Etnologia i antropologia kulturowa – studia w Toruniu

Kierunek studiów etnologia i antropologia kulturowa to jedna z ciekawszych propozycji studiów humanistycznych, które oferują uczelnie w Toruniu. Kierunek ten to propozycja Wydziału Humanistycznego UMK.

Studia z etnologii i antropologii kulturowej można polecić wszystkim, którzy poszukują czegoś wyjątkowego i czekają na przeżycie niepowtarzalnej przygody intelektualnej. Nie ma innej dziedziny, która bada oraz pokazuje człowieka i świat w tak zróżnicowanej i odmiennej perspektywie. Nie ma dyscypliny, która badając kultury i kulturę, nawiązuje tak bezpośredni i bliski kontakt z drugim człowiekiem. Nie ma dyscypliny, która w równym stopniu wyrywa z rutyny utartych poglądów i utrwalonych schematów.

Etnologia – antropologia kulturowa zajmuje się poznawaniem i opisywaniem rozmaitych kultur świata, badaniem istniejących podobieństw i odmienności. Umożliwia głębsze zrozumienie kultury własnej i jej wewnętrznej różnorodności.

Studia etnologiczne na UMK rozwijają kompetencje ułatwiające poruszanie się w świecie otwartym na różnorodność kulturową, w świecie szybkiego rozwoju technologicznego i zmian kulturowych, społecznych, religijnych i politycznych.

Na specyfikę studiów składają się m.in.:

 • badania terenowe i wyjazdy badawcze
 • zajęcia praktyczne i warsztatowe umożliwiające zdobycie zawodowych kompetencji przydatnych w animacji kultury, muzealnictwie, turystyce, mediach, NGO-sach
 • poznawanie kultur świata połączone z nauką podstaw języków obcych
 • poznanie tradycji i dziedzictwa kulturowego własnego regionu i kraju

Absolwenci pracują wszędzie tam, gdzie kluczowa jest sztuka rozumienia drugiego człowieka i umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich, w tym tych o charakterze międzykulturowym.

Przygotowany będziesz do pracy w:

 • instytucjach kultury
 • instytucjach zajmujących się dziedzictwem kulturowym, folklorem, kulturą wsi i miast
 • ośrodkach zajmujących się mniejszościami i uchodźcami
 • organizacjach rządowych i pozarządowych
 • instytucjach kulturalno-oświatowych
 • sektorze turystyki
 • muzeach i skansenach
 • ośrodkach badań społecznych i mediach

Uczelnie prowadzące kierunek etnologia i antropologia kulturowa w Toruniu

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia humanistyczne Toruń. Interesujesz się kulturą, pociąga cię filozofia i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia humanistyczne w Polsce.

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Toruniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Toruniu:

Studia w Toruniu

Kierunki studiów w Toruniu

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uczelnie Toruń

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia