Kierunki studiów LublinNoweStudia informatyczneStudia LublinTOP LublinTop studia

Informatyka w Lublinie

Zastanawiasz się, czy studia na kierunku informatyka są dla Ciebie? Przekonaj się o tym na podstawie tego artykułu i poznaj możliwości studiowania informatyki w Lublinie!

Na kierunku informatyka świetnie sprawdzą się osoby zaineresowane interakcją z komputerami, rozwiązywaniem problemów oraz analizą i modelowaniem zjawisk w rozmaitych branżach: czy to czysto informatycznej, czy finansowej, a nawet i biologicznej. Jeśli brzmi to dla Ciebie interesująco i nie straszna Ci odrobina matematyki, czytaj dalej śmiało!

Informatyka to niezwykle obszerna nauka, której narzędzia są wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Jeśli chcesz też poznać możliwości studiów informatycznych z uwzględnieniem tych wyspecjalizowanych kierunków, sprawdź stronę studia informatyczne w Lublinie.

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka?

Studentów informatyki uczy się w ogólności rozwiązywania problemów za pomocą narzędzi komputerowych. Możliwość interakcji z komputerem i określenia akcji, które ma on podjąć umożliwia programowanie w językach takich jak C++, Python czy Java. Umiejętność zaprojektowania odpowiedniej sekwencji kroków, które ma wykonać komputer, aby rozwiązać zadany problem daje studentom wiedza z przedmiotów takich jak podstawy algorytmiki. Istotne jest też umiejętne tworzenie i korzystanie z zasobów komputerowych, uczone np. na bazach danych oraz dogłębne zrozumienie działania komputera, które można nabyć m.in. na przedmiocie systemy operacyjne.

Warto pamiętać, że podstawy informatyki są mocno zakorzenione w matematyce. Kandydaci na informatykę powinni więc przygotować się na solidną dawkę wiedzy z tej dziedziny, w szczególności z matematyki dyskretnej, analizy matematycznej oraz statystyki.

Jakie są perspektywy pracy absolwentów informatyki?

Kierunek informatyka od lat cieszy się niesłabnącą popularności m.in. właśnie z powodu świetnych perspektyw pracy dostępnych po jego ukończeniu. Branża IT, w której pracuje większość absolwentów informatyki ma (zasłużoną) reputację oferującej świetny poziom zarobków oraz komfort pracy, czy to zdalnej, czy w nowoczesnych biurach. Jeśli chodzi o pozycje najczęściej zajmowane przez absolwentów informatyki, to można wymieć następujące: Programista, Administrator/ DevOps, QA/ Tester, czy Project Manager/ Product Owner.

Informatyka na Politechnice Lubelskiej

Powstała w 1953 roku Politechnika Lubelska kształci studentów na 6 różnych wydziałach i zajmuje się przede wszystkim badaniami nad nowymi technologiami oraz wprowadzaniem innowacji technologicznych w regionie. Uczelnia posiada również jednostki takie jak np. Studium Języków Obcych oraz Centrum Informatyczne, zapewniające wysoki poziom edukacji nie tylko w dziedzinie studiów informatycznych, ale również w efektywnej komunikacji, umożliwiającej studentom przyszłą pracę, a nawet zdobywanie praktyki jeszcze w czasie studiów za granicą.

Informatyka na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Istniejący od 1918 roku Katolicki Uniwersytet Lubelski przekazuje specjalistyczną wiedzę, umożliwiającą szybkie rozpoczęcie pracy zarówno w grupie, jak i jako niezależny specjalista. 120-godzinne praktyki oraz staże studenci KULu odbywają w działających w regionie prywatnych firmach z branży IT oraz jednostkach administracyjnych, takich jak urzędy miasta. Absolwenci informatyki prowadzonej na KULu pracują jako graficy komputerowi, programiści i projektanci zaawansowanych systemów informatycznych oraz stron www, administratorzy sieci komputerowych, administratorzy systemów informatycznych, czy specjaliści do spraw bezpieczeństwa komputerowego. KUL umożliwia również studiowanie informatyki w jęz. angielskim, co jest dobrym pomysłem, jeśli swoją przyszłość widzisz w pracy za granicą.

Informatyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, jak zresztą nazwisko jego patronki, jest rozpoznawany na międzynarodowej arenie naukowej, o czym świadczyć może niedawne uzyskanie przez uczelnię logo HR Excellence in Research przyznawane przez Komisję Europejską. Dzięki temu prestiżowemu odznaczeniu uczelnia będzie mogło na lepszą pozycję przy aplikowaniu o granty naukowe KE oraz instytucje krajowe, m.in NCN, NCBiR oraz MNiSW. Uczelnia dynamicznie się rozwija: niedawno otworzyła m.in Instytut Informatyki, Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych na Wydziale Chemii. Wszystko to powoduje, że studenci UMCS mogą być pewni zdobywania aktualnej wiedzy w komfortowych warunkach nowocześnie wyposażonych sal zajęciowych. Zainteresowani zdobyciem doświadczenia za granicą mogą to uczynić w ramach programu Erasmus+, w którym uczelnia również bierze udział.

Informatyka w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI to jedna z najlepszych niepublicznych w Polsce. Już od dawna co roku zdobywa nagrody takie jak “Uczelnia Liderów”, “European Quality Certificate”, “Wiarygodna Szkoła”, czy “Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju”. Naturalną konsekwencją imponującej kolekcji nagród jest ogromne zainteresowanie kandydatów, które w roku akademickim 2021/2022 zostało określone przez MNiSW jako jedno z najwyższych w Polsce. Uczelnia zapewnia studentom informatyki dostęp do nowoczesnych technologii komputerowych oraz naukę w komfortowych warunkach oraz możliwość zdobycia praktycznych umiejętności u największych firm branży IT, np. Asseco Data Systems.

Studenci informatyki na WSEiI mogą wybrać spośród następujacych specjalności:

  • Inżynieria oprogramowania i technologie mobilne
  • Cyberbezpieczeństwo i technologie sieciowe 

Informatyka na Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji

Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji stawia na innowacyjne przekazywanie aktualnej, praktycznej wiedzy umożliwiającej szybkie zdobycie interesującej pracy w branży IT. Uczelnia zdaje sobie sprawę z tego, że praktyka w wąskim zakresie informatyki może być niewystarczająca, celem nauczenia lateralnego myślenia i pomysłowości studenci informatyki na WSPiA realizują więc w ramach studiów również kreatywne projekty nie zawsze związane z informatyką. Takie podejście gwarantuje świetne przygotowanie do pracy w dynamicznej branży informatycznej, również jako specjalista od narzędzi informatycznych w projektach wykraczających poza możliwości absolwentów informatyki na innych uczelniach.

WSPiA umożliwia objęcie następujących specjalności na kierunku informatyka:

  • Projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych
  • Cyberbezpieczeństwo i informatyka śledcza
  • Technologie mobilne
  • Bazy danych
  • Grafika komputerowa i projektowanie gier
  • Systemy informatyczne w łańcuchu dostaw
  • Technologie webowe i Internet rzeczy

Kierunek informatyka w Lublinie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Lublin. Nadal zastanawiasz się nad miastem, w którym będziesz studiować kierunek informatyczny? Sprawdź stronę studia informatyczne w Polsce.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:

Studia w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Uczelnie Lublin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia