Materiały i technologie przyszłości w Łodzi
Studia materiały i technologie przyszłości to interdyscyplinarny kierunek, obejmujący zagadnienia związane z wytwarzaniem oraz badaniem właściwości materiałów pod kątem ich zastosowań w różnych gałęziach przemysłu.
Kierunek studiów materiały i technologie przyszłości, który proponuje kandydatom Politechnika Łódzka, prowadzony jest przez Wydział Mechaniczny PŁ. Program kierunku obejmuje również projektowanie procesów dostosowywania właściwości materiałów i rozwiązań technologicznych do określonych wymagań środowiskowych, eksploatacyjnych czy wytrzymałościowych.
Studia na kierunku materiały i technologie przyszłości pozwalają zdobywać wiedzę i nowe umiejętności przy wykorzystaniu metod projektowych, w ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowo-przemysłowym. Studenci mają nie tylko ma możliwość stworzenia prototypu rozwiązania zadanego problemu, ale także prowadzą weryfikację jego funkcjonalności. Dzięki pracy projektowej rozwijają umiejętności twarde, a także niezwykle cenione przez pracodawców kompetencje miękkie – współdziałanie, współpracę w zespole, odpowiednią organizacja pracy, opracowywanie i prezentację uzyskanych wyników.
Program studiów obejmuje zagadnienia związane z najnowocześniejszymi technologiami wytwarzania materiałów, włączając technologie przyrostowe i druk 3D, syntezę nano- i biomateriałów czy technologie plazmowe oraz porusza aspekty związane z tematyką magazynowania energii i transportu przyszłości. Jest skonstruowany w ten sposób, aby pobudzić i rozwinąć kreatywność studenta do odkrywania nowatorskich podejść i zgłaszania własnych rozwiązań. Specjaliści w dziedzinie materiałów i technologii posiadają kompetencje, czyniące z nich poszukiwanych pracowników w różnych branżach przemysłu.
Jako przyszły specjalista zyskasz kluczową wiedzę z obszaru najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystujących w praktyce przemysłowej elementy technologii plazmowej, technik cyfryzacji, druku 3D i szybkiego prototypowania zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 i 5.0. Będziesz miał okazję kształcić się pod okiem wybitnych specjalistów-praktyków. Do osiągnięć kadry profesorskiej należy m.in praca przy budowie sztucznego serca czy tworzenie bioimplantów ochronnych. Dzięki wsparciu profesjonalistów nabędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania materiałów, od tych używanych w kuchni, po stosowane przy konstrukcji statków kosmicznych.
Perspektywy zawodowe:
- lotnictwo i technologie kosmiczne – m.in. tworzenie ekstremalnie wytrzymałych materiałów do budowania kadłubów samolotów wojskowych i cywilnych oraz rakiet i satelitów;
- motoryzacja – m.in. tworzenie nowoczesnych ultralekkich, wytrzymałych i ekologicznych materiałów wykorzystywanych w prototypach, autach koncepcyjnych i produkcji seryjnej w branży automotive;
- energetyka – m.in. tworzenie materiałów zdolnych magazynować wodór i przetwarzać energię słoneczną, materiały dla energetyki jądrowej;
- bioinżynieria – m.in. tworzenie materiałów jako nowoczesnych implantów o wysokiej biozgodności, właściwościach bakteriobójczych, a także wykorzystywanie biomimetycznych rozwiązań, inspirowanych otaczającą nas przyrodą do ich wytwarzania;
- działy doradztwa technicznego, R&D, produkcji, sprzedaży.
Kierunek materiały i technologie przyszłości w Łodzi
Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź naszą stronę studia techniczne Łódź. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Łódź.
Czytaj także:
Nanotechnologia w Łodzi
Kierunki studiów 2025 – Politechnika Łódzka
Mechanika i budowa maszyn w Łodzi
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Łodzi.
Sprawdź także treści poświęcone studiom w Łodzi:
Studia w Łodzi
Kierunki studiów w Łodzi
Rekrutacja na studia w Łodzi
Uczelnie Łódź
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:
Udostępnij: