Kierunki studiówKierunki studiów LublinNoweStudia LublinStudia ścisłe

Bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie

Studia na kierunku bezpieczeństwo radiacyjne pozwalają zdobyć szeroką wiedzę z zakresu radiochemii, ochrony radiologicznej, promieniowania jonizującego oraz radioekologii.

Kierunek studiów bezpieczeństwo radiacyjne, który proponuje kandydatom Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS), to propozycja dla osób interesujących się kwestiami bezpieczeństwa, a jednocześnie chcących zgłębiać wiedzę z zakresu promieniotwórczości i energetyki jądrowej. 

Podczas studiów będą pracować w nowoczesnych laboratoriach ze specjalistyczną aparaturą, dowiedzą się jak korzystać z urządzeń analitycznych i diagnostycznych, które są powszechnie wykorzystywane w medycynie i przemyśle. Dzięki tym studiom będziesz mógł podjąć pracę chociażby w przemyśle farmaceutycznym, w laboratoriach badawczo-rozwojowych czy w otoczeniu energetyki jądrowej.

Specjalności:

 • Monitoring i ochrona radiologiczna
 • Zastosowanie promieniowania jonizującego

Specjalność Monitoring i ochrona radiologiczna związana jest z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną. Będziesz miał tu możliwość zapoznać się z zagadnieniami detekcji i monitorowania promieniotwórczości, poznasz urządzenia stosowane do wykrywania i analizy promieniowania. Dowiesz się także, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń wytwarzających i emitujących promieniowanie, zapoznasz się z obowiązującymi przepisami prawa atomowego oraz zastosowania radioizotopów i radiofarmaceutyków. Zdobędziesz również wiedzę z obszaru radioekologii. Wiedzę praktyczną zdobędziesz w pracowni klinicznej wyposażonej w aparaturę medyczną i dozymetryczną.

Z kolei zaś specjalność Zastosowanie promieniowania jonizującego nastawiona jest na kształtowanie umiejętności praktycznych dla tych, którzy swoją przyszłą karierę zawodową wiążą z wykorzystywaniem promieniowania w technice, przemyśle i energetyce. Dowiesz się tu jak szeroko obecnie jest stosowane promieniowanie jonizujące oraz jak można je wykorzystać dla dobra społeczeństwa. Czekają Cię interesujące wykłady z obszaru: energetyki jądrowej, procesów oddziaływania promieniowania z materią, radiacyjnej modyfikacji materiałów, radioizotopowych metod analizy itp. Zmierzysz się z problemami badawczymi i technicznymi, w których kluczowe jest zastosowanie promieniowania jonizującego. Na laboratoriach z grafiki inżynierskiej nauczysz się projektowania. Zapoznasz się również z działaniem symulatora elektrowni jądrowej. Wiedzę praktyczną zdobędziesz ponadto w pracowni radiochemicznej i pracowni fizyki jądrowej.

Perspektywy zawodowe:

 • inżynier bezpieczeństwa radiacyjnego,
 • inspektor ochrony radiologicznej,
 • instytucje badawcze i przemysłowe,
 • centra rozwojowe,
 • przemysł spożywczy,
 • przemysł farmaceutyczny,
 • placówki ochrony zdrowia i szpitale,
 • firmy prowadzące badania kliniczne,
 • instytucje związane z medycyną, prowadzące działalność wymagającą zastosowania promieniowania jonizującego oraz prowadzące monitoring promieniowania,
 • służby kontrolno-pomiarowe,
 • służby celne.

Kierunek bezpieczeństwo radiacyjne w Lublinie

Więcej informacji o kierunkach ścisłych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia ścisłe Lublin. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:

Studia w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Uczelnie Lublin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia