Uniwersytet Gdański w rankingu THE World University Rankings

W najnowszym notowaniu rankingu Times Higher Education World University Rankings “By Subject” Uniwersytet Gdański znalazł się wśród najlepiej notowanych polskich uczelni wyższych.

W opublikowanych 16 września 2021 r. zestawieniach dziedzinowych w zakresie Life Science, Physical Science oraz Psychology Uniwersytet Gdański znalazł się wśród najlepiej notowanych polskich uczelni w rankingu Times Higher Education World University Rankings.

W dziedzinie nauk o życiu UG notowany jest wśród 12 uczelni polskich i plasuje się zaraz za ścisłym podium zajmowanym przez najlepsze krajowe uniwersytety – Uniwersytet Warszawski (pozycja 401-500 na świecie w omawianym zakresie Life Science), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Jagielloński (klasyfikowane w przedziale 501-600). Uniwersytet Gdański na czwartym miejscu tabeli uczelni polskich zajmuje przedział 601-800 na świecie wraz z Uniwersytetem i Politechniką z Łodzi, SGGW oraz Uniwersytetem Wrocławskim. Poniżej progu 800 sklasyfikowano UMCS, UMK, UWM oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W sumie w tej kategorii notowano 972 uczelnie z całego świata mających największy wkład w rozwój dyscyplin takich jak nauki biologiczne, rolnictwo i leśnictwo, weterynaria i nauki o sporcie.

Kolejna dziedzina – nauki fizyczne – reprezentowana jest w notowaniu THE 2022 przez 1227 instytucji szkolnictwa wyższego z całego świata wiodących w następujących dyscyplinach: matematyka i statystyka, fizyka i astronomia, chemia, geologia, nauki o środowisku oraz nauki o ziemi i morzu, z czego 16 to uczelnie polskie, wśród których UG zajmuje wysokie, szóste miejsce. Najlepsza krajowa uczelnie w tej kategorii to Uniwersytet Warszawski (przedział 301-400 na świecie), podium dopełniają Politechnika Gdańska i Uniwersytet Jagielloński (przedział 601-800). Uniwersytet Gdański zajmuje przedział 801-1000 na świecie i plasuje się w nim za UAM i AGH. Pozostałe uczelnie klasyfikowane w tym przedziale to UMK, Politechniki Poznańska, Śląska i Warszawska oraz Uniwersytet Wrocławski. Na dalszych pozycjach w przedziale 1001+ notowane są Uniwersytet i Politechnika z Łodzi, UMCS, UWM i Politechnika Wrocławska.

Psychologia w tegorocznym rankingu THE WUR „by subject” reprezentowana jest przez 568 uczelni z całego świata, z czego 6 to uniwersytety polskie, spośród których najwyżej notowane zostały: Uniwersytet Warszawski (przedział 201-250 na świecie), Uniwersytet Wrocławski (251-300) oraz Uniwersytet SWPS (301-400). UG wraz z UAM i UJ zajmuje przedział 501+.

Ranking przedmiotowe THE WUR „by subject” z roku na rok uwzględniają coraz więcej uczelni. Opierają się one na precyzyjnie opracowanych wskaźnikach, takich, jakie wykorzystywane są do stworzenia ogólnego rankingu Times Higher Education World University Ranking, ale metodologia ich wykorzystania została skalibrowana w celu dopasowania do poszczególnych dziedzin.

Pełne wyniki tegorocznych najnowszych zestawień „by subject” :

(Informacja prasowa Uniwersytetu Gdańskiego)


ZOBACZ RÓWNIEŻ: UNIWERSYTET GDAŃSKI

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia