Leśnictwo – studia w Krakowie
Studia na kierunku leśnictwo proponuje kandydatom Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Ukończenie kierunku to możliwość podjęcia pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych.
Kierunek leśnictwo na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
Celem kształcenia na Wydziale Leśnym URK na kierunku leśnictwo jest przekazywanie przyszłym absolwentom wiedzy opartej na najnowszych osiągnięciach nauk leśnych i przyrodniczych, umiejętności jej kreatywnego stosowania w praktyce, a także nabycie przez absolwentów kompetencji zawodowych i społecznych, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Absolwenci zdobywają wiedzę inżynierską z zakresu funkcjonowania ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej oraz kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania zawodu leśnika i zawodów pokrewnych. Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające rozwiązywanie problemów w zakresie: urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, uwzględniającej prawa ekologiczne i trwałość ekosystemów leśnych.
Absolwent potrafi projektować, planować i organizować zabiegi hodowlane i produkcję szkółkarską oraz działania z zakresu ochrony lasu przed zagrożeniami abiotycznymi, biotycznymi i antropogenicznymi; potrafi organizować pozyskiwanie i transport surowców leśnych zgodnie z zasadami zachowania trwałości lasu.
Absolwent jest przygotowany do: sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych; projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru inżynierskiego nad wykonawstwem prac leśnych z wykorzystaniem współczesnych technologii i narzędzi informatycznych. Jest także przygotowany do współpracy z poziomu gospodarki leśnej z instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska i przyrody. Uzyskane kwalifikacje pozwalają na zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych w ramach kursów: np. kursu brakarskiego, pilarzy, operatorów maszyn wielooperacyjnych.
Koncepcja kształcenia pozwala studentom leśnictwa na zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji wymaganych dla zawodu leśnika. Cele kształcenia na studiach I stopnia nakierowane są na wiedzę teoretyczną z zakresu kluczowych zagadnień ogólnoprzyrodniczych oraz wiedzę specjalistyczną z zakresu nauk leśnych.
Uzyskanie uprawnień zawodowych ułatwia czterotygodniowa praktyka zawodowa do wyboru w Lasach Państwowych, parkach narodowych, Biurach Urządzania Lasu i Geodezji, która jest nieodzownym elementem kształcenia studenta.
Możliwość zatrudnienia
Uzyskana wiedza i umiejętności inżynierskie umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w jednostkach administracji Lasów Państwowych, w lasach komunalnych i lasach innych własności, w parkach narodowych i krajobrazowych, w biurach urządzania lasu oraz w instytucjach związanych z leśnictwem, zagospodarowaniem przestrzennym, bądź w instytucjach zajmujących się doradztwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu leśnictwa. Absolwenci zdobywają wiedzę pozwalającą na prowadzenie własnej działalności gospodarczej świadczącej usługi na rzecz leśnictwa i ochrony przyrody i gałęzi pokrewnych.
Przedmioty rekrutacyjne: język obcy i 1 przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii, matematyki.
Kierunek leśnictwo w Krakowie
Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: Studia przyrodnicze Kraków. Interesujesz się przyrodą, ochroną środowiska i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia przyrodnicze w Polsce.
Czytaj również: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Kierunki studiów 2025 – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Studia rolnicze w Krakowie
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Krakowie.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Krakowie:
Studia w Krakowie
Kierunki studiów w Krakowie
Rekrutacja na studia w Krakowie
Uczelnie Kraków
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij