Kierunki studiów KrakównewStudia KrakówStudia przyrodniczeStudia rolnicze

Ogrodnictwo – studia w Krakowie

Studia z zakresu ogrodnictwa proponuje kandydatom Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Na inżynierskich studiach dowiedzieć się można wiele o uprawie roślin ogrodniczych i technologii produkcji ogrodniczej.

Ogrodnictwo na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Inżynier ogrodnictwa posiada wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji produkcji roślinnej, nasiennictwa i hodowli, uprawy roślin ogrodniczych i technologii produkcji ogrodniczej. Po ukończeniu kierunku ogrodnictwo absolwent potrafi stosować i optymalizować techniki i technologie wykorzystywane w szkółkarstwie, sadownictwie, warzywnictwie, produkcji roślin ozdobnych i zielarskich oraz przechowalnictwie. Zna techniki rozmnażania, uprawy, nawożenia, ochrony roślin i przechowywania pozwalające na poprawę wydajności i jakości płodów rolnych, a także techniki związane z kształtowaniem i pielęgnacją terenów zieleni. Posiada umiejętności w posługiwaniu się metodami konwencjonalnymi i biotechnologicznymi doskonalenia roślin uprawnych. Rozumie potrzebę ochrony bioróżnorodności środowiska rolniczego. Zna podstawy rachunkowości i jest zaznajomiony z podstawami prawa w odniesieniu do prowadzonej działalności w warunkach gospodarki rynkowej. Zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości odnoszące się do produkcji ogrodniczej.

Uczelnia w ramach kierunku biogospodarka proponuje specjalności:

Specjalności

  • Agroekologia i ochrona roślin,
  • Bioinżynieria,
  • Ogrodnictwo z marketingiem.

Przedmioty obowiązkowe

Technologia informacyjna; agrometeorologia; biofizyka; chemia ogólna i nieorganiczna; mikrobiologia; botanika; język obcy; chemia organiczna z biochemią; genetyka i hodowla roślin; gleboznawstwo; pszczelnictwo; szkółkarstwo sadownicze; fizjologia roślin; inżynieria produkcji ogrodniczej; nasiennictwo; uprawa roli i żywienie roślin; fitopatologia i entomologia ogrodnicza; rośliny ozdobne; uprawa roli i żywienie roślin; dendrologia; biotechnologia roślin; podstawy sztuki ogrodowej; przechowalnictwo ogrodnicze; szkółkarstwo ozdobne; geodezja i kartografia; ekologia i ochrona roślin; ekonomika z marketingiem; technika ochrony roślin; kultura, sztuka i tradycja regionu; ochrona własności intelektualnej.

Przedmioty fakultatywne

Biblia w kulturze świata; historia sztuki i krajobrazu; historia ziołolecznictwa; rośliny i środowisko w kulturze i sztuce; rośliny w sztukach kulinarnych świata; bezglebowe technologie uprawy roślin; biomonitoring; byliny ogrodowe; choroby i szkodniki roślin rolniczych; dendrologia szczegółowa; ekologia i zwalczanie chwastów; fitosocjologia; fizjologia odporności roślin; fizjologia plonowania roślin ogrodniczych; fizjologia roślin sadowniczych; nawożenie roślin ozdobnych; ocena jakości owoców; ogrody owocowe; permakultura; podstawy bukieciarstwa; pożytki pszczele; rachunek ekonomiczny; rachunkowość; roślinność terenów zdegradowanych; rośliny balkonowe i kwietnikowe; sadownictwo tradycyjne; specjalistyczne urządzenia w sadownictwie; szata roślinna Wyżyny Małopolskiej; użytkowe rośliny ogrodnicze w agroturystyce; wirusologia; zasoby Internetu jako wsparcie pracy dyplomowej; zastosowanie użytkowe technik multimedialnych; zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich; bioakumulacja azotanów i metali ciężkich; biologia nasion; biostymulacja i biofortyfikacja roślin w nowoczesnej produkcji ogrodniczej; choroby przechowalnicze wybranych roślin; dekoracje roślinne; dendrologia szczegółowa; ekonomika ochrony roślin; elementy biotechnologii środowiska; fizjologia roślin ozdobnych; komputerowe wspomaganie projektowania; strategie marketingowe w ogrodnictwie; nawożenie roślin sadowniczych; ochrona i rekultywacja gleb; ochrona przed chorobami roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami; ozdobne kwiaty cięte; podstawy biznesu w ogrodnictwie; praktikum z florystyki – rośliny naczyniowe; produkty ogrodnicze w dietetyce; produkty pszczele; przetwórstwo owoców; sadownicze rośliny tropikalne i subtropikalne; szkodniki produktów w przechowalniach; trawy w terenach zieleni; uprawa grzybów kulinarnych i leczniczych; uprawa roślin rolniczych; wprowadzenie do ekotoksykologii

Dla specjalności Agroekologia i ochrona roślin: wybrane zagadnienia z zoologii i ekologii zwierząt; choroby i szkodniki kwarantannowe i inwazyjne; proekologiczna uprawa roli i roślin; agroekologia; integrowane systemy ochrony roślin ogrodniczych; pestycydy i biologiczne skutki ich stosowania;

Dla specjalności Bioinżynieria: biologia komórki; biologia rozwoju roślin; genetyka molekularna; podstawy kultur in vitro; organizmy genetycznie modyfikowane; podstawy genomiki roślin; agrotechnika produkcji nasiennej;

Dla specjalności Ogrodnictwo z marketingiem: kultury in vitro w ogrodnictwie; pielęgnacja terenów zieleni; wycena upraw ogrodniczych; zarządzanie w ogrodnictwie; praktikum z produkcji ogrodniczej; dekoracyjność i zastosowanie roślin zielnych; doniczkowe rośliny ozdobne; strategie marketingowe w ogrodnictwie; wybrane zagadnienia z sadownictwa.

Gdzie będziesz mógł pracować po studiach?

Inżynier ogrodnictwa może prowadzić gospodarstwo ogrodnicze albo podjąć pracę w przetwórstwie owocowo-warzywnym, urzędach gmin, agencjach państwowych działających na rzecz rolnictwa w tym jednostkach doradczych i upowszechniających wiedzę ogrodniczą, w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych, w firmach hodowlano-nasiennych oraz zajmujących się biotechnologią roślin, stacjach oceny odmian i inspekcji nasiennej.

Jest przygotowany do podjęcia pracy w służbach fitosanitarnych, w jednostkach certyfikujących gospodarstwa rolnicze prowadzące integrowaną uprawę i ochronę roślin, w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, jako kontroler obrotu i konfekcjonowania środków ochrony roślin oraz instytucjach związanych z kształtowaniem i konserwacją terenów zieleni.

Rekrutacja – Zakres postępowania kwalifikacyjnego

Konkurs świadectw dojrzałości (poziom podstawowy lub rozszerzony); język obcy i 1 przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii, matematyki.

Kierunek ogrodnictwo w Krakowie

Dowiedz się więcej o Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: Studia rolnicze Kraków. Interesujesz się nowoczesnym rolnictwem, zasadami hodowli zwierząt lub produkcją żywności i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia rolnicze w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Krakowie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Krakowie:

Studia w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Uczelnie Kraków

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia