Biologia – Uniwersytet Zielonogórski
Studia biologiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim to doskonały pomysł dla ludzi z pasją do nauczania biologii w szkole lub dla tych, którzy w biologii widzą naukę wspomagającą medycynę. Dwie specjalności dają możliwość ciekawego wyboru.
Podstawowym celem nauki na kierunku biologia jest uzyskanie przez jego absolwenta podstawowej wiedzy biologicznej z zakresu botaniki, zoologii, ekologii, ochrony przyrody, fizjologii roślin i zwierząt, anatomii człowieka, genetyki, ewolucjonizmu, mikrobiologii, immunologii, chemii, biochemii, biologii komórki, fizyki, biofizyki.
Absolwent przygotowany jest do wykonywania podstawowej analityki i prac badawczych z użyciem materiału biologicznego, obsługi aparatury badawczej i/lub urządzeń technologicznych jak również samodzielnego rozwijania własnych umiejętności zawodowych z zachowaniem zasad prawnych i etycznych oraz aktywnego uczestnictwa w pracy zespołowej.
Program studiów uwzględnia ponadto kształcenie w zakresie języków obcych, technologii informacyjnych oraz wychowania fizycznego. W trakcie studiów studenci mają możliwość uczestniczenia w różnych formach zajęć, od wykładów, poprzez zajęcia konwersatoryjne i seminaryjne, do zajęć laboratoryjnych. Wiele kursów obejmuje zajęcia terenowe.
Na kierunku biologia proponowane są dwie specjalności:
biologia medyczna
Specjalność pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności z dziedziny nauk biologicznych, które mogą być wykorzystane w obszarach wspierających medycynę.
Absolwent posiada podstawową wiedzę z zakresu nauk biologicznych, szczególnie na temat molekularnych, biochemicznych i fizjologicznych podstaw funkcjonowania komórek, narządów i organizmów. Kształcenie w tej specjalności pozwoli uzyskać pogłębioną wiedzę na temat biochemicznych i molekularnych podstaw funkcjonowania komórek i organizmów oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w diagnozowaniu chorób. Dodatkowo, Absolwent zna i potrafi stosować metody diagnostyki mikrobiologicznej i parazytologicznej. Dzięki temu może współpracować ze specjalistami zajmującymi się różnymi chorobami ludzi i zwierząt, w tym chorobami genetycznymi, infekcyjnymi i in., analitykami i diagnostami medycznymi w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Zna podstawowe pojęcia związane ze zdrowiem, jego ochroną i promocją.
Perspektywy pracy:
Absolwent może znaleźć zatrudnienie w placówkach służby zdrowia, laboratoriach stacji sanitarno-epidomiologicznych lub związanych z ochroną i kontrolą stanu środowiska. Absolwent ma możliwość podjęcia pracy w laboratoriach badawczych i kontrolnych oraz prowadzenia prac badawczych wykorzystujących materiał biologiczny. Jest przygotowany do obsługi aparatury badawczej, samodzielnego rozwijania umiejętności zawodowych.
Może pracować w placówkach zajmujących się gromadzeniem i analizą wyników badań klinicznych. Będzie mógł współpracować ze specjalistami zajmującymi się chorobami genetycznymi, analitykami i diagnostami medycznymi.
Ścieżka kariery może być uzupełniona o studia magisterskie (biologia molekularna, mikrobioanalityka, biotechnologia) lub podyplomowe w pokrewnych dziedzinach.
biologia nauczycielska
Specjalność pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności kierunkowe niezbędnych do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela w szkole podstawowej.
Absolwent posiada w zaawansowanym stopniu wiedzę podstawową w zakresie nauk biologicznych. Zna prawa przyrody oraz zależności między elementami środowiska. Absolwent dysponuje praktycznymi umiejętnościami umożliwiającymi wykonywanie wszechstronnych analiz z użyciem materiału biologicznego oraz projektowanie i przeprowadzanie podstawowych procesów biologicznych.
Potrafi planować i wykonywać badania laboratoryjne i terenowe dotyczące identyfikacji roślin i zwierząt oraz podstawowych zadań związanych z ekologią i ochroną przyrody. Postępuje zgodnie z zasadami BHP obowiązującymi w laboratoriach i w czasie prowadzenia badań terenowych. Posiada umiejętność współpracy w grupie i zdolność do organizowania stanowiska pracy.
Wykazuje kreatywność i zdolność do samokształcenia. Posiada umiejętność publicznego przedstawiania wiedzy. Absolwent posiada wiedzę i umiejętności z zakresu pedagogiki, dydaktyki, psychologii zgodną ze standardami kształcenia nauczycieli.
Perspektywy pracy:
Absolwent przygotowany jest do podjęcia pracy zawodowej w szkołach podstawowych, placówkach edukacyjnych, placówkach naukowych i dydaktycznych itp. Może również podejmować pracę w administracji, placówkach ochrony środowiska itp. Absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.
Studia na kierunku wychowanie fizyczne realizowane są przez Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz film
Zasady rekrutacji na kierunek biologia na UZ
Rekrutacja odbywa się zgodnie z zasadami przeprowadzania rekrutacji na studia pierwszego stopnia zamieszczonymi w przepisach ogólnych. Maksymalna do uzyskania liczba punktów rekrutacyjnych (LP) wynosi 100, z zastrzeżeniem § 4 ust.4 uchwały i liczona jest według wzoru:
LP = 0,1 m1 + 0,1 o1 + 0,2 o2 + 0,6 x2
gdzie:
m – wynik uzyskany z matematyki; o – wynik uzyskany z języka obcego nowożytnego; x – wynik uzyskany z jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, chemia, matematyka
Strona kierunku: BIOLOGIA , Uniwersytet Zielonogórski
ZOBACZ RÓWNIEŻ: UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI
Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia biologiczne Zielona Góra. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Studia biologiczne i biotechnologiczne w Zielonej Górze
Biologia w Zielonej Górze
Biotechnologia w Zielonej Górze
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Zielonej Górze.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Zielonej Górze:
Studia w Zielonej Górze
Kierunki studiów w Zielonej Górze
Rekrutacja na studia w Zielonej Górze
Uczelnie Zielona Góra
Udostępnij: