Kognitywistyka w Warszawie
Przeglądasz społeczne kierunki studiów w Warszawie? Kognitywistyka to interdyscyplinarna propozycja, stanowiąca połączenie filozofii, informatyki, psychologia, matematyki, językoznawstwa, czy nauk biologicznych.
Studia na kierunku kognitywistyka ma w swojej ofercie Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Kognitywistyka na Uniwersytecie Warszawskim
Studia licencjackie na kierunku kognitywistyka, które proponuje Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, są ukierunkowane na kształcenie o charakterze ogólnoakademickim ze szczególnym naciskiem na kwestie stosowalności poszczególnych teorii i paradygmatów badawczych w badaniach nad umysłem i procesami poznawczymi człowieka.
Poza szeroką wiedzą teoretyczną studenci zdobywają praktyczne umiejętności programowania i analizy i interpretacji różnego rodzaju danych empirycznych. Szczególną wagę przykłada się do praktycznych zastosowań zdobytej wiedzy (psychologicznej, informatycznej, metodologicznej, językoznawczej).
W ciągu trzech pierwszych semestrów studiów kognitywistycznych wszystkie przedmioty są obowiązkowe. Od czwartego semestru studenci samodzielnie wybierają przedmioty specjalizacyjne oraz realizują interdyscyplinarny zespołowy projekt badawczy, wypracowywany i dyskutowany na seminarium licencjackim.
Studia na kierunku kognitywistyka zapewniają również praktyki, których zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie studentom przygotowanie do przyszłego życia zawodowego. Program praktyk pozwala na zdobycie doświadczenia w zawodach wykorzystujących umiejętności badawcze i zdobytą wiedzę oraz rozwijanie umiejętności praktycznych związanych ze studiowanym kierunkiem.
Absolwenci I stopnia studiów kognitywistycznych zdobywają podstawową wiedzę z zakresu wspomnianych dziedzin empirycznych wraz z umiejętnościami, które umożliwią im podejmowanie pierwszych prób badawczych.
Dostarczone słuchaczom narzędzia z zakresu nauk formalnych ugruntowują ich wiedzę empiryczną i umożliwiają dalszy rozwój w tych dziedzinach. Uzyskane w trakcie studiów kompetencje (w zakresie np. programowania komputerowego) są wysoko cenionymi i przydatnymi umiejętnościami zarówno ze względu na wymogi rynku pracy, jak i ze względu na prowadzenie badań naukowych.
Kognitywistyka w UKSW
Studiowanie kognitywistyki wprowadza w fascynujący świat interdyscyplinarnych badań nad procesami poznawczymi i obliczeniowymi. Program studiów umożliwia głęboką eksplorację obszarów psychologii, informatyki, filozofii, neuronauki, biologii oraz antropologii. Przekraczając granice poszczególnych dziedzin, studenci i studentki rozwijają praktyczne umiejętności, umożliwiające efektywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce zawodowej, z poszanowaniem norm prawnych i etycznych.
Studia z kognitywistyki rozwijają umiejętność analizy i interpretacji złożonych procesów poznawczych, co umożliwia studiującym nie tylko zgłębianie tajemnic ludzkiego umysłu, ale także kierowanie tą wiedzą w praktyczny sposób. Nauka zaawansowanych metod badawczych (statystyka, metody obliczeniowe, programowanie, analiza semantyczna), pozwoli absolwentom i absolwentkom na ich bezpośrednie zastosowanie w analizie danych, edukacji, procesach twórczości, projektowaniu doświadczeń (UX, CX, TX) oraz interakcji a także tworzeniu różnych praktycznych rozwiązań o charakterze społeczno-gospodarczym. Studenci i studentki nauczą się świadomie dobierać narzędzia diagnostyczne oraz techniki badawcze, dostosowując je do różnorodnych kulturowo-społecznych kontekstów. Będą umieć stosować analizę statystyczną do interpretacji danych empirycznych oraz skutecznie oceniać stosowane techniki badawcze. Oprócz tego będą umieli nie tylko identyfikować, ale także skutecznie rozstrzygać dylematy etyczne związane z sztuczną inteligencją czy nowymi technologiami. Ich umiejętności w analizie, diagnozie i interpretacji zjawisk poznawczo-obliczeniowo-społecznych będą stanowić cenny kapitał w wielu obszarach zawodowych.
Studenci i studentki będą nabywali wiedzę i umiejętności w dedykowanym im laboratorium kierunkowym ART, COGNITION AND EDUCATION LAB. Nauczą się w nim zarówno obsługi aparatury (EEG, Eye Tracker, gogle VR, Headset AR, zestaw do fizjologii) jak i dedykowanego oprogramowania. Laboratorium będzie wspierać proces dydaktyczny realizowany na trzech specjalizacjach.
Specjalizacje:
- Neuronauka edukacyjna
- Projektowanie doświadczeń i interakcji
- Sztuczna inteligencja
Po ukończeniu kierunku Kognitywistyka absolwenci i absolwentki mogą podjąć pracę w m.in. następujących obszarach:
- Badania rynkowe
- Technologie i IT
- Edukacja i szkolenia
- Reklama, marketing, copywriting
- Badania UX/CX/TX oraz projektowanie interakcji
- Konsulting i doradztwo
- Data science
- Gaming i rozrywka
- Robotyka i sztuczna inteligencja
Chcesz dowiedzieć się więcej? Wybierz kierunek z listy!
Kierunek kognitywistyka w Warszawie
- KOGNITYWISTYKA , Uniwersytet Warszawski
- KOGNITYWISTYKA , Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Więcej informacji o kierunkach społecznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: studia społeczne Warszawa. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne w Polsce.
Czytaj również
Komunikacja społeczna w zarządzaniu środowiskiem przyrodniczym – SGGW w Warszawie
Doradztwo personalne i zarządzanie personelem w Warszawie
Stosunki międzynarodowe – Uniwersytet Warszawski
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Warszawie:
Studia w Warszawie
Kierunki studiów w Warszawie
Rekrutacja na studia w Warszawie
Uczelnie Warszawa
Rodzaje studiów Warszawa
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij