Najzdolniejsi młodzi naukowcy – ranking FNP

Większość spośród stu laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym wybierani są najzdolniejsi polscy naukowcy przed trzydziestką, stanowią kobiety – poinformowała w środę fundacja. Łączna kwota przeznaczona na stypendia w tej edycji to 3 mln zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jak informuje FNP w komunikacie przesłanym PAP, jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. Stypendyści są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

“Tegoroczny konkurs jest pod wieloma względami wyjątkowy. Większość stypendystów stanowią kobiety. Jest ich też więcej w gronie laureatów posiadających stopień doktora. Ponadto konkurs organizowaliśmy w warunkach pandemicznych. Było to wyzwaniem dla wszystkich, ale cieszymy się, bo udało mu się sprostać, o czym świadczy choćby bardzo wysoka liczba nadesłanych wniosków” – mówi koordynatorka konkursu w FNP Krystyna Frąk.

FNP zwraca uwagę, że wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy reprezentuje nauki o życiu (biologia, medycyna, zastosowania, o Ziemi) – 33 stypendia.

RANKING UCZELNI, z których pochodzi największa liczba laureatów:

  1. Uniwersytet Jagielloński (15 stypendystów)
  2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10 stypendystów)
  3. Uniwersytet Warszawski (8 stypendystów)

Miasta, z których rekrutuje się najwięcej stypendystów to Warszawa (29 stypendystów), Kraków (19 stypendystów), Poznań i Wrocław (po 16 stypendystów). Najwięcej nagrodzonych pochodzi z uczelni (78, z czego 20 to politechniki), w dalszej kolejności są instytuty PAN (19) oraz inne jednostki (3).

Więcej informacji na ten temat: FNP ogłosiła listę stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką

oraz na stronie www.fnp.org.pl

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia