Psychologia na UAM w Poznaniu
Studia psychologiczne od lat należą do najchętniej wybieranych przez kandydatów. Potwierdzają to co roku statystyki rekrutacyjne. Proponowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kierunek psychologia to jedyna taka propozycja na państwowej uczelni w Poznaniu.
Na pierwszych latach studiów na kierunku psychologia studenci poznają przedmioty obligatoryjne dla wykształcenia psychologicznego. Później następuje wybór ścieżki kształcenia, która najbardziej odpowiada studentowi ze względu na jego zainteresowania oraz wizję kariery zawodowej.
Na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM są do wyboru następujące specjalności na kierunku psychologia:
- Animacja społeczności lokalnych
- Doradztwo personalne
- Organizacja środowiska uczenia się a specyficzne potrzeby edukacyjne
- Psychologia kryminologiczna i kryminalistyczna
- Psychologia zdrowia i choroby
- Psychoterapia zaburzeń psychicznych
- Seksuologia kliniczna
Atuty kierunku
Absolwenci psychologii uzyskują gruntowną wiedzę z zakresu:
- psychologii ogólnej (poznawczej, emocji i motywacji, osobowości, różnic indywidualnych, społecznej i psychologii rozwoju)
- metodologii badań (metodologii ze statystyką, psychometrii i diagnozy psychologicznej),
- biologicznych mechanizmów zachowania i psychopatologii,
- umiejętności wymagane do prowadzenia działań w zakresie: udzielania wsparcia w sytuacjach krytycznych, prewencji i profilaktyki patologii społecznej, negocjacji, mediacji i rozwiązywania konfliktów między grupowych, badań selekcyjnych.
Praca po studiach
Absolwent jest przygotowany teoretycznie i praktycznie do samodzielnego i zespołowego prowadzenia działań badawczych, diagnostycznych i do udzielania pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w różnych obszarach życia jednostki i grup społecznych.
W zależności od ukończonej specjalności student zna podstawy teoretyczne wybranej dziedziny psychologii stosowanej, potrafi krytycznie odnieść się do badań klasycznych i współczesnych oraz ma podstawowe umiejętności diagnostyczne, a także umiejętności pomagania w wybranym przez siebie obszarze wiedzy stosowanej.
Absolwent ponadto przejawia odpowiedzialność etyczną związaną z wykonywaniem zawodu zaufania społecznego.
Jak wygląda rekrutacja na psychologię? Jakie przedmioty brane są pod uwagę?
W ramach postępowania rekrutacyjnego brany jest pod uwagę wynik z matury: język obcy, język polski. Oba przedmioty mają wagę 0,30 dla poziomu rozszerzonego. Pod uwagę brany jest również trzeci przedmiot, który możesz wybrać z następujących: biologia lub chemia lub fizyka i astronomia lub fizyka lub historia lub geografia lub matematyka lub informatyka lub wiedza o społeczeństwie lub j. łaciński i kultura antyczna lub j. grecki i kultura antyczna lub j. regionalny – kaszubski. Te przedmioty mają wagę 0,40 dla poziomu rozszerzonego.
Strona kierunku: PSYCHOLOGIA , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Chcesz poznać inne kierunki przygotowane dla kandydatów przez uczelnię, zobacz profil: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Źródło informacji: materiały UAM
CZYTAJ TAKŻE:
Psychologia w Poznaniu, zasady rekrutacji 2025
Neuropsychologia – Co to takiego?
Studia psychologiczne w Poznaniu
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:
Studia w Poznaniu
Kierunki studiów w Poznaniu
Rekrutacja na studia w Poznaniu
Uczelnie Poznań
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij: