Kierunki studiówKierunki studiów LublinStudia LublinStudia ścisłe

Fizyka – studia w Lublinie

Absolwenci kierunku fizyka mają całkiem szerokie perspektywy zawodowe – od kariery pracownika naukowego, po zatrudnienie w przemysłowych centrach rozwojowych, instytucjach medycznych, czy wojskowych.

Studia na kierunku fizyka proponuje kandydatom Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi je Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

Na tym kierunku możesz wybrać jedną z czterech specjalności:

  • biofizyka molekularna i medyczna:

Specjalność dla osób zainteresowanych szeroko rozumianą biofizyką. Zagłębisz się w zagadnienia biochemii, anatomii czy metody diagnostyki medycznej. Poznasz też aparaturę stosowaną np. w badaniach biotechnologicznych. 

  • bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna:

Wszystko, co wiąże się z energetyką jądrową. Poznasz budowę i zasadę działania elektrowni jądrowej oraz zasady bezpiecznego stosowania materiałów promieniotwórczych. Zapoznasz się także z metodami diagnostyki medycznej stosującej metody jądrowe. 

  • fizyka doświadczalna:

Specjalność dla studentów z zacięciem do eksperymentów i pomiarów. Zdobędziesz tu przede wszystkim umiejętności praktyczne, w tym te dotyczące zestawiania aparatury pomiarowej i przeprowadzania za jej pomocą badań i obserwacji. W programie tej specjalności znajdują się między innymi takie przedmioty, jak: elektronika i automatyka pomiarów, numeryczne opracowanie wyników pomiarów oraz specjalistyczne pracownie. 

  • fizyka teoretyczna i astrofizyka:

Specjalność dla tych, którzy lubią łączyć teorię z praktyką. Będziesz się uczył rozwiązywania problemów fizycznych z wykorzystaniem narzędzi teoretycznych. Poznasz nie tylko różne metody obliczeniowe fizyki, ale też teorie związane z mechaniką ośrodków ciągłych, astrofizyką czy fizyką jądra i cząstek elementarnych. 

Po zakończeniu nauki możesz poszerzać swoją wiedzę na studiach II stopnia w dziedzinach powiązanych z fizyką, ale nie tylko.

A jak wyglądają perspektywy zawodowe absolwenta? Z dyplomem fizyka pracę znajdziesz np. jako pracownik naukowy na wyższych uczelniach, w instytutach badawczych lub w przemysłowych centrach rozwojowych. Możesz też pracować jako specjalista w placówkach zajmujących się ochroną zdrowia, w szpitalach i firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią. Twoja wiedza będzie przydatna także w specjalistycznych laboratoriach policyjnych oraz w instytucjach wojskowych.

Kierunek fizyka w Lublinie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: Studia ścisłe Lublin. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe w Polsce.

Czytaj również

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:

Studia w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Uczelnie Lublin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia