Groznawstwo – unikatowa propozycja kierunku studiów na UAM w Poznaniu

Ta informacja w pierwszej chwili była zaskoczeniem. Przez chwilę nawet przez głowę przebiegała myśl, że to może żart. A jednak potem oprzytomnienie. Wszyscy prawie już dzisiaj w coś grają. Jedni lubią planszówki, inni wolę gry na kompie, ktoś zagra w karty, ktoś na telefonie. Gry są wszędzie.

W Poznaniu pomyślano o tym, by stworzyć kierunek studiów, który poświęcony będzie grom. O wizji kierunku opowiada prof. Wojciech Otto, dyrektor Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM

– Jeśli zostaną zatwierdzone nasze plany, to od 1 października 2021 zainaugurujemy nowy kierunek studiów na studiach licencjackich pod nazwą groznawstwo. Na kierunku zajmowano by się grami, głównie wideo, ale nie tylko. To zaledwie pierwszy krok do realizacji szerszej wizji badawczo-dydaktycznej, która w finalnym kształcie miałaby przybrać formułę centrum naukowego, opartego na współpracy z uznanymi w środowisku badaczami oraz z firmami zajmującymi się produkcją i promocją gier.

Poznań może stać się pierwszym ośrodkiem akademickim na mapie Polski, w którym funkcjonował będzie osobny kierunek poświęcony tematyce gier.

Pomysł na powstanie programu nauczania na kierunku groznawstwo zrodził się z obserwacji rynku. Gołym okiem widać, że pracodawcy narzekają na brak specjalistów w dziedzinie gier.

Kim jest wymarzony kandydat na te studia.

– Liczymy na pasjonatów, którzy do nas przyjdą, ale chcemy ich wyposażyć w odpowiednie narzędzia analityczno-interpretacyjne. Zamysł jest taki, by kształcić osoby, które będą o tych grach mówić i pisać, ale chcemy także, by to oni animowali rynek gier wideo, by potrafili wykorzystać je w edukacji, animacji kultury, a nawet w terapii. Możliwości jest bardzo wiele – zauważa prof. Wojciech Otto.

Dalsze losy pomysłu na nowy kierunek studiów warto śledzić na stronie UAM.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia