Kierunki studiówKierunki studiów PoznańStudia PoznańStudia ścisłe

Astronomia – studia w Poznaniu

Pasjonują Cię obserwacje astronomiczne? A może chcesz w przyszłości skupić się na zastosowaniu sztucznych satelitów? Wybierz studia na kierunku astronomia w Poznaniu!

Studia na kierunku astronomia proponuje kandydatom Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Fizyki UAM). Zgodnie z ponad stuletnią tradycją naukową Obserwatorium UAM, kierunek ten oferuje kształcenie z klasycznej astronomii i astrofizyki, a ponadto głębszą niż w innych ośrodkach astronomicznych w Polsce znajomość zagadnień związanych z ruchem i własnościami planetoid (już 9 z nich nazwano na cześć naszych pracowników i absolwentów), komet i sztucznych satelitów Ziemi.

Podczas 3-letnich studiów licencjackich studenci oprócz ogólnej wiedzy astronomicznej zdobywają umiejętności praktyczne w zakresie obserwacji astronomicznych, głównie fotometrycznych i spektroskopowych. Przechodzą także pogłębiony kurs mechaniki nieba, dziedziny zajmującej się m.in. wyznaczaniem i przewidywaniem trajektorii ciał niebieskich. Wydział zajmuje się także astrofizyką gwiazdową, bada powstawanie galaktyk, zderzenia gwiazd neutronowych i czarnych dziur oraz powstawanie fal grawitacyjnych.

Po pierwszym roku studiów możliwy jest wybór między dwiema ścieżkami edukacyjnymi:

  • Astronomia obserwacyjna;
  • Astronomia i zastosowania sztucznych satelitów Ziemi – bezpieczeństwo kosmiczne.

Perspektywy zawodowe:

  • placówki zajmujące się popularyzacją (planetaria, centra nauki),
  • instytucje naukowo-badawcze,
  • firmy sektora kosmicznego,
  • agencje kosmiczne,
  • firmy informatyczne.

Kierunek astronomia w Poznaniu

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: Studia ścisłe Poznań. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:

Studia w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uczelnie Poznań

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia