Kierunki studiówKierunki studiów KrakówStudia chemiczneStudia KrakówStudia techniczne

Chemia budowlana – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Studia na kierunku chemia budowlana przygotowują absolwentów do pracy w szeroko rozumianym przemyśle chemicznym, z ukierunkowaniem na wytwarzanie produktów dla potrzeb przemysłu materiałów budowlanych i branż pokrewnych.

Absolwenci uzyskują wiedzę w zakresie:

  • podstawowych zagadnień fizyki, chemii (nieorganicznej, organicznej, fizykochemii polimerów), termodynamiki,
  • metod identyfikacji związków chemicznych oraz doboru technik analitycznych,
  • transportu ciepła i masy oraz podstawowych praw mechaniki płynów,
  • wykorzystania sprzętu komputerowego,
  • podstawowego oprogramowania,
  • stosowania metod statystycznych w planowaniu oraz opracowaniu wyników pomiarów,
  • niezbędną wiedzę z zakresu dokumentacji technicznej, eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych,
  • podstawowych pojęć z zakresu ochrony własności przemysłowej i praw autorskich,
  • zasad stosowania norm i przepisów prawnych,
  • zagrożeń związanych z realizacją procesów chemicznych i zasad szacowania ryzyka,
  • podstawowych konstrukcji i zasad działania typowych urządzeń stosowanych w procesach technologii chemicznej,
  • sposobu rozwiązywania zagadnień inżynierskich z chemii i technologii chemicznej metodami komputerowymi,
  • realizacji procesów związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i użytkowaniem surowców chemicznych.
  • syntezy chemicznej organicznej i nieorganicznej, obejmujących m.in. technologię cementu i betonu, materiałów budowlanych, szkła, materiałów ogniotrwałych i innych materiałów niemetalicznych o specjalnych właściwościach i zastosowaniach, ze szczególnym naciskiem na wytwarzanie i stosowanie substancji pomocniczych, domieszek i dodatków modyfikujących oraz kompozycji materiałowych z ich udziałem.

Kierunek Chemia Budowlana jest unikatowy, ponieważ jest realizowany we współpracy z Politechniką Gdańską i Politechniką Łódzką. Po czterech semestrach w Krakowie studenci wyjeżdżają na piąty semestr do Łodzi, a następnie na szósty semestr do Gdańska. Pozwala to w sposób optymalny wykorzystać potencjał naukowo-dydaktyczny wszystkich trzech uczelni i zdobycie wiedzy i doświadczenia w wiodących w danych dziedzinach jednostkach. Na Politechnice Łódzkiej studenci pogłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie barwników i pigmentów, polimerowych materiałów konstrukcyjnych, projektowania, modyfikacji i recyklingu wyrobów polimerowych, kompozytów polimerowych, izotopowych metod badań materiałów budowlanych. W Gdańsku poznają zaawansowane zagadnienia z dziedziny analityki (analityka surowców i produktów budowlanych, monitoring i analityka zanieczyszczeń środowiska, nowoczesne techniki analityczne, techniki separacyjne), korozji materiałów (diagnostyka i monitorowanie korozji, analiza uszkodzeń korozyjnych) czy też analizy cyklu życia wyrobów budowlanych.

Po I stopniu studiów absolwenci mogą kształcić się dalej na II stopniu studiów na kierunku Technologia Chemiczna, gdzie prowadzone są studia z zakresu Technologii Materiałów Budowlanych. Z myślą o absolwentach I stopnia studiów na kierunku Chemia Budowlana stworzono dedykowany szczególnie dla nich blok specjalistyczny Fizykochemia Materiałów Budowlanych. W jego ramach studenci zdobywają wiedzę z zakresu zaawansowanych technologii chemicznych i kierunków ich rozwoju, ze szczególnym ukierunkowaniem na projektowanie, wytwarzanie, badanie i stosowanie materiałów budowlanych takich jak spoiwa tradycyjne i specjalne i kompozyty z nich wytwarzane, ceramiczne materiały budowlane, materiały autoklawizowane i in. Szczególny nacisk kładziony jest na zrozumienie podstaw zjawisk zachodzących w przy okazji wspomnianych powyżej procesów i ich powiązanie z uzyskiwanymi efektami. Ważnym punktem jest też poznawanie nowoczesnych metod badań niezbędnych dla inżynierów pracujących w nowoczesnym przemyśle. Dzięki temu studenci uzyskują wiedzę i umiejętności potrzebne do praktycznego rozwiązywania stawianych przed nimi w przyszłej karierze zawodowej zadaniami inżynierskimi w zakresie technologii chemicznych i materiałowych w ogólności, a materiałów budowlanych w szczególności.

Absolwenci kierunku mogą pracować:

  • w zakresie syntezy chemicznej – przy wytwarzaniu substancji pomocniczych i modyfikujących dla obszaru technologii chemicznej i branż pokrewnych, z ukierunkowaniem na potrzeby przemysłu materiałów budowlanych;
  • w zakresie projektowania, wytwarzania i badania finalnych, przetworzonych produktów chemii budowlanej, w tym nowych materiałów jako specjaliści z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów dla budownictwa i branż pokrewnych, oraz jako specjaliści z zakresu badania materiałów i kontroli jakości.

Gdzie można pracować?

  • firmy zajmujące się syntezą chemiczną domieszek i dodatków stosowanych w przemyśle materiałów budowlanych i branżach pokrewnych,
  • zakłady produkcji podstawowych materiałów budowlanych (produkcja spoiw – cementu, wapna, spoiw gipsowych, ceramiki budowlanej, materiałów termoizolacyjnych, betonów, zapraw) oraz wytwórnie zestawiające wielofazowe materiały budowlane czy kompozycje do ich wytwarzania – w tym materiały zaawansowane jak kompozyty, materiały naprawcze, środki konserwujące materiałów dla ochrony przed korozją i dla ochrony środowiska,
  • biura projektowe,
  • laboratoria badawcze i jednostki naukowe,
  • instytuty naukowo-badawcze,
  • działy kontroli jakości,
  • jednostki administracji rządowej i samorządowej,
  • szkolnictwo, wyższe uczelnie,
  • firmy konsultingowe,
  • własna działalność gospodarczą.

Kierunek chemia budowlana w Krakowie

Dowiedz się więcej o studiach, kierunkach, rekrutacji – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Więcej informacji o kierunkach chemicznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: studia chemiczne Kraków. Interesujesz się naukami ścisłymi, bawią cię działania w laboratoriach, cieszą eksperymenty i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia chemiczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Krakowie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Krakowie:

Studia w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Uczelnie Kraków

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia