Kierunki studiów Katowicenewrodzaje studiów KatowiceStudiaStudia KatowiceStudia psychologiczne

Studia psychologiczne w Katowicach

Studia psychologiczne w Katowicach oferuje Uniwersytet Śląski oraz dwie uczelnie niepubliczne. Uniwersytet SWPS oraz AG (Akademia Górnośląska dawniej GWSH). Warto zwrócić uwagę na unikatowe studia z zakresu psychokryminalistyki na SWPS.

Jeśli interesujesz się na poważnie wyborem dobrej dla siebie opcji studiowania psychologii w Katowicach, dobrze będzie przyjrzeć się ofercie poszczególnych uczelni. Studia psychologiczne na kierunku psychologia to głównie studia jednolite magisterskie, ale mogą w ofertach pojawić się również studia I stopnia. Wybieraj świadomie!

Psychologia na Uniwersytecie Śląskim

Studia psychologiczne skierowane są do osób zainteresowanych ludzkimi zachowaniami, ich podłożem psychicznym, uwarunkowaniami biologicznymi oraz społecznymi, a także mechanizmami pozwalającymi je wyjaśnić. Studia na Uniwersytecie Śląskim oferują między innymi wiedzę z zakresu psychologii ogólnej, psychologii społecznej, psychologii rozwoju człowieka i psychopatologii.

Studia psychologiczne w Katowicach to bogata oferta ścieżek specjalizacyjnych. Na Uniwersytecie Śląskim jest ich kilka:

 • Psychologia kliniczna człowieka dorosłego
 • Psychologia pracy i organizacji
 • Psychologia zdrowia i jakości życia
 • Psychologia sądowa
 • Psychologia rozwoju człowieka i rodziny w cyklu życia

Ścieżki uruchamiane są od trzeciego roku studiów.

Psychologia w Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Uczelnia stawia na specjalizacje. W ich ramach oferuje kilka ścieżek specjalizacyjnych. Są to:

 • Psychologia zarządzania
  Specjalność umożliwia zapoznanie się z najnowszymi metodami badania rynku pracy i pracowników, a także narzędziami ZZL (Zarządzania Zasobami Ludzkimi). Student tej specjalności uczy się rozwiązywać m.in. problemy psychologiczne związane z bezrobociem oraz jego skutkami. 
 • Psychologia kliniczna
  Specjalność rozwija w studentach umiejętności nawiązywania kontaktu, prowadzenia rozmowy oraz obserwacji pacjenta. Program uwzględnia obszary psychologii zdrowia, psychologii sądowej i penitencjarnej. Studenci uczą się wybranych metod diagnozy psychologicznej, interpretacji wyników i sposobów ich komunikowania. 
 • Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży
  Celem specjalności jest wyposażenie absolwentów w elementarną wiedzę i umiejętności w obszarze pracy z dziećmi i młodzieżą. Specjalność kliniczna to interdyscyplinarne podejście do zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym człowieka, ze szczególnym naciskiem na praktykę w obszarze diagnozy i terapii zaburzeń psychicznych.  
 • Psychologia interwencyjna
  Student tej specjalności zdobywa wiedzę o problemach społecznych współczesnego świata. Orientuje się w możliwościach udzielania pomocy psychologicznej w sytuacjach wymagających szybkiej interwencji, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Poznaje formy pracy psychologicznej, podstawowe techniki przydatne w interwencji psychologicznej, zasady profilaktyki. 

Każda ze ścieżek ma swój odrębny program, z którym wart się zapoznać przed ostatecznym wyborem studiów.

Psychologia na Uniwersytecie SWPS w Katowicach

SWPS uchodzi za jedną z najbardziej renomowanych w Polsce uczelnie kształcącą przyszłych psychologów. Co roku wielu maturzystów bardzo poważnie rozważa możliwość wyboru właśnie tej uczelni. Do wyboru są specjalności:

 • psychologia kliniczna człowieka dorosłego
 • psychologia w biznesie i organizacjach
 • psychologia sądowa

Specjalizacja wybierana jest pod koniec 5 semestru.

Pierwsza z wymienionych specjalności zajmuje się diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz profilaktyką zdrowia psychicznego. Studenci uczą się identyfikować zaburzenia psychosomatyczne, poznają zasady diagnozy klinicznej, dowiadują się, jak udzielać pomocy w kryzysach życiowych i jak przeciwdziałać zaburzeniom zachowania. Na psychologii w biznesie i organizacjach studenci dowiadują się, jak wspierać proces zarządzania ludźmi, budowania marki i wizerunku organizacji oraz relacji z klientami. Zdobywają wiedzę z zakresu psychologii organizacji, ekonomicznej, marketingu, reklamy, zachowań konsumenckich i PR, zarządzania zasobami ludzkimi i psychopatologii pracy.

Psychologia w biznesie na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów

Studia na kierunku psychologia w biznesie to studia 3 letnie, licencjackie. Kierunek jest połączeniem najnowszej, pogłębionej wiedzy psychologicznej ze znajomością procesów z obszaru zarządzania i ekonomii. Uczelnia daje gwarancję praktycznej ścieżki kształcenia o dużym potencjale na rynku pracy. W ofercie znajdziecie specjalności, które mogą wam się spodobać:

 • HR Business Partner i rozwój biznesu
 • Negocjacje, arbitraż i mediacje
 • Psychologia menedżera
 • Psychologia pozytywna

Jako absolwent będziesz przygotowany do spranego zarządzania zespołami, do prowadzenie efektywnego procesu doboru kadr. Nauczysz się rozwiązywać konflikty i wykorzystywać mechanizmy wpływu.

Kierunki studiów psychologicznych w Katowicach i na Śląsku 2024

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia psychologiczne Katowice. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z ludzką psychiką, zawiłościami życia społecznego, ludzkimi motywacjami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia psychologiczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Katowicach.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Katowicach:

Studia w Katowicach

Kierunki studiów w Katowicach

Rekrutacja na studia w Katowicach

Uczelnie Katowice / woj. śląskie

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia