Jak webinary zmieniają e-learning?
Wraz z rozwojem technologii cyfrowych zaczęły powstawać narzędzia, jakie zrewolucjonizowały różne obszary życia. Przykładem jest edukacja, która wcale nie musi już wiązać się z siedzeniem w sali. Wiele zajęć z klasy może przenieść się na ekran komputerów lub tabletów za sprawą e-learningu. Jednym z istotniejszych narzędzi stosowanych w e-learningu są webinary.
Webinar jest odbywającym się online wydarzeniem, które może przybierać różną formę. Webinary pozwalają przeprowadzać spotkania biznesowe, kursy, prezentacje. Wykładu prowadzącego może słuchać wielu odbiorców mogących pozostać w roli słuchaczy lub biorących czynny udział w dyskusji.
Wpływ e-learningu na edukację
Już samo powstanie e-learningu zrewolucjonizowało proces nauczania. Zniwelował wiele istotnych barier wpływających na dostęp do edukacji. Dzięki komunikacji z uczestnikami szkoleń, studentami, uczniami za pośrednictwem sieci nie było ważne miejsce zamieszkania, stan zdrowia, a często i godziny, w jakich można wziąć udział w zajęciach. Organizatorzy przygotowywali gotowe materiały w formie prezentacji, filmów i e-booków. Często jednak brakowało bezpośrednich interakcji, wymiany poglądów i wątpliwości, dlatego metody te były niewystarczające. Dzięki wprowadzeniu webinarów, w dużej mierze udało się to wyeliminować. Zalety z nim związane dostrzegło wiele uczelni i firm szkoleniowych, które rozszerzyły swoją ofertę. Jakie są największe korzyści webinarów, patrząc z perspektywy e-learningu?
Większe zaangażowanie uczestników i budowa relacji dzięki webinarom
Przede wszystkim webinary są narzędziami interaktywnymi, a osoby biorące udział w zajęciach znacznie bardziej się angażują, niż poprzez samo wyświetlenie prezentacji. Mogą w czasie rzeczywistym włączyć się do dyskusji, czy pisać na chacie. Dzięki temu prowadzący ma pewność, że przekazywane przez niego treści są jasne, a kursanci lub studenci biorą aktywny udział w zajęciach.
Webinary sprzyjają również nawiązywaniu relacji między osobami, które w nich uczestniczą. Zmniejsza się wrażenie anonimowości typowe dla kontaktów w sieci. Może tworzyć się społeczność oparta na wspólnych celach i wsparciu w ich osiąganiu. Dwustronna komunikacja jest więc korzystna i dla studentów i wykładowcy.
Poziom trudności i zakres dopasowany do uczestników
Przez to, że prowadzący mają cały czas kontakt z odbiorcami, na bieżąco mogą rozwiewać wątpliwości i być elastyczni w sposobie prowadzenia zajęć. Widzą, jakie umiejętności zostały już opanowane, a co sprawia trudność i trzeba powtórzyć lub wyjaśnić w inny sposób. Webinary pozwalają reagować na bieżąco, a treści są spersonalizowane pod kątem konkretnych grup.
Webinary są łatwe w organizacji
Aby zorganizować swój własny webinar, nie potrzeba zaawansowanych umiejętności. Można je tworzyć za pomocą różnych platform, jak Google Meet, czy Microsoft Teams. Dobrze sprawdzają się też zaawansowane narzędzia jak GetResponse, w których webinary to tylko jedna z wielu funkcjonalności.
Możliwość organizacji zajęć dla osób z różnych stron
Zanim zaczęto stosować webinary w e-learningu, jednym z podstawowych zarzutów wobec e-learningu była mniejsza efektywność niż przy tradycyjnie prowadzonych zajęciach. E-learning z wykorzystaniem webinarów może mieć porównywalną efektywność jak warsztaty i wykłady stacjonarne, a przy tym wiąże się ze znacznie większą elastycznością. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy mogą być w dowolnym miejscu. Wystarczy dostęp do internetu. Jest to duża zachęta dla osób, które miały wobec e-learningu pewne wątpliwości.
Nauka o dowolnej porze dzięki nagraniom
Barierą w dostępie do kursów i kierunków studiów jest nie tylko odległość od miejsca, gdzie się one odbywają. Dla osób pracujących w nietypowych godzinach lub w systemie zmianowym kłopotliwe bywają również godziny. W większości przypadków aplikacje do webinarów pozwalają na nagranie spotkania. Dzięki temu ci, którzy w danym dniu nie mogli uczestniczyć w zajęciach, będą mogli bez stresu nadrobić zaległości. Nagrania są też przydatne podczas powtórek materiału.
Webinary a pomnażanie zysków
W przypadku firm szkoleniowych i prywatnych uczelni organizacja kierunków i kursów online wykorzystujących webinary pozwala zwiększyć dochody przy ponoszeniu niewielkich kosztów. Webinary są atrakcyjną i przede wszystkim skuteczną metodą nauczania, a przy tym dostępne dla znacznie szerszej grupy odbiorców niż zajęcia stacjonarne. Tym samym rośnie zainteresowanie i chętnych na skorzystanie z oferty będzie przybywać. To przełoży się na zyski w związku z czesnym. Jednocześnie nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów przez konieczność organizacji przestrzeni, a więc dodatkowych sal i ławek.
Webinary stwarzają świetne warunki do wymiany wiedzy, co skłania instytucje edukacyjne do testowania i wdrażania tego narzędzia. Symulują przestrzeń tradycyjnej klasy lekcyjnej bądź auli przy zachowaniu jej podstawowej funkcji, a z wyłączeniem ograniczeń związanych z miejscem i czasem zajęć. Już teraz są bardzo popularne i można przypuszczać, że trend ten się umocni.
(Materiał prasowy partnera portalu)
CZYTAJ TAKŻE: Rekrutacja na studia:
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Akademia Kultury Fizycznej w Krakowie
Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach – rekrutacja 2025
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Akademia Teatralna w Warszawie
Ciekawy artykuł? Udostępnij: