Hungarystyka – Uniwersytet Warszawski
Jeśli interesuje Cię język węgierski, historia, literatura i kultura Węgier – dowiedz się więcej o propozycji studiów na Wydziale Neofilologii UW na kierunku hungarystyka.
Kierunek hungarystyka proponuje kandydatom Uniwersytet Warszawski (studia prowadzi Wydział Neofilologii UW).
Absolwent studiów pierwszego stopnia ma podstawową wiedzę z zakresu gramatyki, stylistyki, historii języka węgierskiego. Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu historii Węgier, historii literatury węgierskiej, wiedzę o współczesnych zjawiskach w literaturze. Ma podstawową wiedzę z zakresu historii kultury węgierskiej i orientację w zakresie współczesnych procesów i zjawisk w kulturze. Ma podstawową wiedzę o teorii, metodyce i praktyce translatologii. Potrafi dokonać przekładów pisemnych oraz tłumaczeń ustnych z języka węgierskiego na język polski oraz z języka polskiego na język węgierski. Posiada także kompetencję językową w zakresie drugiego języka ugrofińskiego, ma możliwość wyboru kształcenia w zakresie języka fińskiego lub estońskiego, zdobywając kompetencje umożliwiające komunikację w podstawowych sytuacjach życiowych.
Program studiów zapewnia także podstawowe kwantum wiedzy o innych ludach ugrofińskich, ich historii, językach i kulturze oraz podstawową wiedzę z teoretycznych dziedzin filologii – językoznawstwa i literaturoznawstwa, a także z antropologii kultury i filozofii.
Realizacja programu studiów pierwszego stopnia, przygotowuje absolwenta do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie filologii ugrofińskiej. Absolwenci studiów licencjackich na kierunku hungarystyka, potrafią aktywnie włączyć się w uczestnictwo w kulturze studiowanego regionu (Węgier) korzystając z różnych mediów i form, aktywnie uczestniczyć w inicjatywach społecznych, działać w sposób przedsiębiorczy w kontekście wielokulturowym.
Studia na kierunku hungarystyka są także zorientowane na potrzeby otoczenia społecznego, gospodarczego oraz kulturalnego. Realizowany program zapewnia metodologiczne i merytoryczne przygotowanie studenta w zakresie wiedzy filologicznej (językoznawczej, literaturoznawczej). Jest ono uzupełnione przez wiedzę z zakresu historii, kulturoznawstwa, antropologii kultury oraz przedmiotów zaliczanych do dziedziny nauk społecznych. Przygotowują do studiów II stopnia, gdzie wymienione kompetencje są doskonalone.
Perspektywy zawodowe: Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do wykonywania zawodu tłumacza, organizatora i propagatora kultury w regionie środkowoeuropejskim, a także do podjęcia pracy w międzynarodowych instytucjach gospodarczych i społeczno-politycznych. Jak wynika z ofert, jakie w ostatnich latach napływają do Katedry Hungarystyki absolwenci z dobrą znajomością języka węgierskiego są poszukiwani przez pracodawców, mogą znaleźć zatrudnienie w wielu firmach działających w obrębie Europy Środkowej.
O kierunkach filologicznych dowiedzieć się możesz więcej dzięki stronie studia filologiczne Warszawa. Szukasz innych propozycji, poszukujesz dla siebie atrakcyjnej alternatywy na polskich uczelniach – zobacz – studia filologiczne w Polsce.
Czytaj również:
Mongolistyka i tybetologia – Uniwersytet Warszawski
Filologia włoska – Uniwersytet Warszawski
Kulturoznawstwo – Kultura Japonii w Warszawie
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.
Studia w Warszawie
Kierunki studiów w Warszawie
Rekrutacja na studia w Warszawie
Uczelnie Warszawa
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij