Muzykologia – Uniwersytet Warszawski

Na tych studiach zdobędziesz rozległą wiedzę na temat muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz ludowej i tradycyjnej.

Kierunek muzykologia ma w swojej ofercie Uniwersytet Warszawski (studia prowadzi Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW).

Oferta dydaktyczna Instytutu Muzykologii odzwierciedla szerokie spektrum subdyscyplin muzykologii. Głównym celem procesu kształcenia jest wyposażenie studenta w rozległą i spójną wiedzę historyczno-muzyczną obejmującą czasy od starożytności do współczesności. Pozwala to absolwentom studiów na odnalezienie się w różnorodnych sytuacjach zawodowych.

Dwa główne obszary przedmiotowe studiów obejmują muzykę klasyczną i rozrywkową (która staje się w ostatnich latach coraz istotniejszym przedmiotem zainteresowania muzykologii na świecie) oraz ludową i tradycyjną (kultur pozaeuropejskich). Integralnym celem procesu kształcenia jest wytworzenie umiejętności analizy i interpretacji zjawisk historycznych w kontekście społecznym i kulturowym.

Jednym z istotniejszych celów kształcenia jest nabycie przez studentów umiejętności analizy różnorodnych technicznych aspektów dzieła muzycznego. Aby umożliwić osiągnięcie tego celu wszystkim studentom, w tym również coraz liczniejszym, którzy nie posiadają żadnego wykształcenia muzycznego, do programu studiów wprowadzony został przedmiot pozwalający nadrobić braki w przygotowaniu praktycznym, a tym samym zrównujący szanse studentów na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów procesu kształcenia.

W dziedzinie muzykologii systematycznej celem kształcenia jest przekazanie podstawowej wiedzy w zakresie psychologii i antropologii muzyki. Jednym z ważnych celów procesu kształcenia jest opanowanie umiejętności pisania tekstów, zarówno fachowych, jak i popularyzujących wiedzę o muzyce.

Perspektywy zawodowe (wskazane na podstawie badania losu absolwentów): instytucje kultury, takie jak np. rozgłośnie radiowe (szczególnie Program II Polskiego Radia), stacje telewizyjne, prasa, firmy fonograficzne, domy kultury, filharmonie i analogiczne instytucje, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, biblioteki muzyczne, sklepy muzyczne.

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronieStudia humanistyczne Warszawa. Interesujesz się kulturą, pociąga cię filozofia i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia humanistyczne.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Warszawie:

Studia w Warszawie

Kierunki studiów w Warszawie

Rekrutacja na studia w Warszawie

Uczelnie Warszawa

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia