Kierunki studiów ŁódźNoweStudia informatyczneStudia ŁódźStudia techniczne

Tekstronika w Łodzi

Kierunek studiów tekstronika proponuje kandydatom Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Studia na kierunku tekstronika, które ma w swojej ofercie Politechnika Łódzka, są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów projektujących wyroby tekstroniczne harmonijnie łączące w sobie wyspecjalizowane systemy elektroniczne ze strukturami tekstylnymi.

Tekstronika jest nową dziedziną wiedzy, która wyodrębniła się z takich obszarów nauki jak elektronika, włókiennictwo, automatyka oraz informatyka.

Zastosowania wyrobów tekstronicznych obejmują inteligentne produkty użytkowe i ochronne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się znacząco od zwykłych ubrań, jednak pod powierzchnią kryje się sieć zintegrowanych czujników oraz elektroniczne systemy kontrolujące parametry zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne odzieży. Dzięki nim znacznie wzrasta funkcjonalność i właściwości ochronne ubioru.

Specjalności:

  • Tekstroniczne systemy w automatyce,
  • Tekstroniczne systemy w medycynie,
  • Tekstroniczne systemy w BHP. 

Studenci poznają techniki informatyczne, elektroniczne oraz włókiennicze, które będą stosować do tworzenia inteligentnych systemów automatyki sterującej, a także systemów służących do detekcji środowiskowej. Tekstronika oferuje wyspecjalizowaną wiedzę na temat mikrokontrolerów, w tym ich programowania, a także struktury materiałów i technologii włókienniczych takich jak tkactwo, dziewiarstwo, przędzalnictwo i inne. Umiejętności programowania mikrokontrolerów i projektowania układów elektronicznych pozwolą na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które zintegrują elektronikę z funkcjonalnymi materiałami tekstylnymi.

Student zyskuje także wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dlatego jest zdolny do tworzenia rozwiązań tekstronicznych zorientowanych na użytkownika. Przyszły specjalista będzie posiadał umiejętność szybkiego prototypowania i testowania wyrobów tekstronicznych. Studia przygotowują także do samodzielnego rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów w zakresie inteligentnych materiałów.

Perspektywy zawodowe absolwentów:

  • przedsiębiorstwa w branży medycznej, motoryzacyjnej, maszynowej, kosmicznej, militarnej, nanotechnologii, sportowej, mody, itp.,
  • stanowiska projektanta odzieży tekstronicznej, projektanta wyrobów tekstronicznych, technologa włókiennika, kontrolera jakości, testera oprogramowania i układów elektronicznych, programisty mikrokontrolerów, projektanta specjalistycznej odzieży do ochrony w środowisku pracy oraz zdrowia i życia człowieka itp.,
  • możliwość kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia (w szczególności związanych z zagadnieniami inżynierii materiałowej np. włókiennictwo, inżyniera biomedyczna, materiały i technologie, wzornictwo),
  • możliwość rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Kierunek tekstronika w Łodzi

Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź naszą stronę studia techniczne Łódź. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Łódź.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Łodzi.

Sprawdź także treści poświęcone studiom w Łodzi:

Studia w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi

Rekrutacja na studia w Łodzi

Uczelnie Łódź


Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia