Automatyka i robotyka w Warszawie
Jeśli interesują Cię studia techniczne w Warszawie, połączone z naukami informatycznymi, to kierunek automatyka i robotyka będzie dla Ciebie świetnym wyborem.
Studia na kierunku automatyka i robotyka prowadzi Politechnika Warszawska. PW ma w swojej ofercie również inne kierunki z tego zakresu – dowiedz się więcej!
Automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej
Kształcenie na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW ma na celu przygotowanie do metodycznego i zgodnego z dobrą praktyką inżynierską projektowania systemów automatyki i robotyki. Szczególną uwagę przywiązuje się do możliwości twórczego zastosowania nowoczesnych algorytmów obliczeniowych
oraz sprzętu.
Absolwenci uzyskują przygotowanie z informatyki, przede wszystkim poznają:
- techniki i języki programowania,
- sieci komputerowe,
- systemy czasu rzeczywistego,
oraz z elektroniki, przede wszystkim:
- elektroniki cyfrowej,
- techniki mikroprocesorowej.
Uzyskują wykształcenie kierunkowe z zakresu modelowania, identyfikacji, projektowania i implementacji algorytmów, oraz wiedzę praktyczną związaną z aparaturą automatyki i robotyki, sterownikami programowalnymi (PLC), rozproszonymi systemami sterowania (DCS) oraz systemami nadzoru i zbierania danych (SCADA).
Perspektywy zawodowe:
- firmy i instytucje wykorzystujące systemy automatyki i robotyki (np. przemysł chemiczny, przetwórczy, spożywczy, energetyczny, elektroniczny),
- firmy i instytucje zajmujące się projektowaniem, programowaniem, wdrażaniem i eksploatacją systemów automatyki i robotyki,
- firmy oferujące systemy automatyki i robotyki,
- uczelnie, instytuty naukowo-badawcze, biura projektowe i inne instytucje,
- własna działalność gospodarcza.
Automatyka i robotyka stosowana na Politechnice Warszawskiej
Studia na kierunku automatyka i robotyka stosowana, prowadzone przez Wydział Elektryczny PW, dotyczą wszelkich aspektów działalności inżynierskiej w obszarze projektowania, wytwarzania i użytkowania urządzeń przemysłowych stosowanych w automatyce.
Program studiów obejmuje, oprócz przedmiotów podstawowych z zakresu matematyki, fizyki i informatyki, przedmioty kierunkowe, w tym specyficzne dla Wydziału Elektrycznego, związane ze sterowaniem i automatyką, wykorzystaniem systemów mikroprocesorowych, zastosowaniem mikromaszyn, projektowaniem i oprogramowaniem robotów, wykorzystaniem programowalnych układów sterowania i czujników pomiarowych, projektowaniem instalacji inteligentnych, przetwarzaniem i przekształcaniem energii elektrycznej w układach energoelektronicznych i napędowych.
Od kandydatów na studia pierwszego stopnia na kierunku automatyka i robotyka stosowana oczekuje się kompetencji związanych z predyspozycjami do nauki przedmiotów ścisłych i technicznych, umiejętności analitycznego myślenia, komunikatywności, zdolności do współpracy w grupie.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia działalności inżynierskiej w obszarze projektowania, wytwarzania i użytkowania urządzeń przemysłowych stosowanych w automatyce. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie teorii sterowania, wykorzystania systemów mikroprocesorowych, zastosowania mikromaszyn, projektowania i oprogramowania robotów, wykorzystania programowalnych układów sterowania i czujników pomiarowych, projektowania instalacji inteligentnych, przetwarzania i przekształcania energii elektrycznej w układach energoelektronicznych i napędowych. Absolwent potrafi zastosować nowoczesne narzędzia informatyczne przy projektowaniu i analizie układów automatyki.
Automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa na Politechnice Warszawskiej
Kierunek automatyka, robotyka i informatyka przemysłowa to propozycja Wydziału Mechatroniki PW.
Specjalności:
- Automatyka
- Informatyka przemysłowa
- Robotyka
- Informatyka przemysłowa (studia realizowane w trybie na odległość)
Absolwenci specjalności Automatyka posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu projektowania i badań systemów automatyki i sterowania. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów związanych z automatyzacją procesów produkcyjnych, a także do prowadzenia prac badawczych z zakresu automatyki, opracowywania i stosowania komputerowych technik projektowania, diagnostyki i automatyzacji badań eksperymentalnych, oraz do opracowywania, wdrażania i nadzoru nad eksploatacją nowoczesnych urządzeń automatyki, systemów monitoringu i sterowania procesów przemysłowych. Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy zarówno w przemyśle, jak i w ośrodkach naukowo-badawczych oraz na wyższych uczelniach.
Absolwenci specjalności Informatyka przemysłowa posiadają wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w zakresie informatyki stosowanej w przemyśle produkcyjnym. Są w stanie opracować i zaprogramować osadzony układ sterowania i inteligentnej analizy danych oraz utrzymać w ruchu systemy wspierania produkcji. Są przygotowani do samodzielnego wykonywania zadań inżynierskich w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy związane z projektowaniem i eksploatacją urządzeń mechatronicznych.
Posiadają umiejętność programowania komputerów uniwersalnych i specjalizowanych, lokalnych i pracujących w sieciach. Potrafią wdrażać i eksploatować zaawansowane informatyczne systemy sterowania, wspierania i zarządzania produkcją oraz systemy wspierania decyzji. Są w stanie rozszerzać i łączyć takie systemy w jeden spójny, dostosowany do potrzeb zakładu system.
Dzięki tym umiejętnościom absolwenci znajdą zatrudnienie w dużych zakładach produkcyjnych stosujących zaawansowane systemy sterowania i wspierania decyzji (rafinerie, energetyka, przemysł chemiczny, itp.) oraz w biurach projektowych przy tworzeniu urządzeń wykorzystujących technologie informatyczne do sterowania i nadzorowania ich pracy.
Absolwenci specjalności Robotyka posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu zagadnień łączących matematykę, fizykę i teorię sterowania z problemami technicznymi budowy i zastosowania robotów i manipulatorów przemysłowych oraz robotów mobilnych. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów konstrukcyjnych maszyn manipulacyjnych i robotów, projektowania ich układów sterowania oraz formułowania warunków ich zastosowań w procesie produkcyjnym.
Absolwenci potrafią projektować i integrować zautomatyzowane i zrobotyzowane stanowiska i linie wytwarzania, konstruować specjalistyczne roboty i manipulatory oraz prowadzić prace badawcze z zakresu robotyki mobilnej i przemysłowej.
Uzyskaj szczegółowe informacje o kierunkach studiów z tego zakresu dostępnych dla kandydatów w Warszawie:
Kierunek automatyka i robotyka w Warszawie
- AUTOMATYKA I ROBOTYKA , Politechnika Warszawska
- AUTOMATYKA I ROBOTYKA STOSOWANA , Politechnika Warszawska
- AUTOMATYKA, ROBOTYKA I INFORMATYKA PRZEMYSŁOWA , Politechnika Warszawska
- AUTOMATYZACJA I ROBOTYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH , Politechnika Warszawska
- ROBOTYKA I AUTOMATYKA , Politechnika Warszawska
Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków – sprawdź naszą stronę studia techniczne Warszawa. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Warszawa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Studia techniczne w Warszawie
Kierunki studiów 2025 – Politechnika Warszawska
Towaroznawstwo i marketing żywności w Warszawie
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Warszawie:
Studia w Warszawie
Kierunki studiów w Warszawie
Rekrutacja na studia w Warszawie
Uczelnie Warszawa
Rodzaje studiów Warszawa
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij: