Kierunki studiów Wrocławrodzaje studiów WrocławStudiaStudia ścisłeStudia Wrocław

Studia ścisłe we Wrocławiu

Jeśli interesują Cię studia ścisłe we Wrocławiu, to znajdziesz je m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Wrocławskiej. Popularne ścisłe kierunki studiów to np. matematyka stosowana, astronomia, bioinformatyka, fizyka czy biotechnologia.

Dynamiczny rozwój nauk ścisłych powoduje wzrost zainteresowania studiami o takiej charakterystyce. Wrocławskie uczelnie dają kandydatom możliwość realizowania swoich zainteresowań w tym obszarze w ramach wielu kierunków studiów. Poznaj studia ścisłe we Wrocławiu!

Astronomia na Uniwersytecie Wrocławskim

Kierunek studiów astronomia, proponowany przez Uniwersytet Wrocławski, pozwala zdobyć wiedzę opartą na podstawach nauk matematyczno-fizycznych, m.in. na znajomości procesów fizycznych, budowy i ewolucji gwiazd, fizyki układów planetarnych, fizyki Słońca czy kosmologii.

W trakcie studiów poznasz sposoby stosowania modeli matematycznych i fizycznych służących do opisu procesów zachodzących w obiektach astronomicznych, a także nauczysz się formułowania problemów naukowych i metod ich rozwiązywania. Dowiesz się, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, a także zapoznasz się z nowoczesnymi technologiami związanymi m.in. z programowaniem w językach Fortran i Python.

Studia na kierunku astronomia przygotują Cię do udanego startu na rynku pracy. Dzięki solidnemu wykształceniu fizycznemu, matematycznemu i informatycznemu oraz umiejętności rozwiązywania skomplikowanych problemów będziesz mógł podjąć pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych zajmujących się nowoczesnymi technologiami, przy urządzeniach nawigacyjnych, pomiarowych i diagnostycznych, a także w firmach zajmujących się analizą statystyczną danych, finansach i ubezpieczeniach oraz w branży IT. Absolwenci znajdują zatrudnienie w planetariach i w zespołach prowadzących obserwacje satelitarne. Mogą się również pochwalić gruntownym przygotowaniem merytorycznym, które jest podstawą do budowania dalszej kariery w sektorze edukacji i podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela, po uzyskaniu wymaganych kwalifikacji.

Matematyka na Politechnice Wrocławskiej

Studia na kierunku matematyka, które ma w swojej ofercie Politechnika Wrocławska, zapewniają wszechstronne wykształcenie matematyczne, jak również wysokie kompetencje w zakresie nowoczesnych metod uczenia maszynowego i sieci neuronowych, dzięki czemu otwierają wiele możliwości przyszłej kariery zawodowej.

Oferta kursów obowiązkowych obejmuje najważniejsze klasyczne działy matematyki, takie jak analiza matematyczna, algebra liniowa, równania różniczkowe zwyczajne, rachunek prawdopodobieństwa, procesy stochastyczne, jak również te bardzo nowoczesne, a jednocześnie dające konkretne umiejętności, takie jak eksploracja danych, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, sieci neuronowe, kryptografia, obliczenia kwantowe, wsparte podstawowymi kursami inżynierskimi, na których studenci poznają aktualnie stosowane narzędzia informatyczne.

Pierwsze dwa lata studiów są wspólne dla wszystkich. Po drugim roku studenci wybierają jedną z trzech specjalności.

Specjalności:

 • Matematyka ogólna
 • Uczenie maszynowe i inżynieria danych
 • Matematyka informatyczna

Perspektywy zawodowe:

 • specjalista ds. analizy ryzyka, analityk biznesowy, aktuariusz
 • analityk danych, data scientist, statystyk-analityk
 • analityk-programista
 • zatrudnienie w branży IT przy rozwiązywaniu niestandardowych/złożonych problemów

Fizyka na Uniwersytecie Wrocławskim

Studenci kierunku fizyka, który prowadzi Uniwersytet Wrocławski, zdobywać będą solidne ścisłe wykształcenie i umiejętności cenione na rynku pracy z fascynującym odkrywaniem nieznanego i spoglądaniem na otaczającą nas rzeczywistość z zupełnie nowej perspektywy.

Studia pozwalają uzyskać gruntowne przygotowanie z matematyki i podstaw fizyki oraz podstawowe przygotowanie w zakresie fizyki współczesnej i technologii informatycznych niezbędne do podjęcia dalszych studiów, a w przyszłości prowadzenia badań w fizyce lub naukach pokrewnych.

Specjalności:

 • specjalność fizyka teoretyczna wyposaży Was w umiejętność biegłego posługiwania się zaawansowanymi metodami matematycznymi stosowanymi w naukach ścisłych, przyrodniczych, ekonomii czy socjologii. Nauczycie się też konstruować teoretyczne modele odpowiednie do opisu obserwowanych zjawisk oraz przewidywania nowych efektów;
 • wybór specjalności fizyka doświadczalna zapewni z kolei znajomość nowoczesnych technik eksperymentalnych i kompetencje niezbędne do obsługi urządzeń wymagających wiedzy fizycznej, a także umiejętności wykonywania pomiarów, opracowywania otrzymanych wyników oraz wykorzystania komputerów do sterowania urządzeniami pomiarowymi. Uzyskacie przygotowanie do prowadzenia laboratoryjnych prac projektowo-badawczych;
 • na specjalności fizyka komputerowa poznacie nowoczesne technologie informatyczne i w znacznie pogłębionym stopniu opanujecie warsztat komputerowy. Nauczycie się biegle programować, stosować metody numeryczne, analizować dane oraz symulować na komputerze przebieg różnorodnych procesów;
 • specjalność ekonofizyka do wiedzy z zakresu fizyki i matematyki dodaje wiedzę z ekonomii, abyście rozumieli i interpretowali zarówno zjawiska przyrodnicze, jak i ekonomiczno-społeczne. Nauczycie się stosować metody matematyczne oraz technologie informatyczne także w ekonomii i socjologii, konstruować modele teoretyczne i stosować metody numeryczne do opisu oraz prognozowania procesów finansowych i społecznych.

Perspektywy zawodowe:

 • kontynuowanie studiów i kariera naukowa,
 • działalność naukowo-badawcza,
 • praca w sektorach gospodarki opartych na nowoczesnej wiedzy,
 • instytucje naukowe prowadzące badania podstawowe lub aplikacyjne,
 • laboratoria badawczo-rozwojowe, przemysłowe i diagnostyczne,
 • branża IT,
 • szkolnictwo,
 • instytucje finansowe i ubezpieczeniowe.


Dowiedz się więcej o ścisłych kierunkach studiów dostępnych na uczelniach wyższych we Wrocławiu, wybierając interesujące Cię pozycje z poniższej listy.

Kierunki studiów ścisłych we Wrocławiu 2024

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia ścisłe Wrocław. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów we Wrocławiu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom we Wrocławiu:

Studia we Wrocławiu

Kierunki studiów we Wrocławiu

Rekrutacja na studia we Wrocławiu

Uczelnie Wrocław

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia