunkach. Jeżeli nie do końca wiecie, co chcecie robić, a jednocześnie macie szerokie zainteresowania, to możecie spróbować podjąć naukę na dwóch kierunkach. Łączenie studiów dziennych z hybrydowymi bądź ze studiami online jest naprawdę doskonałą opcją. Wbrew pozorom możecie łączyć zupełnie niezwiązane ze sobą kierunki. Jeżeli interesuje Was informatyka, ale obawiacie się, że nie znajdziecie od razu pracy, to możecie także zapisać się na studia pedagogiczne. Na uwagę zasługują także studia administracyjne, które pozwolą Wam podjąć pracę np. w urzędzie miasta. W tym czasie możecie dalej studiować, np. kierunek z zakresu bezpieczeństwa narodowego czy też mechaniki i budowy maszyn. Warto zauważyć, że są takie zawody, które wymagają naprawdę wysokich kwalifikacji i studia pierwszego stopnia nie wystarczą. W takim przypadku możecie dalej się kształcić, wybierając po ich ukończeniu studia drugiego stopnia bądź podyplomowe, szczególnie gdy wcześniej studiowaliście jeszcze jeden kierunek. To np. dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pracować w jednostkach wojskowych i zarządzać obronnością państwa. Jednak nim zdobędą pełne kwalifikacje, mogą w międzyczasie studiować jeszcze np. administrację i podjąć pracę w urzędzie, a potem nadal się kształcić. Wbrew pozorom łączenie dwóch kierunków studiów wcale nie jest takie trudne, szczególnie jeśli udacie się na tę samą uczelnię.
Praca zawodowa i studia po maturze, czyli jak zdobyć doświadczenie i jednocześnie kwalifikacje
Są osoby, które zaraz po maturze chcą się usamodzielnić i podjąć pracę. Jednocześnie wciąż chcą zdobyć odpowiednie kwalifikacje, by móc później zajmować wyższe stanowiska. W takim przypadku mogą one podjąć studia zaoczne bądź online w systemie hybrydowym. Trzeba przyznać, że taka opcja pozwoli nadal się kształcić, ale też można bez problemu pracować zawodowo i zarabiać na swoje utrzymanie. Tutaj również wybór kierunków jest naprawdę duży. Można wybrać np. studia pedagogiczne, administrację, dostępne są także studia filologiczne, choćby ze specjalnością filologii angielskiej czy germańskiej. Świetnym wyborem i kierunkiem “na czasie” wydaje się też fact-checking i przeciwdziałanie dezinformacji.
(Materiał prasowy partnera portalu)
CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja na studia:
Kierunki studiów 2025 – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Politechnika Morska w Szczecinie
Kierunki studiów 2025 – Politechnika Gdańska
Ciekawy artykuł? Udostępnij: