Kierunki studiów Łódźrodzaje studiów ŁódźStudiaStudia chemiczneStudia Łódź

Studia chemiczne w Łodzi

Jeśli interesują Cię studia chemiczne w Łodzi, to znajdziesz je przede wszystkim na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej.

Wydział Chemii UŁ przygotował na nowy rok akademicki cztery kierunki studiów z kategorii “studia chemiczne”, w tym m.in takie, które zainteresują pasjonatów zastosowania chemii w praktyce: CHEMIA KOSMETYKÓW I FARMACEUTYKÓW Z ELEMENTAMI BIZNESU, CHEMIA MATERIAŁÓW I NANOTECHNOLOGIA. Na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej sześć propozycji w tym studia w języku angielskim: BIOMATERIAŁY INSPIROWANE NATURĄ oraz studia na kierunkach: np. CHEMIA BUDOWLANA, INŻYNIERIA CHEMICZNA I BIOCHEMICZNA.

Przeanalizujmy kilka propozycji bardziej szczegółowo

Chemia materiałów i nanotechnologia – Uniwersytet Łódzki

Studia na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia, który ma w ofercie Uniwersytet Łódzki, to propozycja Wydziału Chemii UŁ. Studia przeznaczone są dla studentów, którzy pragną zdobyć wszechstronną wiedzę w zakresie chemii materiałów oraz nanotechnologii czyli nowej dziedziny nauki obejmującej wytwarzanie i badania struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i klastrów.

Studenci zdobywają wiedzę w zakresie podstawowych działów chemii – chemii ogólnej i nieorganicznej, organicznej, fizycznej oraz technologii chemicznej uzupełnionej o wiedzę z zakresu chemii materiałów, nanotechnologii, inżynierii materiałowej, technik pomiarowych oraz metod badań nanomateriałów. Studenci zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w chemii materiałów i nanotechnologii.

Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu – Uniwersytet Łódzki

Studia na kierunku chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu na przeznaczone są dla studentów, którzy pragną zdobyć wszechstronną i gruntowną wiedzę w zakresie zarówno chemii eksperymentalnej (w tym kosmetyków i suplementów diety) jak i szeroko pojętej wiedzy ekonomicznej.

Studenci zdobywają wiedzę w zakresie najnowszych, współczesnych osiągnięć podstawowych działów chemii – chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej, fizycznej. Poznają również nowoczesne i klasyczne metody analizy chemicznej oraz syntezy zarówno organicznej jak i nieorganicznej. Studenci zapoznają się z metodami i procedurami badawczymi współcześnie stosowanymi w naukach chemicznych i pokrewnych.

Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu chemii farmaceutyków, oraz umiejętność wykorzystania surowców w przemyśle kosmetycznym. Wiedza teoretyczna wspierana jest w trakcie studiów licznymi zajęciami praktycznymi: ćwiczeniami laboratoryjnymi, wizytami w zakładach produkcyjnych, praktykami zawodowymi itp.

Technologia chemiczna – Politechnika Łódzka

Jeśli jesteś kreatywny, kontaktowy, lubisz pracę w grupie i masz zacięcie inżynierskie, a przy tym chemia jest Twoją pasją, to Technologia chemiczna – kierunek, który proponuje Politechnika Łódzka, będzie dla Ciebie najlepszym wyborem! To kierunek z pogranicza chemii oraz inżynierii chemicznej i procesowej, który w praktyczny sposób łączy wiedzę o syntezie produktów chemicznych ze znajomością metod ich wytwarzania z wykorzystaniem dostępnych surowców i aparatury chemicznej.

W czasie studiów nauczysz się zasad bezpiecznego i ekonomicznego gospodarowania surowcami, produktami i odpadami chemicznymi, poznasz zasady zrównoważonego rozwoju promowane w nowoczesnych technologiach oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wiele zajęć prowadzonych będzie w formie projektowej, w grupach studenckich, w których będziesz miał przypisane różne role, co ułatwi ci późniejszą adaptację w miejscu pracy. Wiele zajęć laboratoryjnych odbywać się będzie w halach technologicznych, na urządzeniach, jakie spotkasz w przemyśle, co pozwala na rozwiązywanie rzeczywistych problemów produkcyjnych. W toku studiów odbywać się będą wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, wykłady eksperckie, wygłaszane przez pracowników z przemysłu, a także zorganizowane zostaną dodatkowe kursy obsługi urządzeń przemysłowych, kończące się certyfikacją.

Analityka chemiczna na Politechnice Łódzkiej

Jeśli chcesz pracować w laboratorium analitycznym i poznawać sposoby badania składu wyrobów chemicznych, kosmetycznych i farmaceutycznych, próbek środowiskowych oraz próbek biologicznych, to ten kierunek proponowany przez jest strzałem w dziesiątkę.

Zyskasz wiedzę z chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej, fizycznej i matematyki, dzięki czemu poprawnie będziesz dobierał metody badawcze i interpretował uzyskane wyniki. Poznasz nowoczesne i często unikatowe w skali kraju metody instrumentalne, wykorzystywane do analizy nowoczesnych materiałów, leków, kosmetyków i próbek biologicznych. W czasie studiów nauczysz się również, jak postępować z odpadami i w jaki sposób promować zrównoważony rozwój. Zdobędziesz wiedzę na temat metod organizacji pracy w laboratorium.

Pod okiem fachowców rozwiniesz umiejętności analitycznego myślenia, samodzielnego rozwiązywania problemów i odpowiedzialności za pracę własną, jak i pracę w zespole. Jeśli pragniesz stworzyć własne laboratorium analityczne, właśnie dla Ciebie przygotowany został pakiet przedmiotów z prowadzenia działalności gospodarczej i z prawa pracy.

Analityka chemiczna – studia na Uniwersytecie Łódzkim

Czym różni się Analityka chemiczna – kierunek studiów, który ma w swojej ofercie Uniwersytet Łódzki?

W trakcie studiów:

  • zapoznasz się w teorii i praktyce z kluczowymi technikami analitycznymi współcześnie stosowanymi w naukach chemicznych i pokrewnych: spektrofotometrią, technikami separacyjnymi (HPLC, TLC, elektroforeza), technikami nieseparacyjnymi, chemicznymi metodami analizy ilościowej i jakościowej, technikami przygotowanie próbek do analizy
  • zdobędziesz wiedzę i doświadczenie niezbędne w pracy w laboratoriach analitycznych i badawczo-rozwojowych

Studiując kierunek na studiach pierwszego stopnia:

  • zdobywasz wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne do rozwiązywania podstawowych zagadnień analitycznych
  • uczysz się obsługiwać podstawowy sprzęt laboratoryjny, m.in. pH-metry, pipety automatyczne, wirówki, termostaty blokowe, homogenizatory, wagi analityczne
  • zapoznasz się z branżową nomenklaturą polsko- i angielskojęzyczną 
  • uczysz się korzystania z literatury fachowej, oceniania zawartych tam informacji oraz redagowania tekstów naukowych

Chemia budowlana na Politechnice Łódzkiej

Studia na kierunku chemia budowlana, które prowadzi Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej, zostały utworzone w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy i w ścisłej współpracy z przedstawicielami przemysłu.

Chemia materiałów budowlanych jest interdyscyplinarną nauką techniczną, z pogranicza chemii, technologii, inżynierii materiałowej oraz budownictwa. Stanowi specyficzny, nowy, ale dobrze zdefiniowany przez przemysł obszar, obejmujący projektowanie, modyfikację, wytwarzanie oraz analitykę produktów chemicznych, stosowanych w przemyśle budowlanym. Producenci materiałów budowlanych zgłaszają ciągłe zapotrzebowanie na inżynierów wykwalifikowanych w zakresie komponowania i analizy materiałów chemii budowlanej, przetwórstwa oraz projektowania wyrobów gotowych, ze znajomością procedur i metod ich atestacji i certyfikacji.

Pespektywy zawodowe:

  • przedsiębiorstwa przemysłowe, produkujące na potrzeby budownictwa,
  • zaplecze badawczo-rozwojowe przemysłu budowlanego,
  • praca na stanowiskach, technologów, inżynierów produktu, analityków i kontrolerów jakości oraz doradców klienta w firmach zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, dodatków oraz wyrobów gotowych stosowanych przez przemysł budowlany.


Uzyskaj szczegółowe informacje o chemicznych kierunkach studiów w Łodzi, wybierając interesujące Cię pozycje z poniższej listy.

Kierunki studiów chemicznych w Łodzi 2024

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia chemiczne Łódź. Interesujesz się naukami ścisłymi, bawią cię działania w laboratoriach, cieszą eksperymenty i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia chemiczne w Polsce.

Czytaj również:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Łodzi.

Sprawdź także treści poświęcone studiom w Łodzi:

Studia w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi

Rekrutacja na studia w Łodzi

Uczelnie Łódź

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia