Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – popularne studia ekonomiczne

Katowicka uczelnia należy do niewielu typowo ekonomicznych szkół wyższych w Polsce. Jej atrakcyjna oferta edukacyjna przyciąga co roku rzesze kandydatów zainteresowanych robieniem w przyszłości prawdziwego biznesu. Jak wygląda na Uniwersytecie Ekonomicznym lista najbardziej popularnych kierunków? Co przyciąga przyszłych ekonomistów na studia do Katowic?

W ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach znalazło się w ramach studiów I stopnia aż 21. atrakcyjnych kierunków. Największe zainteresowanie towarzyszyło propozycji kierunku finanse i rachunkowość. Zgłosiło się ponad 700 kandydatów. Dużo zgłoszeń pojawiło się również na kierunkach ekonomia, zarządzanie i informatyka. Na każdy z wymienionych było ok. 350 chętnych. Listę na piątym miejscu uzupełnia kierunek logistyka.

Ranking popularności kierunków studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w rekrutacji 2021

 1. FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
 2. INFORMATYKA
 3. ZARZĄDZANIE
 4. EKONOMIA
 5. LOGISTYKA (INŻ.)
 6. DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA
 7. LOGISTYKA W BIZNESIE
 8. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ I FINANSE
 9. MIĘDZYNARODOWE STOSUNKI GOSPODARCZE
 10. INTERNATIONAL BUSINESS

Tak prezentuje się lista kierunków, na które zgłosiła się największa liczba kandydatów. W TOP 10 znalazł się jeden z kierunków, którego wykładowym językiem jest język angielski. Włączenie do oferty kierunków z wykładowym angielskim komentuje prorektor ds. edukacji i współpracy międzynarodowej, prof. Sławomir Smyczek:

W związku z obserwowanym coraz większym zainteresowaniem programami anglojęzycznymi, jak również dbałością o ich najwyższą europejską jakość, od tego roku, by dostać się na te studia, poza spełnieniem wymogów formalnych i złożeniem kompletu dokumentów, trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Duża konkurencja na wielu kierunkach studiów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Duże zainteresowanie budzi zawsze informacja związana z ilością kandydatów walczących o jeden indeks. Z informacji przekazanych przez Marka KIczkę, Rzecznika Prasowego Uniwersytetu wynika, że najtrudniej dostać się na finanse i rachunkowość.

“W tym roku, ze względu na limity przyjęć, najtrudniej z kolei dostać się na: finanse i rachunkowość, gdzie o 1 miejsce statystycznie stara się 2,42 kandydata, informatykę (2,37 na 1 miejsce), analitykę gospodarczą (2,24 na 1 miejsce), logistykę [inżynierską] (2,22 na 1 miejsce), gospodarkę miejską i nieruchomości (2,20 na 1 miejsce) oraz na zarządzanie (1,98 na 1 miejsce) i ekonomię (1,95 na 1 miejsce). Tutaj „podium” zmieniło się nieco w stosunku do ubiegłych lat, kiedy najtrudniej było dostać się kolejno na logistykę [inżynierską], informatykę oraz finanse i rachunkowość. Jest to spowodowane tym, że ze względu na coraz większe zainteresowanie wśród kandydatów, ale też obserwowane potrzeby rynku pracy, zwiększyliśmy limity przyjęć na pierwsze dwa kierunki odpowiednio o 56% i 50%.”

Ranking kierunków na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach ze względu na liczbę kandydatów na jedno miejsce

 1. FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
 2. INFORMATYKA
 3. ANALITYKA GOSPODARCZA
 4. LOGISTYKA
 5. GOSPODARKA MIEJSKA I NIERUCHOMOŚCI
 6. ZARZĄDZANIE
 7. EKONOMIA
 8. DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA
 9. LOGISTYKA W BIZNESIE
 10. FINANCE AND ACCOUNTING FOR BUSINESS

Z danych Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej wynika, że na dzienne (stacjonarne) studia licencjackie i inżynierskie (I stopnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach w systemie zarejestrowało się ponad 3400 osób, z czego przyjętych zostanie 1775 kandydatów. Daje to średnio 1,92 kandydata na jedno miejsce.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia