Kierunki studiów CzęstochowaNowerodzaje studiów CzęstochowaStudiaStudia CzęstochowaStudia humanistyczne

Studia humanistyczne w Częstochowie

Częstochowa przyszłym humanistom nie prezentuje zbyt bogatej oferty. Pomijając studia filologiczne, historyczne itp. pozostają studia humanistyczne z oferty Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie filozofia, dziennikarstwo i kultura mediów.

Studia humanistyczne to doskonała propozycja dla tych wszystkich, których pasją jest zgłębianie ludzkiej kondycji, refleksyjności oraz zdobycie kompetencji w zakresie kultury, szeroko pojętej wiedzy o życiu społeczeństw. W Częstochowie wybór kierunków humanistycznych to nie tylko propozycja studiów filologicznych – o tych dowiesz się więcej na stronie studia filologiczne Częstochowa – lub studiów historycznych. Warto przeanalizować ofertę studiów z zakresu dziennikarstwa oraz filozofii, które dla kandydatów przygotował Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Filozofia na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie

Program kierunku studiów filozofia na UJD w Częstochowie zapewnia uzyskanie wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk filozoficznych. Specjalistyczna wiedza filozoficzna, którą uzyskuje student, jest osadzona i skorelowana z wiedzą ogólnohumanistyczną zdobywaną dzięki przedmiotom specjalizacyjnym oraz przedmiotom do wyboru, które reprezentują różne dyscypliny humanistyki. Filozoficzne i zarazem ogólnohumanistyczne wykształcenie z obszaru nauk humanistycznych jest uzupełnione odpowiednim komponentem wiedzy z zakresu nauk społecznych.

Absolwent uzyskuje, oprócz wykształcenia obejmującego historię filozofii i tradycyjną problematykę filozoficzną, podstawy wiedzy z obszaru nauk społecznych oraz z podstaw poszczególnych dziedzin kultury: języka, sztuki, religii, polityki, nauki, a także umiejętności i kompetencje z zakresu komunikacji społecznej, które pozwalają na aktywność zawodową w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturowego i politycznego.

Specjalności:

 • Filozofia teoretyczna,
 • Filozofia nauczycielska.

Absolwenci filozofii znajdują zatrudnienie w:

 • środkach masowego przekazu,
 • wydawnictwach,
 • urzędach państwowych,
 • organizacjach politycznych,
 • instytucjach samorządowych,
 • reklamie i w public relations,
 • wielkich korporacjach.

Religioznawstwo na Akademii Polonijnej w Częstochowie

Religioznawstwo – propozycja Akademii Polonijnej – to przede wszystkim nauka oparta na teorii religii, historii porównawczej religii, socjologii religii, filozofii. Stosowanie i poznanie systemów wierzeniowych hinduizmu, buddyzmu, judaizmu, islamu, chrześcijaństwa i współczesnych problemów wyznań potwierdza nabyte umiejętności. Zdobędziesz wiedzę z zakresu filozofii religii, religii i związków wyznaniowych, psychologii nowych ruchów religijnych, religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Nauczyciele prowadzący zajęcia to w większości osoby pracujące na uczelniach, w wydawnictwach czasopism, w szkołach, instytucjach kultury, politycznych, dzięki czemu przekazują bardzo praktyczną wiedzę o religiach świata.

Perspektywy zawodowe:

 • nauczanie w szkołach podstawowych i średnich,
 • praca w wydawnictwach, instytucjach kultury,
 • przedsiębiorstwa,
 • środki masowego przekazu,
 • prasa,
 • polityka krajowa i samorządowa,
 • organizacje pozarządowe.


Dowiedz się więcej o humanistycznych kierunkach studiów w Częstochowie, wybierając interesujące Cię pozycje z poniższej listy.

Kierunki studiów humanistycznych w Częstochowie 2024

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia humanistyczne Częstochowa. Interesujesz się kulturą, pociąga cię filozofia i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia humanistyczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Częstochowie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Częstochowie:

Studia w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Uczelnie Częstochowa

Podziel się z innymi i udostępnij

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia