Kierunki studiówNoweStudia społeczne

Studia dla przyszłych dyplomatów

Czy w Polsce już na studiach licencjackich możesz rozpocząć swoją życiową przygodę z dyplomacją? Czy są kierunki studiów, które przygotują do pracy w służbie zagranicznej? Jeśli interesuje was odpowiedź na te pytania przeczytajcie artykuł.

Zdobycie umiejętności dyplomaty to zajęcie wymagające dużego wysiłku, własnej pracy z różnych dziedzin. Czy w Polsce na studiach możesz przygotować się do życiowego wyzwania, którym jest służba dyplomatyczna? Przeszukaliśmy ofertę uczelni pod tym właśnie kątem. Okazuje się, że jest kilka propozycji kierunków i specjalności, które mogą zainteresować kandydatów.

Kierunek dyplomacja na Uniwersytecie Gdańskim

Studia na UG adresowane są zwłaszcza do osób interesujących się problematyką szeroko pojętych stosunków dyplomatycznych i konsularnych. Program studiów uwzględnia zarówno aspekty dyplomacji publicznej jak i społecznej, umiejscawiając je w zróżnicowanych uwarunkowaniach geopolitycznych i kulturowych współczesnego świata.

Studia cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów. Zgłosiło się ponad 200 osób. Na jedno miejsce przypadało ponad 5 kandydatów.

Dyplomacja europejska na Uniwersytecie Wrocławskim

Na studiach zdobędziesz wysokie kompetencje językowe i nauczysz się zasad dyplomacji, reguł protokołu dyplomatycznego, savoir-vivre’u, otwartości w kontaktach z ludźmi, współpracy z przedstawicielami innych kultur oraz funkcjonowania na międzynarodowym rynku pracy.

Poznasz zagadnienia z różnych dziedzin naukowych, takich jak elementy prawa, nauki polityczne i społeczne, stosunki międzynarodowe, ekonomia, historia oraz kultura.

Dyplomacja i stosunki międzynarodowe w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie

Program studiów tej specjalności ma charakter wszechstronny. Składa się z trzech bloków tematycznych. Pierwszy tworzą przedmioty ogólne, wprowadzające, takie jak socjologia, psychologia, geografia polityczna i gospodarcza świata, ekonomia. Drugi, obszerniejszy to przedmioty politologiczne i historyczne – nauka o polityce, systemy polityczne państw, system polityczny RP, historia stosunków międzynarodowych, historia Polski XX w. czy historia doktryn politycznych. Trzeci, główny element programu stanowią przedmioty z zakresu stosunków międzynarodowych i polityki zagranicznej. Obejmują one wszystkie dziedziny i formy życia międzynarodowego tzn., międzynarodowe stosunki polityczne, gospodarcze, kulturalne, politykę zagraniczną mocarstw, organizacje międzynarodowe, problematykę integracji europejskiej oraz problemy międzynarodowego prawa, publicznego, dyplomatycznego, konsularnego i handlowego.

Dyplomacja i komunikacja we współpracy międzynarodowej w Collegium Civitas w Warszawie

Te niestacjonarne studia I stopnia na kierunku stosunki międzynarodowe pozwolą dowiedzieć się, jak prowadzić działania dyplomatyczne i komunikacyjne na arenie międzynarodowej.

Bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Adresatami kierunku są osoby chętne podjąć pracę w instytucjach bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem dyplomacji. Dlatego też studia kierowane są zwłaszcza do osób o ukształtowanej postawie patriotycznej, charakteryzujących się wysokim poziomem znajomości historii polski i poszanowaniem tradycji narodowych.

Dyplomacja, negocjacje i komunikacja w biznesie międzynarodowym w Collegium Humanum, Filia w Poznaniu

Specjalność Dyplomacja, negocjacje i komunikacja w biznesie międzynarodowym na kierunku zarządzanie dedykowana jest osobom, które chciełiby występować publicznie zgodnie z przyjętymi normami w działalności dyplomatycznej, kreować odpowiedni wizerunek w kontaktach dyplomatycznych oraz organizować wizyty zagraniczne.

Absolwent specjalności posiada wiedzę z zakresu historii dyplomacji, reguł protokołu dyplomatycznego, zasad międzynarodowego ruchu osób, prawa dyplomatycznego oraz konsularnego.

Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach

Studia I stopnia kierunku Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji są nową propozycją w ofercie Uniwersytetu Śląskiego. Głównym celem kierunku jest kształcenie przyszłych kadr m.in. dla placówek dyplomatycznych oraz instytucji międzynarodowych. Podstawą programu na tym kierunku są nauki polityczne uzupełnione o zagadnienia prawa, ekonomii, socjologii, historii, a także psychologii. Doskonała znajomość języków obcych to priorytet kształcenia. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: Administrację rządową i dyplomację oraz Przywództwo w stosunkach międzynarodowych.

Do wyboru jest więc kilka propozycji studiów, które już w nazwie kierunku lub specjalności kładą nacisk na element kształcenia dyplomatów. Jest może tych propozycji jeszcze więcej, ale udało nam się wyszukać te, o których przeczytać można powyżej.

Praca po studiach

Z listy poniżej wynika, że potencjalnych miejsc pracy dla osób, które ukończą studia związane z dyplomacją jest całkiem sporo.

  • centralna i samorządowa administracja publiczna;
  • publiczne jednostki zajmujące się promocją Polski i gospodarki;
  • organizacje międzynarodowe;
  • instytucje samorządu gospodarczego;
  • ośrodki analityczno-badawcze;
  • agencje HR;
  • firmy konsultingowe;
  • think-tanki;
  • organizacje pozarządowe;
  • centra mediacji

Jako absolwent znajdziesz więc zatrudnienie w służbie zagranicznej, instytucjach i organizacjach międzynarodowych, strukturach administracji np. unijnej na szczeblach regionalnych i krajowych, a także w międzynarodowych mediach oraz placówkach kulturalnych i strukturach zajmujących się doradztwem w zakresie dyplomacji oraz polityki międzynarodowej.

Uczelnie w Polsce, studia z dyplomacji

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na naszych stronach poświęconych studiom społecznym. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne.

Opisy kierunków z materiałów informacyjnych Uczelni

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia