Studia psychologiczne w Polsce

Jeśli poważnie myślisz o studiach psychologicznych i chcesz starannie wybrać najlepszą dla siebie ofertę, poznaj kierunki studiów i specjalności. Wykorzystaj przygotowane przez nas informacje.

O studiach psychologicznych

Prawie w każdym większym lub mniejszym mieście akademickim możecie liczyć na to, że znajdziecie propozycje studiów psychologicznych. Kierunek psychologia należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce i co roku o zdobycie indeksu ubiega się w skali kraju około 30. tysięcy kandydatów. Na prestiżowych uczelniach państwowych na jedno miejsce przypada często ponad 20 kandydatów.
O tak dużej popularności kierunku psychologia przesądza prawdopodobnie to, że żyjemy w coraz bardziej skomplikowanym świecie a wiedza psychologiczna pozwala nam dowiedzieć się więcej o mechanizmach naszego funkcjonowania, o naszej psychice, naszych relacjach, komunikacji, motywacjach. 

Psychologia to także praktyczne wykorzystanie jej w biznesie, w sposobach oddziaływania na klientów, metodach zarządzania personelem, doborze kadr itp. Program kształcenia na kierunku psychologia zależy od wybranej specjalności. Tę najczęściej wybiera się po trzecim roku studiów. Do wyboru jest wiele specjalności. 

Kierunki psychologiczne w Polsce

Psychologia jest najpopularniejszym kierunkiem psychologicznym. Ale nie jedynym. Dużą popularnością cieszy się kierunek studiów licencjackich – psychologia w biznesie. Na uczelniach medycznych w ofercie znajduje się psychologia zdrowia. Studiować można również psych kryminalistykę, psychologię w zarządzaniu, psychoprofilaktykę.
Dowiedz się więcej o kierunkach psychologicznych na polskich uczelniach.

Gdzie na studia psychologiczne?

Poznaj kierunki studiów, zasady rekrutacji oraz aktualności dotyczące rekrutacji na studia psychologiczne w największych miastach akademickich w Polsce.

Praca po studiach psychologicznych

Jeśli chodzi o pracę po kierunkach psychologicznych dużo zależy od wybranego kierunku lub specjalizacji. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo, bo psychologowie są potrzebni i poszukiwani na rynku pracy. Absolwenci kierunków psychologicznych będą mogli sprawdzić się jako specjaliści psychologii sądowej, wychowawczej, klinicznej, psychopatologii dzieci i młodzieży, psychologii zarządzania i społecznej. Znajdą pracę w podmiotach publicznych i prywatnych jako diagności, terapeuci, doradcy, trenerzy lub eksperci. Będą mogli również podjąć zatrudnienie w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach pracy, ośrodkach doskonalenia zawodowego i kształcenia kadr, w placówkach służby zdrowia, jak również w wojsku, policji i sądownictwie.

Studia psychologiczne - uczelnie, kierunki, rekrutacja

Kierunki studiów psychologicznych w Polsce 2025

Poznaj kierunki psychologiczne w Polsce. Dowiedz się więcej o proponowanych specjalizacjach, zasadach rekrutacji, opłatach za czesne.

Uczelnie zmieniają swoje nazwy, powstają nowe kierunki psychologiczne, inne są usuwane z oferty. Próbujemy na bieżąco to opanować, stąd kolejne aktualizacje. W najnowszej aktualizacji poprawiliśmy wiele linków. Ostatnia aktualizacja: 14 października 2024.

Rodzaje studiów w Polsce

Wciąż masz problem z wyborem kierunku studiów. Chcesz rozważyć inne możliwości niż studia psychologiczne. Sprawdź inne rodzaje studiów. Wyróżniliśmy ich ponad 20, ale tu zaprezentujemy tylko niektóre z nich.
Pozwól nam na bieżąco poprawiać stronę. Dodaj uwagi, zgłoś błąd – biuro@aci.pl