Studia medyczne w Polsce

Kierunek lekarski i kierunek lekarsko - dentystyczny, farmacja to studia medyczne najbardziej pożądane przez kandydatów. Dzisiaj jednak ten rodzaj studiów (studia medyczne) przeżywa prawdziwy rozwój, przybywa na uczelniach kierunków studiów, które za cel podstawowy stawiają sobie wykształcenie osób dbających o nasze zdrowie. Stąd obok medycyny, stomatologii, analityki medycznej każda uczelnia medyczna oraz inne uczelnie mają w swojej ofercie kierunki typu: dietetyka, fizjoterapia. Także na studiach medycznych i z nauk o zdrowiu znajdziesz takie kierunki jak kosmetologia, terapia zajęciowa, zdrowie publiczne. Lista kierunków jest już stosunkowo długa, warto więc poznać dostępne studia medyczne, zapoznać się z opisami kierunków.

O studiach medycznych

Uczelnie medyczne w Polsce

W Polsce funkcjonuje 9 uniwersytetów medycznych, które mają status uczelni medycznej. Podlegają one bezpośrednio pod nadzór ministerstwa odpowiedzialnego za zdrowie. W Polsce funkcjonują również kolegia, na których kształci się przyszłych medyków. Collegium Medicum posiadają Uniwersytet Jagielloński, UJK w Kielcach, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (zajęcia w Bydgoszczy). Studia medyczne lub z zakresu nauk o zdrowiu obecne są również w ofercie innych uczelni, najczęściej w ramach wydziałów nauk o zdrowiu.

Kierunki medyczne w Polsce

Wybór kierunku nie jest nigdy prostym wyzwaniem.  W przypadku kierunków medycznych aż trzy z nich są na liście TOP studiów w Polsce. Są to kierunek lekarski, pielęgniarstwo oraz fizjoterapia. Inne jak np. kierunek lekarsko-dentystyczny wyróżniają się tym, że o jedno miejsce rywalizuje rekordowa liczba kandydatów. Warto poznać także inne kierunki wśród nich są przecież równie popularne, dietetyka, kosmetologia czy farmacja.
Szukasz kierunku, ale nie udało się go znaleźć na tej liście? Sprawdź inne typy studiów.

Gdzie na studia medyczne?

Poznaj kierunki studiów, zasady rekrutacji oraz aktualności dotyczące rekrutacji na studia medyczne w największych miastach akademickich w Polsce.

Praca po studiach medycznych

Absolwenci kierunków medycznych najczęściej znajdują zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, prywatnych klinikach, czy gabinetach zabiegowych. Część wybiera zawody pozwalające na pracę w gabinetach kosmetycznych, poradniach dietetycznych czy ośrodkach fizjoterapii. Są tacy, którzy zdecydują się na weterynarię i pracę ze zwierzętami. Inni wybierają farmację i mogą podjąć pracę w firmach farmaceutycznych, hurtowniach, zakładach produkujących suplementy itp.

Studia medyczne - uczelnie, kierunki, rekrutacja

Kierunki studiów medycznych w Polsce 2024 - katalog

Poznaj kierunki medyczne w Polsce. Dowiedz się więcej o proponowanych specjalizacjach, zasadach rekrutacji, opłatach za czesne.


Uczelnie zmieniają swoje nazwy, powstają nowe kierunki medyczne, inne są usuwane z oferty. Próbujemy na bieżąco to opanować, stąd kolejne aktualizacje. W najnowszej aktualizacji poprawiliśmy wiele linków. Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia 2024.

Rodzaje studiów w Polsce

Wciąż masz problem z wyborem kierunku studiów. Chcesz rozważyć inne możliwości niż studia medyczne. Sprawdź inne rodzaje studiów. Wyróżniliśmy ich ponad 20, ale tu zaprezentujemy tylko niektóre z nich.