Psychologia wyprzedza informatykę. Najnowsze dane z rekrutacji na studia 2024
W ostatnich kilku latach zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem studiów była informatyka. W ostatniej rekrutacji to jednak psychologia stała się najchętniej wybieranymi przez kandydatów studiami.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło informacje statystyczne dotyczące rekrutacji na rok akademicki 2024/2025. Z opublikowanych zestawień wynika, że w skali kraju wzrosło zainteresowanie studiowaniem a także ich kontynuacją w ramach studiów II stopnia. Dzięki zestawieniu poznaliśmy również najbardziej oblegane kierunki studiów.
Lista kierunków studiów z największą ilością zgłoszeń w rekrutacji 2024
Zestawienie najpopularniejszych kierunków studiów od wielu lat praktycznie się nie zmienia. Pierwszą piątkę zajmują takie kierunki jak: informatyka, prawo, psychologia, kierunek lekarski oraz zarządzanie. W tym roku jest identycznie, ale doszło do ciekawej zmiany na pierwszym miejscu. Informatyka z ilością kandydatów – 35,7 tys. została wyprzedzona przez kierunek psychologia, na którą odnotowano o 2 tys. więcej zgłoszeń.
Jak wygląda lista kierunków, które odnotowały największe zainteresowanie? Zobacz zestawienie poniżej!
Top studia 2024
- Psychologia (39,7 tys.)
- Informatyka (35,7 tys.)
- Kierunek lekarski (28,7 tys.) – z wyłączeniem danych z uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia
- Zarządzanie (26,6 tys.)
- Prawo (23,5 tys.)
W ubiegłym roku były to kolejno: informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski i prawo.
Najbardziej oblegane kierunki studiów 2024
MNiSW dostarczyło nam również informacji o kierunkach, na które walka o indeks była rzeczywiście mocna. Wśród najbardziej obleganych kierunków znalazły się w pierwszej trójce kierunki, których próżno szukać w czołówce zeszłorocznych. Czy to nowe trendy?
Najbardziej obleganymi kierunkami studiów były:
- Projektowanie i logistyka materiałów – 77,3 os./miejsce
- Orientalistyka – japonistyka – 21,9 os./miejsce
- Data Science in Economics – 21,7 os./miejsce
Projektowanie i logistyka materiałów to kierunek proponowany przez Politechnikę Częstochowską. Kształci inżynierów logistyków przygotowanych do rozwiązywania zagadnień o charakterze multidyscyplinarnym: projektowania nowych i doskonalenia istniejących materiałów inżynierskich, nadzorowania i modyfikowania istniejących systemów produkcyjnych oraz logistycznych, a także zarządzania zasobami i inwestycjami.
Absolwenci tego kierunku są poszukiwani na rynku pracy ze względu na istniejące i stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistów przygotowanych do wdrażania wiedzy technicznej i technologicznej z dziedziny inżynierii materiałowej, logistyki, zarządzania i jakości z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi informatycznych.
Wciąż wielu chętnych do studiowania
W trakcie konferencji Ministra, Dariusza Wieczorka padły ważne słowa:
– Powszechnie mówiło się o tym, że młodzież w Polsce nie jest zainteresowana studiami. Na szczęście okazuje się, że jest inaczej. Zdajemy sobie przy tym sprawę z wyzwań demograficznych. Musimy dalej promować kształcenie wyższe w Polsce. – powiedział minister szkolnictwa wyższego.
Dane statystyczne potwierdzają, że zainteresowanie studiowaniem wciąż jest w Polsce spore. Uczelnie przyjęły o 5% więcej studentów niż w ubiegłym roku. Łącznie na studiach w Polsce kształci się 462 363 nowych studentów. Na uczelnie publiczne przyjęto o 11% więcej studentów niż w ubiegłym roku. Dla uczelni niepublicznych ten wzrost wynosi 7%. Łącznie na studia drugiego stopnia przyjęto 115 tys. osób.
Najważniejsze wyzwania MNiSW
Minister nauki podkreślił również, że jego priorytetem jest podniesienie jakości kształcenia i prestiżu studiowania w Polsce. Zapowiedział szereg zmian legislacyjnych, które mają poprawić sytuację w tym zakresie.
Więcej o najpopularniejszych studiach w Polsce dowiesz się dzięki stronie: uczelnie.info.pl/top-studia/
Źródło informacji: MNiSW
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Neuropsychologia – Co to takiego?
Rekrutacja na studia 2025/2026 na uczelnie państwowe w Katowicach
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Udostępnij: