Kierunki studiów BydgoszcznewStudia biologiczneStudia biotechnologiczneStudia BydgoszczStudia ścisłeTOP BydgoszczTop studia

Biotechnologia w Bydgoszczy

Wybierasz się na studia na kierunku biotechnologia w Bydgoszczy? Zastanawiasz się jakie są różnice pomiędzy propozycjami poszczególnych bydgoskich uczelni wyższych?

Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Bydgoszczy?

Studia na kierunku biotechnologia prowadzą: Politechnika Bydgoska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z kolei zaś Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy proponuje studia na kierunku biotechnologia medyczna. Dowiedz się więcej!

Czy warto studiować biotechnologię?

Studenci w trakcie studiów na kierunku biotechnologia otrzymują wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych między innymi: matematyki, chemii i fizyki, a także przedmiotów kierunkowych takich jak: inżynieria komórkowa i genetyczna, inżynieria białek czy wykorzystanie mikroorganizmów w procesach biotechnologicznych.

Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy w firmach, w których produkcja oparta jest na bioprocesach, szczególnie w zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy chemicznego.

Biotechnologia na Politechnice Bydgoskiej

W trakcie kształcenia na studiach na kierunku biotechnologia, które prowadzi Politechnika Bydgoska, będziesz studiować podstawowe przedmioty nauk humanistycznych i ścisłych (w tym: chemię, matematykę oraz fizykę i biofizykę) oraz przedmioty kierunkowe m.in. genetykę i hodowlę roślin/zwierząt, botanikę, cytogenetykę, biologię komórki, mikrobiologię, fizjologię roślin i zwierząt, embriologię, biologię molekularną, biotechnologię drobnoustrojów i mikologię.

Będziesz mieć również możliwość odbycia 4-tygodniowych praktyk po 6 semestrze studiów. Uczelnia oferuje interesujące przedmioty do wyboru, o których zdecydujesz sam. Ponadto PB proponuje Ci bardzo ciekawe przedmioty specjalnościowe: kultury tkankowe i komórkowe roślin/zwierząt, wirusologia molekularna, biotechnologia w produkcji roślinnej i zwierzęcej, biotechnologia przemysłowa oraz biotechnologia żywności pochodzenia roślinnego.

Specjalności:

  • Biotechnologia stosowana
  • Biotechnologia w produkcji zwierzęcej

Biotechnologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Jeśli zdecydujesz się na studia na kierunku biotechnologia, które ma w swojej ofercie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw modelowania genetycznego roślin i zwierząt, inżynierii komórkowej oraz szeregu klasycznych technik i procesów biotechnologicznych stosowanych w technologii żywności, ochronie środowiska.

Ponadto w czasie wykładów i ćwiczeń poruszane są tematy związane z perspektywami zastosowań biotechnologii w medycynie oraz farmacji. Absolwent kierunku biotechnologia będzie przygotowany praktycznie i teoretycznie do stosowania współczesnych metod biotechnologicznych do biosyntez, biotransformacji, diagnostyki oraz analityki.

Absolwent tego kierunku może znaleźć pracę w różnych gałęziach przemysłu wykorzystujących procesy biotechnologiczne tj. w przemyśle spożywczym, firmach farmaceutycznych, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych, zakładach higieny weterynaryjnej, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, stacjach ochrony roślin, placówkach naukowo-badawczych.

Biotechnologia medyczna w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Ciekawą propozycją dla kandydata zainteresowanego studiami biotechnologicznymi może być również biotechnologia medyczna, prowadzona przez Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest to idealny kierunek studiów dla osób interesujących się biologią, chemią oraz medycyną, pasjonujących się najnowszymi odkryciami w genetyce, biologii molekularnej czy inżynierii genetycznej.

Laboratoria Collegium Medicum UMK są wyposażone w najnowszą aparaturę i sprzęt niezbędny w zdobywaniu m.in. wiedzy praktycznej z biologii molekularnej, genetyki, biochemii.

Dodatkową możliwość rozwoju dla studentów kierunku biotechnologia medyczna oferuje program Erasmus, który umożliwia studiowanie przez określony czas na wybranych uczelniach zagranicznych.

Zobacz film

Jako absolwenci biotechnologii, studiów I stopnia, macie możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia II stopnia. Możecie także wykonywać zawód biotechnologa – posiadacie ogólną wiedzę teoretyczną i specjalistyczną oraz umiejętności praktyczne, jesteście dobrze przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach związanych z ochroną zdrowia i ochroną środowiska, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, itp. Potraficie również zastosować w praktyce zdobytą wiedzę, znacie specyfikę eksperymentu laboratoryjnego, potraficie wyszukiwać, zbierać, selekcjonować oraz analizować informacje i korzystać z różnych baz danych.

Dowiedz się więcej o kierunkach studiów, korzystając z linków na poniższej liście:

Kierunek biotechnologia w Bydgoszczy

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia ścisłe Bydgoszcz. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

Czytaj również:

Biofizyka w Poznaniu

Kierunek studiów biofizyka to nowoczesna, interdyscyplinarna propozycja i program nauczania…

Twoja uwaga kieruje się w stronę biologii? Zobacz koniecznie: studia biologiczne Bydgoszcz. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne w Polsce.

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Bydgoszczy.

Można skorzystać również z innych informacji o studiach w Bydgoszczy

Studia w Bydgoszczy

Kierunki studiów w Bydgoszczy

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy

Uczelnie Bydgoszcz

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia