UAM w Poznaniu – najpopularniejsze kierunki studiów

Na wielu uczelniach państwowych dobiega końca proces rejestracji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Podobnie było na UAM, gdzie w nocy z12/13 lipca zakończono przyjmowanie zgłoszeń kandydatów. W tym roku mieli oni do wyboru 200 kierunków i specjalności. Które z nich cieszyły się największą popularnością?

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kusi swoją ofertą edukacyjną tysiące maturzystów. Nie inaczej było w tym roku. Na studia zgłosiło się ponad 25. tysięcy kandydatów, którzy potwierdzili swoją wolę studiowania także wniesieniem opłaty rekrutacyjnej.

Przy okazji każdej rekrutacji w sposób naturalny pojawia się pytanie o to, które kierunki cieszą się wśród młodzieży największą popularnością. Dane statystyczne z rejestracji kandydatów pokazują ogólnokrajowe tendencje.

Jak wygląda lista najpopularniejszych kierunków na UAM? Zobacz poniżej.

Podobnie jak na wielu innych polskich uniwersytetach najwięcej kandydatów marzy o podjęciu studiów na kierunku psychologia. W tym roku było to ponad 2000 osób. Na podium znalazły się jeszcze takie kierunki jak prawo oraz filologia angielska. Pierwszą piątkę dopełnia jeszcze zarządzanie i prawo w biznesie oraz informatyka.

Ranking najpopularniejszych kierunków na UAM 2021/2022

1. Psychologia – 2077

2. Prawo – 1522

3. Filologia angielska – 1381

4. Zarządzanie i prawo w biznesie – 1010

5. Informatyka – 781

Na statystyki można też spojrzeć poprzez pryzmat ilości kandydatów przypadających na jeden indeks. W tym rankingu kolejność kierunków wygląda inaczej. Dominują kierunki filologiczne. Warto pamiętać, że ta statystyka wiąże się często z bardzo ograniczonymi limitami przyjęć. Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazła się filologia koreańska. O jeden indeks ubiega się prawie 21 osób.

Pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce ranking kierunków na UAM wygląda następująco::

1. Filologia koreańska – 20,96 os/msc
2. Psychologia – 17,31
3. Zarządzanie i prawo w biznesie – 14,43
4. Filologia skandynawska, specjalność filologia szwedzka – 12,13
5. Japonistyka – 10,45

Więcej informacji o kierunkach studiów, opisy, zasady rekrutacji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia