Kierunki studiówStudia Poznań

Studia w Poznaniu – najpopularniejsze kierunki studiów 2021

Na poznańskich uczelniach państwowych zakończył się już proces rejestracji kandydatów na studia I stopnia oraz studia jednolite magisterskie. Na podstawie oficjalnych informacji można pokusić się o wstępne podsumowanie tego, które kierunki z oferty uczelni cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów. Zastanawiasz się na które kierunki zgłosiło się najwięcej kandydatów lub na który kierunek przypadało najwięcej chętnych na jedno miejsce? Poznaj odpowiedź na te pytania.

Uczelnie zgodnie potwierdzają, że poziom zainteresowania rekrutacją nie odbiegał ilościowo od lat poprzednich. Nic nie zburzyło wciąż dużego zainteresowania studiowaniem. Zmieniły się ze względu na pandemię zasady rekrutacji na niektórych kierunkach, ale większość procesu rekrutacyjnego byłą niezmieniona.

Na Politechnice Poznańskiej króluje sztuczna inteligencja

Kierunek sztuczna inteligencja na Politechnice Poznańskiej to kierunek prowadzony w języku angielskim. Obecny w ofercie od kilku lat wciąż wzbudza największe zainteresowanie kandydatów. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się prawie 12 osób. Powyżej 10 osób ubiega się o indeks na kierunku architektura wnętrz (od tego roku na tym kierunku również studia magisterskie) – 10,5. 10. osób na jedno miejsce przyciągnął kierunek inżynieria zarządzania. Na wysokich pozycjach znalazły się również kierunki architektura oraz logistyka – ok. 9 osób na jedno miejsce.

Politechnika Poznańska oferowała 39 kierunków studiów. Łącznie zgłosiło się na studia ok 6. tysięcy osób, które dokonały ponad 20. tysięcy rejestracji. Kandydaci aplikowali na 4255 miejsc przygotowanych przez uczelnie na nowy rok akademicki.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – na czele psychologia i kierunki filologiczne

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kusi swoją ofertą edukacyjną tysiące maturzystów. Nie inaczej było w tym roku. Na studia zgłosiło się ponad 25. tysięcy kandydatów, którzy potwierdzili swoją wolę studiowania także wniesieniem opłaty rekrutacyjnej.

Podobnie jak na wielu innych polskich uniwersytetach najwięcej kandydatów marzy o podjęciu studiów na kierunku psychologia. W tym roku było to ponad 2000 osób. Na podium znalazły się jeszcze takie kierunki jak prawo oraz filologia angielska. Pierwszą piątkę dopełnia jeszcze zarządzanie i prawo w biznesie oraz informatyka.

1. Psychologia – 2077
2. Prawo – 1522
3. Filologia angielska – 1381
4. Zarządzanie i prawo w biznesie – 1010
5. Informatyka – 781

Na statystyki można też spojrzeć poprzez pryzmat ilości kandydatów przypadających na jeden indeks. W tym rankingu kolejność kierunków wygląda inaczej. Dominują kierunki filologiczne. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazła się filologia koreańska. O jeden indeks ubiega się prawie 21 osób.

1. Filologia koreańska – 20,96 os/msc
2. Psychologia – 17,31
3. Zarządzanie i prawo w biznesie – 14,43
4. Filologia skandynawska, specjalność filologia szwedzka – 12,13
5. Japonistyka – 10,45

Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – najwięcej chętnych na fizjoterapię

Pandemia mocno wpłynęła na przebieg rekrutacji na AWF w Poznaniu. Zrezygnowano z obowiązkowego wcześniej egzaminu z pływania. Najwięcej osób zgłosiło się na kierunek fizjoterapia – 650 co dało statystyczne 8,2 osoby na jedno miejsce. Na inne kierunki wyglądało to już mniej strasznie.

  • fizjoterapia – 8,2 osoby na jedno miejsce i 650 zgłoszeń
  • dietetyka – 3,6 osoby na miejsce i ok. 300 zgłoszeń
  • sport – 3 osoby na jedno miejsce
  • wychowanie fizyczne – 2,6
  • turystyka i rekreacja – 1,8

Na kierunku taniec w kulturze fizycznej nie przekroczono limitu.

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu – weterynaria na pierwszym miejscu

Prawie 5 tysięcy osób wyraziło chęć studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Które kierunki cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów prezentuje zestawienie poniżej:

  • weterynaria – 13
  • dietetyka – 4
  • ochrona środowiska – 4
  • finanse i rachunkowość – 3
  • architektura krajobrazu – 3

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – najwięcej chętnych na kierunek lekarski najtrudniej na kierunek lekarsko – dentystyczny.

O zdobyciu prestiżowego wykształcenia medycznego marzy wielu. W tym roku chęć podjęcia studiów na UMP zadeklarowało swoim zapisem ponad 10. tysięcy chętnych. Sporo. W zestawieniu największej ilości zgłoszeń na pierwszym miejscu kierunek lekarski – zarejestrowało się 3 tysiące osób. 1600 zarejestrowało się na kierunek lekarsko – dentystyczny, na farmację – 850, na pielęgniarstwo – 500 a na położnictwo 380.

Ze względu na różne limity miejsc na poszczególnych kierunkach okazuje się, że najtrudniej zdobyć indeks na kierunku lekarsko – dentystycznym – 18 osób na jedno miejsce. Pozostałe kierunki: lekarski – 9, farmacja – 4.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia