Kierunki studiów SzczecinnewStudia biologiczneStudia biotechnologiczneStudia ścisłeStudia SzczecinTop studiaTOP Szczecin

Biotechnologia w Szczecinie

Chcesz wybrać studia na kierunku biotechnologia w Szczecinie? Z lektury tego artykułu dowiesz się, jakie są różnice pomiędzy propozycjami poszczególnych szczecińskich uczelni wyższych.

Gdzie studiować kierunek biotechnologia w Szczecinie?

Kierunek biotechnologia znajdziesz w ofertach studiów przygotowanych przez szczecińskie uczelnie publiczne – Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Ponadto może Cię zainteresować biotechnologia medyczna, proponowana przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Czy warto studiować biotechnologię?

Studenci w trakcie studiów na kierunku biotechnologia otrzymują wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych między innymi: matematyki, chemii i fizyki, a także przedmiotów kierunkowych takich jak: inżynieria komórkowa i genetyczna, inżynieria białek czy wykorzystanie mikroorganizmów w procesach biotechnologicznych.

Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy w firmach, w których produkcja oparta jest na bioprocesach, szczególnie w zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy chemicznego.

Biotechnologia na Uniwersytecie Szczecińskim

Większość zajęć realizowanych na kierunku biotechnologia, prowadzonym przez Uniwersytet Szczeciński, to praktyczne zajęcia laboratoryjne, podczas których studenci poznają różne techniki eksperymentalne i korzystają z nowoczesnej aparatury badawczej. Biotechnologia stanowi podstawę dynamicznie rozwijającej się biogospodarki.

W trakcie studiów nauczysz się wykorzystywać w praktyce zdobytą wiedzę podstawową z zakresu biologii, nauk ścisłych i technicznych, nowoczesnych metod biotechnologii (techniki in vitro, biologia molekularna, inżynieria bioprocesowa) i procesów biotechnologicznych, wykonywać prace badawcze z użyciem materiału biologicznego i nowoczesnej aparatury badawczej, podstaw biostatystyki i bioinformatyki na poziomie pozwalającym na opisywanie i interpretowanie zjawisk biotechnologicznych, specjalistycznego języka angielskiego z zakresu biotechnologii.

Absolwenci tego kierunku zajmują się organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych w firmach przemysłu rolno-spożywczego, biomedycznego, biofarmaceutycznego
oraz gałęziach pokrewnych (biotechnologia środowiskowa), pracują w laboratoriach badawczych wykonujących analizy diagnostyczne z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury analitycznej, są przedstawicielami firm o charakterze ,,bio”, są też zatrudniani w jednostkach samorządowych na stanowiskach wymagających wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu biotechnologii.

Biotechnologia na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (ZUT)

Absolwenci biotechnologii, którą ma w swojej ofercie ZUT w Szczecinie, będą przygotowani do pracy w jednostkach naukowo-badawczych przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych (przemysł spożywczy, paszowy, farmaceutyczny, kosmetyczny), laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych oraz jednostkach projektowych zajmujących się procesami biotechnologicznymi.

Biotechnologia jest dyscypliną naukową wykorzystującą procesy biologiczne na skalę przemysłową. Oznacza zastosowanie technologiczne, które używa systemów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników, żeby wytwarzać lub modyfikować produkty lub procesy w określonym zastosowaniu.

Biotechnologia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie

Biotechnologia medyczna to propozycja studiów, którą przygotował dla kandydatów Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Jest to interdyscyplinarny kierunek studiów, który pozwala zdobyć rozbudowaną wiedzę z pogranicza medycyny molekularnej czy współczesnych metod biologii eksperymentalnej. Studenci w trakcie nauki szczegółowo zapoznają się z inżynierią genetyczną, biologią komórki oraz bioinformatyką.

Dowiedzą się również, jak prowadzić badania naukowe, obsługiwać specjalistyczny sprzęt badawczy, a także jak wdrażać nowoczesne produkty biomedyczne. Absolwenci tego kierunku po zakończeniu nauki mogą podejmować aktywną współpracę z przedstawicielami różnorodnych branż – medycznej, farmaceutycznej czy diagnostyki laboratoryjnej. Absolwenci biotechnologii medycznej znajdą zatrudnienie także w przemyśle związanym z wytwarzaniem nowoczesnej aparatury diagnostycznej.

Kierunek biotechnologia w Szczecinie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia ścisłe Szczecin. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe.

Twoja uwaga kieruje się w stronę biologii? Zobacz koniecznie: studia biologiczne Szczecin. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Studia biotechnologiczne

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Szczecinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Szczecinie:

Studia w Szczecinie

Kierunki studiów w Szczecinie

Rekrutacja na studia w Szczecinie

Uczelnie Szczecin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia