Geoinformacja z gospodarką przestrzenną w Kielcach
Geoinformacja z gospodarką przestrzenną to propozycja Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Co potrafią absolwenci tego kierunku?
Studia na kierunku geoinformacja z gospodarką przestrzenną ma w swojej ofercie Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJK w Kielcach. Kierunek ten pozwala zdobywać wiedzę z zakresu nauk o ziemi i środowisku oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej.
Cele kształcenia
Celem kształcenia jest wyposażenie absolwenta w wiedzę i umiejętności umożliwiające samodzielne analizowanie i syntetyzowanie relacji kształtujących przestrzeń geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoinformacyjnych.
W efekcie absolwent będzie osobą kompetentną w zakresie poznawania, gromadzenia, przetwarzania/analizy, wizualizacji zasobów przestrzennych. Będzie interpretował funkcjonowanie środowiska geograficznego (przyrodniczego i środowiska człowieka) wraz z zarządzaniem informacją o jego poszczególnych komponentach.
Będzie potrafił wykonywać opracowania kartograficzne dotyczące kompleksowej analizy stanu środowiska i jego zasobów w oparciu o zasady umożliwiające jego gospodarowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Absolwent kierunku geoinformacja i gospodarka przestrzenna wykorzysta w praktyce nowatorskie narzędzia geoinformacyjne służące rozwiązywaniu problemów dotyczących gospodarowania przestrzenią geograficzną.
Będzie nakierowany na aplikacyjność środowiskową związaną z możliwościami zastosowania geoinformacji oraz innowacyjność proponowanych georozwiązań. Zdobytą wiedzę i umiejętności może praktyczne wykorzystać do kształtowania przestrzeni z uwzględnieniem różnych uwarunkowań, np. przyrodniczych, społecznych, z uwzględnieniem ochrony ładu przestrzennego oraz koncepcji urbanistycznej.
Będzie miał również kwalifikacje, aby uczestniczyć i kierować interdyscyplinarnymi zespołami pracującymi nad zagadnieniami z zakresu geoinformacji oraz poszukującymi sposobów rozwiązywania problemów społeczeństwa geoinformacyjnego (Smart Environment, Smart City).
Dodatkowo będzie posługiwał się językiem obcym, będzie potrafił pracować w zespole, planować badania naukowe oraz analizować uzyskane wyniki i wyciągać z nich wnioski.
Kompetencje zawodowe
Studia I stopnia na tym kierunku dają możliwość uzyskania bardzo szerokich kompetencji zawodowych. Geoinformacja (systemy informacji geograficznej – GIS) jest wykorzystywana powszechnie w administracji publicznej, a także wielu firmach i instytucjach szczególnie w sektorach gospodarki związanej np. z planowaniem przestrzennym, zarządzaniem kryzysowym, ochroną środowiska, geologią, meteorologią, klimatologią i hydrologią, rolnictwem, geomarketingiem, telekomunikacją, energetyką, logistyką i transportem, socjologią, itp. – a więc korzystanie z niej pomaga kształcić kompetencje obywatelskie oraz w zakresie przedsiębiorczości.
Perspektywy zawodowe
- przedsiębiorstwa geodezyjne i kartograficzne,
- firmy wykorzystujące geolokalizację, czy systemy wspomagania decyzji i udostępniania informacji przestrzennej,
- przedsiębiorstwa wdrażające inteligentne rozwiązania w miastach (smart city),
- własna działalność gospodarcza oraz innowacyjne startupy,
- firmy konsultingowe wykonujące operaty środowiskowe, energetyczne, planistyczne, urbanistyczne,
- organy administracji samorządowej różnego szczebla,
- organy administracji rządowej,
- inne instytucje zobowiązane do gromadzenia i udostępniania danych, w tym informacji o jakości środowiska i środowisku przyrodniczym,
- instytuty naukowe i badawczo-rozwojowe,
- instytucje finansowe,
- korporacje i inne przedsiębiorstwa korzystające z zaawansowanych analiz przestrzennych i statystycznych, w tym geostatystycznych,
- organizacje pozarządowe.
Kierunek geoinformacja z gospodarką przestrzenną na studiach w Kielcach
Więcej informacji o kierunkach geograficznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia geograficzne Kielce. Interesujesz się naukami przyrodniczymi w szczególności geografią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia geograficzne w Polsce.
Czytaj także:
Studia geograficzne w Kielcach
Geoinformatyka w Lublinie
Studia geograficzne w Opolu
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Kielcach.
Zobacz treści poświęcone studiom w Kielcach:
Studia w Kielcach
Kierunki studiów w Kielcach
Rekrutacja na studia w Kielcach
Uczelnie Kielce
Rodzaje studiów w Kielcach
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij: