KarieraKierunki studiówNowe

Pensja powyżej 10000, jakie studia wybrać w 2024?

Jakie studia wybrać w 2024, by dobrze zarabiać? To jedno z najczęściej stawianych pytań przez maturzystów. Z wagi tego wyboru zdają sobie sprawę szczególnie ci, którzy za najważniejsze kryterium decyzji mają potencjalne wynagrodzenie.

Wiele firm, specjalizujących się w określeniu przyszłościowych trendów na rynku pracy, wskazuje, że zdecydowanym liderem zmian jest dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji oraz automatyzacja procesów. W zaprezentowanym całkiem niedawno zestawieniu eksperci firmy Antal, zajmujący się na co dzień rekrutacją, przyjrzeli się dziesięciu najbardziej obiecującym kierunkom studiów w 2024 roku. Oprócz wspomnianych wyżej perspektyw dla specjalistów od AI warto poznać także inne przyszłościowe kierunki kształcenia. Zastanawiasz się, jakie studia wybrać w 2024? Zobacz trendy!

Cyberbezpieczeństwo

Dużym zainteresowaniem pracodawców cieszyć się będą fachowcy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Studenci kierunku cyberbezpieczeństwo uczą się m.in. projektować, realizować, testować i utrzymywać infrastrukturę (sprzęt i oprogramowanie) służące zapewnieniu bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych; reagować na sytuacje wymagające interwencji w celu przeciwdziałania zaistniałym lub spodziewanym atakom, stwarzającym zagrożenie dla bezpieczeństwa systemów i sieci teleinformatycznych, w sposób minimalizujący skutki tych ataków; wykorzystywać informacje pochodzące z różnych źródeł do identyfikowania i analizowania podatności i zagrożeń dla bezpieczeństwa danych, systemów informacyjnych i sieci teleinformatycznych.

Absolwenci mogą więc szukać zatrudnienia w firmach teleinformatycznych, bankach i instytucjach finansowych, organach ścigania.

Inżynieria lotnicza i kosmiczna

Na wysokie zarobki po ukończeniu studiów mogą również liczyć absolwenci kierunków, które wiążą się z inżynierią lotniczą i kosmiczną.

Na studiach, które proponuje Uniwersytet Zielonogórski możesz zdobyć wiedzę z zakresu budowy statków powietrznych, silników lotniczych, systemów pokładowych i napędów lotniczych. Zdobyta wiedza i praktyczne umiejętności umożliwiają przystąpienie do egzaminów w certyfikowanym ośrodku egzaminacyjnym w zakresie obsługi technicznej PART 147 (mechanik lotniczy kategorii B1.2).

Studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Inżynieria lotnicza i kosmiczna to odpowiedź na zauważalny w ostatnich latach wzrost udziału polskich firm w globalnych łańcuchach dostaw przemysłu lotniczo-kosmicznego, spowodowany rozwojem technologii nie tylko w dziedzinie lotnictwa i astronautyki, ale także w takich sektorach jak IT czy usługi telekomunikacyjne.

Warto pamiętać, praca na rzecz przemysłu lotniczego i kosmicznego to nie tylko projektowanie kompletnych statków powietrznych czy obiektów kosmicznych, ale często wytwarzanie pojedynczych elementów, czasem niewielkich rozmiarowo o ogromnym znaczeniu dla całości projektu.

Branża poszukuje wysokiej klasy specjalistów, mających szeroką wiedzę inżynierską, którą będą mogli wykorzystać w ośrodkach naukowo-badawczych czy badawczych, oraz w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem lotniczym i kosmicznym.

Social media i dygital marketing

Dynamiczny wzrost znaczenia social mediów i dygital marketingu w życiu społecznym powoduje, że projektuje się dobre zarobki także wśród absolwentów kształcących w tym zakresie.

Na studiach nauczysz się tworzyć profesjonalne, multimedialne treści do digital i social mediów z wykorzystaniem różnych narzędzi (tekst, audio, wideo, animacja, infografika) oraz dowiesz się, jak nimi zarządzać.

Dobrym przykładem oferty studiów w tym zakresie jest propozycja, jaką dla kandydatów przygotował Uniwersytet SWPS we Wrocławiu. Z dostępnych informacji dowiadujemy się, że “studia pozwalają na zdobycie zróżnicowanych kompetencji w zakresie analizy potrzeb odbiorców, projektowania oferty medialnej, tworzenia zawartości mediów o zróżnicowanym charakterze (dla mediów tradycyjnych i internetowych) oraz realizowania różnych zadań w procesach produkcji medialnej.

W ramach specjalności zdobędziesz wiedzę, jak świadomie tworzyć wizerunek medialny i pracować jako producent i wydawca medialny oraz profesjonalny bloger, vloger, podcaster czy influencer

Poznasz najnowocześniejsze technologie i narzędzia pracy w mediach cyfrowych, a także nauczysz się pracy dziennikarza(-rki) / mediaworkera(-ki) z wykorzystaniem różnych gatunków i formatów medialnych oraz w różnych zakresach tematycznych (moda, lifestyle, sport, polityka, społeczeństwo, muzyka, film, kultura itp.). Będziesz wreszcie potrafił(a) zaprojektować i wprowadzić na rynek nowe medium.

Biotechnologia, bioinformatyka, medycyna spersonalizowana

Na wysokie zarobki zaraz po studiach mogą liczyć także absolwenci kierunków biotechnologicznych oraz specjaliści w zakresie medycyny personalizowanej.

Studia na kierunku biotechnologia pozwalają na uzyskanie interdyscyplinarnego i wszechstronnego wykształcenia, umożliwiającego sprawne poruszanie się na styku technologii i współczesnych metod biologii eksperymentalnej, zapewniają uzyskanie rzetelnej i szczegółowej wiedzy z zakresu najważniejszych działów biotechnologii oraz poznanie metod używanych w praktyce produkcyjnej i badaniach naukowych z zakresu biotechnologii.​

Bioinformatyka jest kierunkiem dla kandydatów zainteresowanych biologią molekularną i technikami informatycznymi, którzy chcą podejmować wyzwania nowoczesnej biologii. Wiedza teoretyczna i praktyczna zdobyta na studiach pozwala posługiwać się narzędziami informatycznymi służącymi do analizy olbrzymich i wysoce złożonych zbiorów informacji biomedycznych (Big Biomedical Data).

Specjalistą w zakresie medycyny spersonalizowanej zostać można po studiach medycznych w ramach kontynuacji nauki na studiach podyplomowych. Czym jest medycyna spersonalizowana? Ta opiera się na idei, że każdy pacjent jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia do opieki zdrowotnej. Model wykorzystuje nowoczesne, molekularne metody diagnostyczne w celu dopasowania właściwego leku w odpowiedniej dawce do pacjenta, a nie do jednostki chorobowej.

Ochrona środowiska – zrównoważony rozwój

Powszechnie dyskutowane kwestie związane z wyzwaniami ekologicznymi przełożą się według trendsetterów na dobre zarobki osób kształcących się w zakresie ochrony środowiska oraz osoby odpowiedzialne za zrównoważony rozwój.

Wybór kierunków na polskich uczelniach w zakresie ochrony zdrowia oraz kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem jest naprawdę spory. Właściwie we wszystkich większych ośrodkach akademickich kandydaci mogą znaleźć dla siebie odpowiednie propozycje.

Studia na kierunku ochrona środowiska pozwalają zdobyć kompetencje zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Studenci mają zajęcia m.in. z ekologii, hydrobiologii, meteorologii i klimatologii, prawa w ochronie środowiska, czy monitoringu środowiska. Uczą się oceniać oddziaływanie na środowisko, zdobywają wiedzę z zakresu ekonomii, biochemii, geomorfologii i gleboznawstwa, mikrobologii, czy też nowoczesnych i tradycyjnych technologii informacyjnych.

Inżynieria materiałowa – nanotechnologie

Z analizy trendów wynika również, że cieszyć się ze swoich dochodów będą mogli absolwenci studiów z zakresu inżynierii materiałowej oraz nanotechnologii.

Kierunek studiów inżynieria materiałowa dostarcza wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania materiałów, wytwarzania, przetwarzania i kształtowania ich właściwości oraz cech użytkowych, testowania ich jakości, doboru do określonych zastosowań, kontrolowania ich stanu od momentu wytworzenia, aż do jego końca eksploatacji i ponownego przetworzenia z zastosowaniem zasad recyklingu.

Studenci kierunków związanych z nanoinżynierią materiałów, nanotechnologiami zdobywają wiedzę z zakresu: wytwarzania, badania i modelowania nanomateriałów mających zastosowanie w wielu dziedzinach nowoczesnej gospodarki. Studia łączą wiedzę z zakresu chemii, fizyki oraz badań technicznych obejmujących inżynierię materiałową i obliczeniową.

Projektowanie gier

Wśród fachowców dobrze lub bardzo dobrze opłacanych znajdą się także uczestnicy procesu projektowania gier.

Studenci kierunków poświęconych projektowaniu gier i przestrzeni wirtualnej uzyskują umiejętności warsztatowe niezbędne do realizacji zagadnień takich jak: projektowanie postaci, tworzenie rysunków koncepcyjnych, mechanika gry, prezentacja produktu oraz zdobywa wiedzę z zakresu projektowania środowiska graficznego gier wideo 2D oraz 3D.

Po ukończeniu studiów absolwent potrafi samodzielnie wykonać grę zawierającą elementy interaktywne oraz animowane elementy rozgrywki, tworzyć kompleksowe środowisko gry w wybranym silniku.

Perspektywy zatrudnienia to: studia tworzące gry, studia projektowe Virtual Reality, studia graficzne, agencje reklamowe,

Finanse i blockchain

Na zarobki nie będą również uskarżać się osoby z wykształceniem w zakresie finansów i blockchainu.

Wraz z rozwojem internetu niesamowicie wzrosła ilość transakcji zawieranych w tej przestrzeni. Blockchain to technologia, która wkroczyła w świat finansów (szczególnie w rejestracji transakcji związanych z kryptowalutami). Jej wykorzystanie wykracza jednak poza ten zakres.

Na perspektywy wykorzystania blockchainu wskazywała w swoim tekście Ewelina Deptuła z Uczelni Łazarskiego:

“W chwili obecnej blockchain może być wykorzystywany do obsługi różnych transakcji, np. handel, rynek energii elektrycznej, waluty. Trwają jednak prace nad wykorzystaniem łańcuchów bloków do podpisu cyfrowego w administracji państwowej czy jako księgi rachunkowej w bankowości. Transakcje te mogą odbywać się poza funkcjonującym od wieków systemem – bez udziału instytucji zaufania publicznego, bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji. W technologii blockchain można przechowywać dowolne typy transakcji. Jednym z zastosowań mogą być kryptowaluty, np. bitcoin.  Technologia blockchain znalazła uznanie w wielu branżach, m.in. finansowej czy energetycznej.”

Psychologia – neurologia

Wśród zawodów rokujących satysfakcjonujące zarobki znaleźć można również psychologów oraz specjalistów od neurologii.

Po wiedzę z zakresu psychologii chce w Polsce sięgać rekordowa ilość osób. Psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów, dostępny w większości ośrodków akademickich. “W tej dziedzinie ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale także umiejętność praktycznego zastosowania badań do rozwiązywania realnych problemów. To pole dla tych, którzy chcą łączyć naukę z empatią” – dodaje Joanna Cieślik, Team Leader, Finance & HR Antal Poland

Źródło: https://antal.pl/

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia