Kierunki studiów ToruńnewStudia informatyczneStudia ToruńTop studiaTOP Toruń

Informatyka w Toruniu

Zamierzasz związać swoją przyszłość z branżą informatyczną? Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia! Sprawdź, na które uczelnie w Toruniu przygotowały studia na kierunku informatyka!

Na studiach informatycznych świetnie odnajdą się osoby o ścisłych umysłach z dużą dozą wyobraźni – informatycy często rozwiązują bowiem problemy i tworzą modele zjawisk na wysokim poziomie abstrakcji. Jeśli niestraszna Ci jest odrobina matematyki i czujesz się komfortowo w pracy na komputerze, chcesz również wybrać kierunek informatyka – to czytaj dalej!

Warto pamiętać, że wiedza kierunek informatyka to tylko jeden z wielu oferowanych w dziedzinie informatyki. Aby poznać inne możliwości studiów informatycznych sprawdź artykuł Studia informatyczne w Toruniu.

Czego można nauczyć się na studiach na kierunku informatyka?

Podstawą studiów na kierunku informatyka jest oczywiście programowanie w językach takich jak C++, Python i Java, które umożliwia przekazywanie komputerowi komend, które ten ma wykonać. Do efektywnego przetwarzania i analizy informacji potrzebne są jednak odpowiednie modele i abstrakcje, które oparte są na modelach matematycznych. Matematyka, a w szczególności matematyka dyskretnaanaliza matematyczna i statystyka, pozwalają również zrozumieć procesy zachodzące w trakcie wykonywania zadań przez komputer. Studentów uczy się również algorytmiki oraz świadomego korzystania z komputera i jego zasobów w ramach przedmiotów takich jak Systemy Operacyjne czy Bazy Danych.

Jak wygląda sytuacja absolwentów informatyki na rynku pracy?

Absolwenci informatyki należą do jednej z najlepiej pozycjonowanych grup osób, które skończyły studia wyższe – branża IT oferuje możliwość pracy przy interesujących projektach, wdrażając nowoczesne mechanizmy zarządzania pracą jak SCRUM. Co więcej, zarobki osób pracujących w branży IT należą do grupy najlepiej zarabiających w Polsce. Absolwentów informatyki najczęściej można spotkać na takich stanowiskach jak Programista, Administrator/ DevOps, QA/ Tester, Project Manager/ Product Owner.

Informatyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

UMK zapewnia kandydatom wybór pomiędzy studiami licencjackimi oraz inżynierskimi. Kierunek Informatyka realizowany jest jako studia licencjackie. Na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK nauczysz się:

 • praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi
 • projektowania i implementowania baz danych
 • programowania w językach i środowiskach stosowanych w praktyce informatycznej
 • administrowania średniej wielkości systemami informatycznymi

Informatyk to zawód przyszłości. Nie dziwi więc, że lista potencjalnych zawodów jest dosyć długa. Absolwent kierunku informatyka może zostać np.

 • administratorem systemów i sieci komputerowych
 • programistą aplikacji mobilnych
 • programistą aplikacji webowych
 • programistą
 • inżynierem oprogramowania
 • projektantem lub analitykiem systemów bazodanowych
 • projektantem systemów decyzyjnych
 • konsultantem w zakresie kompleksowej informatyzacji przedsiębiorstw
 • wdrożeniowcem systemów informatycznych

Informatyka stosowana na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Informatyka stosowana to drugi z kierunków informatycznych na UMK w Toruniu. Studia na tym kierunku są studiami inżynierskimi. Informatyka stosowana to dyscyplina łącząca zagadnienia teoretyczne z rozwiązaniami praktycznymi, niezbędna w projektowaniu i realizacji efektywnych systemów komputerowych.

W programie studiów znajdziesz języki programowania, które będziesz wykorzystywał do realizacji ciekawych projektów. Studiując informatykę stosowaną uzyskasz głęboką wiedzę o budowaniu i analizie algorytmów i struktur danych, o programowaniu obiektowym, o systemach UNIX/Linux i administracji systemami informatycznymi. Programujemy w środowisku Windows oraz uczymy programowania zespołowego. Nauczymy Cię tworzenia profesjonalnych stron internetowych przy zastosowaniu najnowszych technologii webowych. Uczymy również baz danych oraz efektywnego modelowania i przetwarzania danych.

Informatyka medialna i informatyka w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Kolejna z toruńskich uczelni przygotowała ofertę studiów licencjackich oraz inżynierskich. Studia inżynierskie realizowane są na kierunku informatyka. Studia adresowane są dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z twórczą pracą przy wykorzystaniu komputerów i szeroko pojętych technologii informatycznych zarówno w zespołach informatycznych, jak też indywidualnie, przy realizowaniu projektów informatycznych łączących elementy grafiki i wizualizacji, inżynierii oprogramowania, baz danych i sieci komputerowych.

Studia inżynierskie na kierunku informatyka uczą stosowania technologii informatycznych na różnych platformach przekazu cyfrowego: poczynając od radia internetowego, poprzez animacje, grafikę trójwymiarową, a na technologiach stosowanych w telewizji kończąc. Projekty informatyczne odpowiadają zainteresowaniom i umiejętnościom Studentów. W ramach prac semestralnych i dyplomowych Studenci przygotowują projekty multimedialne, programy komputerowe, aplikacje i innowacyjne projekty informatyczne.

W ofercie uczelni znaleźć można także propozycje kierunku Informatyka medialna. Jego istotą jest przygotowanie absolwentów do pracy w instytucjach wykorzystujących technologie medialne.

W ramach studiów prowadzone są zajęcia zarówno z zakresu klasycznego warsztatu dziennikarskiego, jak i z wykorzystania komputerowych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych. Podstawowym modułem procesu kształcenia są zajęcia praktyczne prowadzone przez przedstawicieli firm medialnych. Zakres teoretyczny nauczanych treści skondensowany jest w specjalistyczne moduły i zredukowany do niezbędnego minimum. Kierunek wyróżnia duża liczba zajęć laboratoryjnych, podczas których Studenci wykonują konkretne projekty praktyczne. Od kandydatów nie są wymagane specjalne kompetencje informatyczne, a jedynie umiejętność stosowania i wykorzystywania podstawowych narzędzi komputerowych. 

Informatyka na Uniwersytecie WSB Merito Toruń

Studia informatyczne na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu to bogata oferta kierunków licencjackich, inżynierskich a także propozycja studiów w języku angielskim (IT in Business – studia anglojęzyczne). To bogactwo wyboru wynika w dużej części z rozbudowanej oferty specjalności, jakie znaleźć można na kierunku informatyka w biznesie. Studia te realizowane są w dwóch wariantach: jako studia licencjackie i jako studia inżynierskie. Warto poznać opisy specjalności i wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Przykłądowe specjalności:

 • Architekt systemów informatycznych dla biznesu
 • Developer aplikacji mobilnych
 • Inżynier systemów bazodanowych i hurtowni danych
 • Bezpieczeństwo systemów informatycznych
 • Front-end developer
 • Big data w biznesie
 • Informatyka w usługach i administracji

Kierunek informatyka w Toruniu

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Toruń. Interesujesz się informatyką, nowoczesnymi technologiami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia informatyczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Toruniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Toruniu:

Studia w Toruniu

Kierunki studiów w Toruniu

Rekrutacja na studia w Toruniu

Uczelnie Toruń

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia