Kierunki studiów Poznańrodzaje studiów PoznańStudiaStudia chemiczneStudia Poznań

Studia chemiczne w Poznaniu

Studia chemiczne z pewnością należą do jednych z najbardziej przyszłościowych. W Poznaniu jest możliwość podjęcia studiów na dwóch uczelniach państwowych. Dla kandydatów zainteresowanych chemią swoje oferty przygotowały zarówno Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Politechnika Poznańska.

W zależności od uczelni, którą wybierzesz studia chemiczne mogą być studiami licencjackimi lub inżynierskimi. Pierwsze spotkasz na UAM drugie na Politechnice Poznańskiej i również na UAM – kierunek chemia aplikacyjna.

Chemia na UAM

Kierunek określany jest jako unikatowy ze względu na to, że każdy student jest studentem indywidualnym, który wybiera własna ścieżkę realizowanych przedmiotów. Wybierając te studia będziesz miał swojego tutora – opiekuna naukowego, przewodnika. Bogata jest lista specjalności, które oferuje ten kierunek.

  • Analityka chemiczna,
  • Chemia biologiczna,
  • Chemia kosmetyczna,
  • Chemia materiałowa,
  • Chemia ogólna,
  • Chemia sądowa,
  • Synteza i analiza chemiczna,
  • Nauczanie chemii i fizyki.

Absolwenci kierunku chemia są przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle chemicznym jak i pokrewnych gałęziach gospodarki, w laboratoriach badawczych branży chemicznej, biomedycznej, farmaceutycznej, spożywczej czy kosmetycznej.

Chemia aplikacyjna na UAM

Podstawą zrozumienia istoty kierunku jest właściwe odczytanie znaczenia słowa aplikacyjny. Aplikacyjny to nic innego jak praktyczny, użyteczny.

Chemia aplikacyjna jest kierunkiem studiów, którego podstawowym założeniem jest kształcenie studentów z zakresu chemii z nastawieniem na praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy.

Propozycje studiów chemicznych to kierunki oferowane przez Wydział Chemii UAM. Te dwie wspomniane propozycje uzupełnia jeszcze chemia specjalność nauczanie chemii i fizyki. 

Studia chemiczne na Politechnice Poznańskiej

Swoje propozycje, tak jak wspomnieliśmy wcześniej posiada również Politechnika Poznańska – Wydział Technologii Chemicznej. Spotkać można tu dwie oferty: inżynieria chemiczna i procesowa oraz technologia chemiczna.

W trakcie studiów student zdobędzie rzetelną wiedzę podstawową z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej, organicznej, fizycznej, analitycznej. Na tej bazie rozwijana będzie szeroko rozumiana wiedza technologiczna obejmująca podstawy technologii chemicznej, technologię nieorganiczną, organiczną i elektrochemiczną, wsparta przedmiotami inżynierskimi (grafika inżynierska, materiałoznawstwo, inżynieria chemiczna, aparatura procesowa). Zróżnicowana i atrakcyjna oferta pozwoli uzyskać zarówno wiedzę teoretyczną (wykłady, ćwiczenia), jak i praktyczną (laboratoria, projekty).

Studia na kierunku technologia chemiczna można realizować również w języku angielskim.

Praktyczne zastosowanie chemii to motyw przewodni innego jeszcze kierunku; inżynieria chemiczna i procesowa.

Program studiów, oprócz podstawowych wiadomości z chemii oraz przedmiotów ogólnotechnicznych, pozwala zapoznać się z szeregiem operacji jednostkowych, typowych dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego i innych przemysłów przetwórczych.

Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu chemii, technologii chemicznej i biotechnologii oraz przedmiotów ogólnotechnicznych (materiało- i maszynoznawstwo, termodynamika procesowa, informatyka, elektrotechnika i elektronika, pomiary i sterowanie przemysłowe, ochrona środowiska, metody kontroli procesów technologicznych). Student poznaje także szereg operacji występujących w przemyśle chemicznym, petrochemicznym i innych przemysłach przetwórczych (farmaceutycznym, rolno-spożywczym, zielarskim, kosmetycznym, papierniczym) oraz w energetyce.

Warto wiedzieć, że wybierając kierunki chemiczne lepiej:

  • posiadać zdolności i zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i przyrodniczymi (matematyka, chemia, fizyka, informatyka, biologia)
  • wykazywać predyspozycje do pracy laboratoryjnej
  • mieć w sobie chęć rozwiązywania zagadnień technicznych w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji

Często stawiane jest pytanie, czy lepiej wybrać studia uniwersyteckie czy te proponowane przez politechnikę. Nie ma odpowiedzi prostej, Wszystko zależy od własnych wyobrażeń na temat swojej ścieżki zawodowej. Jedno jest pewne: studia chemiczne nie należą do tych najłatwiejszych i dlatego nie warto zrażać się do niech po pierwszym semestrze.

Chemiczne kierunki studiów w Poznaniu 2024

Chcesz może dowiedzieć się więcej o kierunkach z listy powyżej. Zobacz stronę studia chemiczne Poznań. Dla osób, które szukają innych ofert, także w innym mieście przydatna może okazać się strona studia chemiczne.

Czytaj również

Chemia w Poznaniu

Chemia to zdecydowanie jeden z filarów społeczeństw opartych na wiedzy….

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:

Studia w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uczelnie Poznań

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia