UMCS potępia wpis internetowy swojego pracownika

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej wydał ważne oświadczenie w związku z fatalnym wpisem w mediach społecznościowych dr. hab. Mirosława Szumiły. Historyk – profesor z UMCS podzielił się swoim rasistowskim komentarzem po finałowym meczu EURO 2020. Największa lubelska uczelnia wydała oświadczenie w tej sprawie.

W kontekście całej sytuacji z wpisem Szumiły należy pochwalić zachowanie władz uczelni. Kolegium władz rektorskich UMCS potępiło wypowiedź, zwracając szczególną uwagę na to, że wpis wpływa negatywnie na wizerunek uczelni a dla uczelni niekwestionowaną wartość stanowi tolerancja i poszanowanie dla innych narodów i kultur.

W oświadczeniu Uniwersytet traktuje wypowiedź swojego pracownika jako całkowicie prywatną i sugeruje, że nie może być ona traktowana jako tożsama ze stanowiskiem UMCS.

Pełen tekst oświadczenia można przeczytać poniżej

Stanowisko władz UMCS w sprawie wpisu internetowego dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni z dnia 12.07.2021 r.

Informujemy, że władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich przejawów nietolerancji, niechęci czy wrogości skierowanej przeciwko osobom innego pochodzenia narodowego, etnicznego czy rasowego.

Wpis internetowy dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni uważamy za nieakceptowalny i wpływający negatywnie na wizerunek Uniwersytetu. Niekwestionowaną, tradycyjną wartość akademicką stanowi bowiem tolerancja i poszanowanie dla innych narodów i kultur. Wyrażamy to poprzez kierowanie oferty dydaktycznej oraz badawczej do zagranicznych studentów i naukowców, którzy stanowią w UMCS jedną z najliczniejszych społeczności w Polsce. Prywatne opinie jednego z ponad 2800 pracowników uczelni nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Uniwersytetu, są krzywdzące i niesprawiedliwe dla całej wspólnoty akademickiej i przeczą wartościom przekazywanym pokoleniom studentów i doktorantów.

Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski niezwłocznie zwróci się do dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni o natychmiastowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Z poważaniem

Kolegium władz rektorskich UMCS

Można wierzyć, że wobec tak zdecydowanej reakcji władz uczelni opinia publiczna będzie poinformowana o efektach przeprowadzonych wyjaśnień.

Chętnie poznamy Wasze komentarze dotyczące sprawy Szumiły i reakcji władz UMCS.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia