Szczecińskie szkoły wyższe w najnowszym rankingu uczelni

Pojawił się najnowszy ranking uczelni przygotowany przez “Perspektywy”. Jak wypadły w nim szczecińskie szkoły wyższe? Czy wyniki rankingu powinny mieć wpływ na wybór uczelni i kierunku studiów? Która z uczelni szczecińskich najwyżej w zestawieniu?

Miejsca szczecińskich uczelni w rankingu 2021

W najnowszym zestawieniu rankingowym najwyższej spośród uczelni w w Szczecinie sklasyfikowany został Pomorski Uniwersytet Medyczny. Jako jedyna szczecińska uczelnia uplasował się wśród trzydziestu najlepszych szkół w Polsce. Powodem do dumy jest zajęcie przez uczelnię 1. miejscu w kategorii “Efektywność naukowa”.

Sukces ten, a także wysokie pozycje w kategoriach “Potencjał naukowy” (11) i “Absolwent na rynku pracy” (17), pozwoliły Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie zająć ostatecznie 13. miejsce w sumarycznym rankingu polskich uczelni akademickich za rok 2021. Tym samym nasz uniwersytet znalazł się na czwartym miejscu wśród uczelni medycznych i utrzymał status najlepszej uczelni Pomorza Zachodniego.

komentuje PUM.

Trzy inne uczelnie ze Szczecina wylądowały w zestawieniu dużo niżej. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zajął miejsce 31. Uniwersytet Szczeciński 52. a Akademia Morska w Szczecinie miejsce 80+.

Powodem do dumy dla Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie jest zwycięstwo w kategorii innowacyjności. Wśród uczelni technicznych ZUT znalazł się na 9. pozycji. Za innowacyjność szczecińska uczelnia otrzymała miejsce pierwsze, uzyskując 100 proc. we wskaźniku rankingowym. W zestawieniu kierunków studiów technicznych na piątym miejscu uplasowała się inżynieria materiałowa – kierunek prowadzony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT oraz inżynieria chemiczna – kierunek prowadzony na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. 

Jeśli miejsca szczecińskich uczelni kogoś rozczarowały to nie jest to na pewno dostateczny powód do tego, by koniecznie rezygnować z dokonanego już wcześniej wyboru uczelni lub kierunku. Jak każdy ranking, także i ten ostatnio opublikowany przez Fundację Perspektywy bazuje na metodologii. Wiele z czynników branych pod uwagę do zestawienia nie ma tak naprawdę dużego związku z ofertą edukacyjną uczelni, jej aktualną atrakcyjnością, innowacyjnością itp. Zalecamy więc zachowanie spokoju i potraktowanie rankingu jako pewnej tylko wskazówki i ciekawostki.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia