KarieraNoweStudia CzęstochowaStudia techniczne

Inżynier to dobra ścieżka kariery – Politechnika Częstochowska

Czy inżynier to dobra ścieżka kariery? Rozwój przemysłu 4.0 postawił przed firmami nowe wyzwania, które wymagają wdrożenia nowoczesnych technologii. Przemysł potrzebuje inżynierów, którzy mają wiedzę i praktyczne umiejętności z różnych dziedzin.

Tegoroczna edycja Targów Pracy Politechniki Częstochowskiej potwierdziła, że studia techniczne to najlepszy wybór. Zdecydowanie – inżynier to dobra ścieżka kariery!

Transformacja, jakiej jesteśmy świadkami, obejmuje nowe modele biznesowe, a także cyfryzację produktów i usług. Tak innowacyjne rozwiązania wymagają jednak szczególnego podejścia oraz kontroli, co prowadzi do powstawania nowych stanowisk pracy. Energetyka, inżynieria, informatyka czy budownictwo należą do jednych z prężnie rozwijających się dziedzin gospodarczych. Politechnika Częstochowska proponuje kształcenie w nowoczesnych oraz tradycyjnych branżach ale w nowoczesnej odsłonie, której hasłem przewodnim jest interdyscyplinarność. Z myślą o maturzystach Uczelnia oferuje kierunki techniczne z przyszłością, których absolwenci będą najbardziej pożądanymi specjalistami na rynku pracy. Współpraca Uczelni z przemysłem gwarantuje kształcenie wykwalifikowanej kadry również w zawodach ekonomicznych. Studenci mają możliwość uczestniczenia w licznych projektach badawczych oraz konferencjach naukowych, co pozwala im rozwijać swoje umiejętności i zdobywać cenne doświadczenie na etapie studiów.

Na inżynierów czeka świat. Najlepszym przykładem są wymagania stawiane przed miastami przyszłości, których projektowanie wymaga współpracy specjalistów, m.in. architektów, urbanistów, ekologów, informatyków, ekonomistów czy badaczy trendów. Od miasta przyszłości oczekuje się przede wszystkim zastosowania rozwiązań ekologicznych. Związane to będzie z racjonalnym wykorzystywaniem zasobów naturalnych i inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Głównym celem będzie ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i emisji spalin. Zmianie podlegać będzie dotychczasowy sposób życia jego mieszkańców. Większą rolę odgrywać będą zrównoważone środki transportu takie jak rower czy transport publiczny. Miasta będą projektowane tak, aby było w nich więcej terenów zielonych, parków, skwerów, zielonych dachów czy roślinności wkomponowanej w elewacje budynków. Zmiany dotyczyć będą także sektora budowlanego. Wykorzystywane będą rozwiązania neutralne dla środowiska: budynki samowystarczalne czy zeroemisyjne, stosowane będą ekologiczne materiały budowlane lub pochodzące z recyklingu. W projektowaniu takich miast będą miały znaczenie umiejętności związane z nowoczesnym budownictwem wykorzystujące robotykę, automatykę czy też technologię BIM.

Politechnika Częstochowska wsłuchuje się w te potrzeby nowoczesnego świata i dopasowuje swoją ofertę dydaktyczną. W kolejnym roku akademickim, czyli 2024/2025 Uczelnia oferuje kształcenie na nowych kierunkach. Wśród nich warto wyróżnić pionierski w skali kraju kierunek Budownictwo z wykorzystaniem automatyki i robotyki, który pozwoli absolwentom na uzyskiwanie pełnych uprawnień budowlanych. Kierunek opracowany został na bazie współczesnych rozwiązań w zakresie projektowania numerycznego, będącego podstawą procesu realizacji obiektów kubaturowych i niekubaturowych, który wymaga odejścia od tradycyjnie realizowanych prac na korzyść procesu automatycznego z wykorzystaniem robotów pracujących pod kontrolą sztucznej inteligencji, którą nadzoruje człowiek. Kolejnym kierunkiem będącym odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku jest Energetyka jądrowa, w ramach którego absolwent pozna najpopularniejsze rozwiązania oraz konstrukcję i eksploatację stosowanych obecnie reaktorów, z uwzględnieniem planowanych do uruchomienia w najbliższym czasie reaktorów SMR. Ponadto uczelnia już od października będzie oferować kształcenie na niezwykle przyszłościowym kierunku Sztuczna inteligencja. Nauka na tym kierunku pozwoli uzyskać studentom nie tylko solidną wiedzę z zakresu inżynierii danych, statystyki, algorytmów, uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego czy sieci neuronowych, ale da również praktyczne umiejętności zastosowania SI między innymi w aplikacjach internetowych, aplikacjach mobilnych, elektronice i robotyce, robotach mobilnych, biznesie, grafice rastrowej oraz grafice 3D. Nowy rok akademicki to także uruchomienie kierunku Inżynieria samochodów hybrydowych i elektrycznych, który pozwoli kształcić się w zagadnieniach dotyczących nowych technologii napędu samochodów, obsługi i diagnostyki pojazdów oraz rozwiązywania szerokiego spektrum problemów inżynierskich w branży motoryzacyjnej. Absolwenci kierunku uzyskują multidyscyplinarną wiedzę niezbędną do diagnostyki oraz obsługi złożonych układów technicznych samochodu z akumulacją energii oraz systemów kontroli i wspomagania jazdy z elementami sterowania autonomicznego. Ostatni, ale równie interesujący kierunek stanowić będzie Informatyka przemysłowa, łączący zaawansowane technologie informatyczne z potrzebami i wyzwaniami współczesnego przemysłu. Studenci poznają tutaj zarówno teoretyczne podstawy informatyki, jak i praktyczne zastosowania w obszarach takich jak automatyzacja, robotyka, systemy wbudowane, przetwarzanie danych czy inteligentne systemy produkcyjne.

Specjaliści z wymienionych branż będą w coraz większym stopniu potrzebni do kreowania nowej jakości życia w miastach w takich obszarach, jak: komunikacja, edukacja, transport publiczny, zdrowie, administracja, kultura, rekreacja czy bezpieczeństwo. Nie jest to mrzonka, gdyż część rozwiązań i podstawowych technologii związanych z miastami przyszłości jest już wprowadzane w istniejących miastach. Inteligentne parkingi, przejścia dla pieszych i oświetlenie miejskie, różnego typu aplikacje i systemy informacji publicznej, monitoring ruchu drogowego, rowery miejskie – są to elementy sprawiające, że miasta stają się bardziej ekologiczne, nowoczesne i inteligentne. Ten jeden przykład – miast przyszłości – wskazuje jak duże jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę specjalistów.

Politechnika Częstochowska odpowiada również na współczesne zmiany społeczne. Stąd możliwość kształcenia na kierunku technologie wytwarzania implantów i narzędzi medycznych, który jest odpowiedzią na starzejące się społeczeństwo, rozwój medycyny estetycznej i wzrost zapotrzebowania na wyroby medyczne. Pracownicy Politechniki Częstochowskiej biorą udział w zespołach pracujących nad rozwiązaniami medycznymi skierowanymi również do najmłodszych. O tych badaniach szeroko dyskutowano w mediach, tematem zainteresowała się również redakcja Dzień Dobry TVN w materiale „Nowatorskie operacje w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”. Współpraca naukowców z przemysłem nad przetwórstwem tytanu dała możliwość otrzymania pełnowartościowych produktów wykorzystywanych w branży lotniczej, medycznej oraz metalurgicznej – w tym w największych hutach i odlewniach. Prace badawcze prowadzone na Uczelni znajdują zastosowanie w gospodarce między innymi dzięki prężnie działającemu Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej. Tak ścisłe relacje z przemysłem i biznesem oraz wysoki poziom kształcenia przekładają się również na sukcesy studentów i absolwentów. Znakiem rozpoznawczym Politechniki Częstochowskiej na arenie międzynarodowej jest łazik marsjański, który zdobył wiele nagród w prestiżowych zawodach w USA. Absolwenci Politechniki Częstochowskiej wykazują się wysokimi kwalifikacjami jak Pan inż. Rafał Rygalik, który w 2023 roku zdobył złoty medal na Mistrzostwach Europy w kategorii frezowanie CNC.

To przekonuje, że studia na Politechnice Częstochowskiej są dobrym wyborem. Oferta edukacyjna to ponad 30 kierunków (technicznych i ekonomicznych), na pierwszym i drugim stopniu, w języku polskim oraz angielskim. W wyborze przyszłej ścieżki zawodowej pomaga Biuro Karier. Uczelnia zaprasza w swoje progi studentów z niepełnosprawnościami, których wspiera Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Studia na Politechnice Częstochowskiej to także możliwość poznania innych kultur. Ponad 20% braci studenckiej stanowią studenci z zagranicy, którym pomaga Biuro ds. Studentów Zagranicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA – AKTUALNOŚCI, REKRUTACJA NA STUDIA

CZYTAJ TAKŻE:

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Częstochowie:

Studia w Częstochowie

Kierunki studiów w Częstochowie

Rekrutacja na studia w Częstochowie

Uczelnie Częstochowa

Udostępnij:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia