Kierunki studiów BydgoszcznewStudia BydgoszczStudia humanistyczne

Kulturoznawstwo – studia w Bydgoszczy

Studia na kierunku kulturoznawstwo to doskonała okazja do zdobycia szerokiego wykształcenia humanistycznego. W Bydgoszczy studia te proponuje kandydatom Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Poznaj moduły programu nauczania na UKW.

Studia na kierunku kulturoznawstwo kładą nacisk na umiejętności związane z argumentowaniem, analizowaniem zjawisk kulturowych, poprawnym i uporządkowanym formułowaniem opinii oraz samodzielnym uczeniem się. Ponadto absolwenci i absolwentki potrafią badać zjawiska i teksty kultury w oparciu o wybrane teorie z zakresu nauk humanistycznych i przedstawiać rezultaty w formie wypowiedzi pisemnych i ustnych.

Zakres studiów kulturoznawczych sprawia, że stanowią one dobrą podstawę dla dalszego kształcenia. Możesz kontynuować naukę i studiować kulturoznawstwo na studiach drugiego stopnia (magisterskich) lub wybrać pokrewny kierunek.

Uszczegółowienie i pogłębienie wiedzy w zakresie kulturoznawstwa zapewnia modułowy program studiów, który zawiera przedmioty do wyboru, zebrane w dwóch zestawach tematycznych.

Moduł: Film i teatr

Propozycja dla wszystkich zainteresowanych sztuką audiowizualną. Pozwala przyszłym kulturoznawcom na poznanie najważniejszych kontekstów historycznych, społecznych i branżowych współczesnego filmu i teatru, a także wykorzystanie tej wiedzy w pracach krytycznych (dziennikarstwo), środowiskowych (instytucje kultury na poziomie regionalnym i krajowym) i dydaktycznych (szkolnictwo ponadpodstawowe).
Oprócz zdobycia wiedzy, umiejętności i kompetencji, program modułu daje możliwość łączenia kinofilskiej przyjemności z pogłębionymi badaniami nad sztukami audiowizualnymi.

Przedmioty w programie modułu: historia filmu, film współczesny, teoria i estetyka filmu i nowych mediów, film i kultura, krytyka filmowa i teatralna, spektakle medialne, historia teatru, teatr współczesny, antropologia teatru i widowisk, warsztaty filmowe, warsztaty telewizyjne, warsztaty ekspresji aktorskiej.

Moduł: Moda w kulturze

Moduł przygotowuje do profesjonalnego zajmowania się modą w obrębie kultury (również popularnej) i obejmuje zagadnienia dotyczące powiązań mody ze sztuką, krytyki artystycznej, multimedialności, reklamy i marketingu. Udostępnia narzędzia służące poznaniu mechanizmów społecznej selekcji, ogólnej (dez)aprobaty czy zbiorowego upodobania i gustu. Studenci i studentki zdobywają jednocześnie wiedzę z zakresu historii tego zjawiska, związków z antropologią i tendencjami estetycznymi na przestrzeni czasu.

Absolwenci i absolwentki otrzymują rzetelne przygotowanie do pracy w sektorze publicznym i niepublicznym, w mediach tradycyjnych i elektronicznych (redakcje prasowe, portale internetowe), w przedsiębiorstwach (działy PR i marketingu), usługach (sieci handlowe) oraz instytucjach kulturalnych, wymagających specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności sprawnego i użytecznego wykorzystywania różnych mediów oraz zdolności twórczych. Moduł ten może być również punktem wyjścia do pracy krytyka artystycznego.

Przedmioty w programie modułu: wprowadzenie do kultury popularnej, antropologia ciała, historia mody i ubioru, semiotyka stroju, estetyka kiczu i kampu w modzie, poetyka tekstu w modzie, moda w literaturze, marketing w modzie – warsztaty, krytyka artystyczna, moda w reklamie – warsztaty, moda a multimedialność.

Czy warto studiować kulturoznawstwo?

Absolwentów i absolwentki kulturoznawstwa można spotkać wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności analizy, interpretacji i komunikacji tekstów kultury oraz wiedza humanistyczna. Są to uniwersalne kompetencje, potrzebne na współczesnym rynku pracy. Z ich profesjonalizmu korzystają też różne grupy odbiorców kultury, zarówno odbiorca kultury popularnej, jak i świadomy odbiorca kultury (wprawiony czytelnik, widz, słuchacz) oraz naukowiec.

Ponadto absolwenci i absolwentki kulturoznawstwa pracują w publicznych i niepublicznych instytucjach kultury (muzea, kina, galerie, miejskie centra kultury), urzędach, placówkach edukacyjnych, redakcjach gazet i czasopism, wydawnictwach, stowarzyszeniach lub przedsiębiorstwach. Do nich kierowane są ponadto oferty pracy dla animatorów kultury, dziennikarzy, krytyków artystycznych (np. filmowych i literackich), ale także pracowników promocji.

Kierunek kulturoznawstwo w Bydgoszczy

Więcej informacji o kierunkach humanistycznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia humanistyczne Bydgoszcz. Interesujesz się kulturą, pociąga cię filozofia i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia humanistyczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Bydgoszczy.

Można skorzystać również z innych informacji o studiach w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Uczelnie Bydgoszcz

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia