Kierunki studiów KatowicenewStudia informatyczneStudia KatowiceTOP KatowiceTop studia

Informatyka w Katowicach i Gliwicach

Myślisz o studiowaniu informatyki w Katowicach lub okolicy? Świetny wybór! Poznaj katowickie uczelnie prowadzące ten kierunek, aby wybrać najbardziej Cię interesującą!

Studia na kierunku informatyka to świetny wybór dla osób o ścisłych umysłach z dużą dozą wyobraźni – informatycy często rozwiązują bowiem problemy i tworzą modele zjawisk na wysokim poziomie abstrakcji. Świetne zarobki i warunki pracy w branży IT nagradzają jednak trud pracy z nawiązką!

Warto pamiętać, że informatyka to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, w której istnieje mnóstwo specjalności. Sprawdź więc artykuł studia informatyczne w Katowicach.

Czego uczą się studenci informatyki?

Studenci informatyki uczą się przede wszystkim wykorzystania komputerów w celu tworzenia, przetwarzania oraz przekazu informacji. Integralną częścią studiów na kierunku informatyka jest więc nauka programowania w językach takich jak C++, Python lub Java oraz metodologia korzystania z i tworzenia zasobów komputerowych, np. w ramach przedmiotu bazy danych. Celem wykształcenia u studentów zdolności tworzenia wydajnego kodu, uczy się ich podstaw algorytmiki, zaś wszystko to oparte jest na solidnej dawce matematyki z dziedziny matematyki dyskretnej, analizy matematycznej oraz statystyki.

Jakie przedmioty warto zdawać na maturze, aby dostać się na kierunek informatyka?

Informatyka jest nauką z dziedziny nauk ścisłych, więc szczególnie dobrze punktowane przez uczelnie są wyniki z poziomu rozszerzonego z takich przedmiotów jak: matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka. Metody punktacji i akceptowane przedmioty mogą się różnić między uczelniami, więc zawsze warto sprawdzić te informacje bezpośrednio na stronie uczelni.

Informatyka na Politechnice Śląskiej

Powstała w 1945 roku Politechnika Śląska to najstarszy na Górnym Śląsku uniwersytet techniczny i jedna z 10 uczelni badawczych w kraju. Wysoka jakość kształcenia oferowanego przez Politechnikę Śląską jest ceniona nie tylko w Polsce, ale również za jej granicami, czego wyrazem są liczne nagrody uzyskane przez uczelnię, m.in. 4. miejsce w Polsce oraz 17. w regionie Europy Wschodniej w międzynarodowym rankingu SCImago (2017), Nagroda Elsevier Research Impact Leaders 2018 oraz Certyfikat “Uczelni Liderów” 2019.

Specjalności kierunku informatyka prowadzonego na PS są następujące:

 • bazy danych i inżynieria systemów
 • computer graphics and software
 • grafika komputerowa i oprogramowanie
 • informatyczne systemy mobilne i przemysłowe
 • informatyka w systemach elektrycznych
 • internet of things
 • IT mobile and industrial systems

Informatyka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach

O wysokiej jakości kształcenia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach świadczą przede wszystkim dokonania jego absolwentów: aż 91% po skończeniu pracy pracy szukało krócej niż pół roku, co nie było wcale podstawą do gorszego zarabiania, gdyż jako grupa zajmują oni 2 miejsce w Górnym Śląsku pod względem wysokości wynagrodzenia! Tak świetne wyniki są konsekwencją nowoczesnego podejścia UE oraz nastawienie na przekazywanie praktycznej wiedzy i umiejętności, które pozwalają wybić się na tle innych kandydatów.

Specjalności realizowane na I stopniu kierunku informatyka na UE są następujące:

Informatyka na Uniwersytecie Śląskim

Uniwersytet Śląski jest bardzo popularnym wyborem kandydatów z całej Polski: w roku akademickim 2020/2021 w jego murach uczyło się ponad 20 tys. studentów na 84 kierunkach! Istotną rolę uczelni w polskiej oświacie podkreślają uprawnienia nadawania stopni naukowych doktora (w 22 dyscyplinach, w tym informatyki) oraz doktora habilitowanego (w 18 dyscyplinach).

Kierunek Informatyka posiada akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej, co daje gwarancje studiowania na najwyższym poziomie oraz pełną możliwość korzystania z wiedzy wykwalifikowanej kadry akademickiej. Dzięki współpracy nawiązanej z firmami z branży IT studia na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych to również wiele dodatkowych przedsięwzięć w postaci warsztatów, szkoleń, konferencji, dzięki którym studenci zdobywają wiedzę praktyczną nieodzowną na rynku pracy. Na wydziale studenci mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach Akademii Oracle, Microsoft oraz Cisco.

opis kierunku Informatyka Uniwersytetu Śląskiego

Oferowane przez US specjalności na kierunku informatyka są następujące:

 • Grafika aplikacji webowych i hybrydowych
 • Inżynieria oprogramowania
 • Inżynieria systemów informatycznych
 • Programista gier komputerowych
 • Projektowanie aplikacji webowych
 • Sieci komputerowe i urządzenia mobilne
 • Technologie przetwarzania danych

Informatyka na Akademii Górnośląskiej

Akademia Górnośląska, zdając sobie sprawę z ogromu dziedziny informatyki, stawia na specjalizację oraz przekazywanie praktycznych umiejętności. Zajęcia na kierunku prowadzone są więc w sposób modułowy, także studenci przyswajają wiedzę w ramach zazębiających się, stopniowo coraz trudniejszych przedmiotów. Studenci mają stały dostęp do materiałów na platformie online uczelni, co pozwala łatwo powtórzyć wymagający materiał. Starania GWSH oraz jej obecność w programie Microsoft IT Academy zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną pozytywną oceną kierunku informatyka.

GWSH oferuje następujące specjalności na kierunku informatyka:

 • Cyberbezpieczeństwo i informatyka śledcza
 • Programowanie i bazy danych
 • Sztuczna inteligencja w e-biznesie

Informatyka na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów

WSB Merito to największa grupa uczelni niepublicznych w Polsce. Cieszy się ona niezwykłą popularnością m.in. ze względu na organizację zajęć, która umożliwia połączenie pracy zawodowej oraz studiowania oraz dużej ilości praktycznych umiejętności zdobywanych przez studentów podczas spotkań z ekspertami i praktykami branży finansowej oraz IT. WSB przykłada ogromną uwagę do wymagań rynku pracy, stale dostosowując programy prowadzonych kierunków studiów – w tym informatyki. Świadectwem dążenia uczelni do zapewnienia studentom dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych jest jej uczestnictwo w programach Oracle Academic Initiative oraz Microsoft IT Academy Advanced.

Studiując informatykę na Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie będziesz mieć możliwość wyboru następujących specjalności:

Informatyka na Akademii Śląskiej w Katowicach

Akademia Śląska w Katowicach traktuje kierunek bardzo poważnie, czego wyrazem jest współpraca uczelni z największymi firmami branży IT, m.in. IBM oraz CISCO. Komputery AŚ są wyposażone w najnowsze oprogramowanie, co umożliwia zdobycie aktualnej wiedzy z dziedziny informatyki. Zajęcia na uczelni są prowadzone w nowoczesnych, świetnie wyposażonych salach, zaś mnogość oferowanych kierunków prowadzonych uczelni powoduje, że jest ona inspirującym nauki nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również kreatywności.

AŚ daje możliwość wyboru następujących specjalności na kierunku informatyka:

 • Zarządzanie projektami IT
 • Sieciowe systemy operacyjne i systemy baz danych w środowisku chmury
 • Programowanie gier i multimedia
 • Symulacje i modelowanie komputerowe w biomedycynie
 • Aplikacje mobilne i platformy internetowe
 • Tester oprogramowania
 • Business inteligence
 • Cyberbezpieczeństwo

Informatyka na Wyższej Szkole Technologii Informatycznych

Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych stawia na innowacyjność w podejściu do kształcenia studentów – aktywnie wykorzystuje metody takie jak e-learning celem zapewnienia studentom komfortu nauki i wysokiej jakości nauczania. Uczelnia realizuje programy Microsoft IT Academy Advanced oraz Akademii CISCO, umożliwiając studentom zdobycie certyfikatów pozwalających wybić się na tle innych kandydatów przy poszukiwaniu pracy. Starania WSTI zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną pozytywną oceną dla kierunku Informatyka w zakresie: wymagań kadrowych, w tym dotyczących osiąganych efektów kształcenia, systemu ich weryfikacji, jakości i koncepcji kształcenia, programów studiów, infrastruktury dydaktycznej i wymagań dotyczących wewnętrznego systemu jakości kształcenia na kierunku Informatyka.

WSTI umożliwia objęcie następujących specjalności na I stopniu kierunku informatyka:


Uzyskaj szczegółowe informacje o kierunkach, przygotowane przez prowadzące je uczelnie:

Kierunek informatyka w Katowicach i Gliwicach

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Katowice – Gliwice. Chcesz studiować na kierunku informatycznym, ale nadal zastanawiasz się nad wyborem miasta, w którym będziesz studiować? Sprawdź stronę studia informatyczne w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Katowicach.

Studia w Katowicach

Kierunki studiów w Katowicach

Rekrutacja na studia w Katowicach

Uczelnie Katowice / woj. śląskie

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia