Kierunki studiówKierunki studiów PoznańStudia informatyczneStudia Poznań

Informatyka kwantowa w Poznaniu

Informatyka kwantowa, łącząca nauki ścisłe i informatyczne, to dziedzina wiedzy i praktyki o strategicznym znaczeniu dla współczesnej gospodarki.

Kierunek studiów informatyka kwantowa, który ma w swojej ofercie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (kierunek partnerski powstały przy współpracy Wydziału Fizyki UAM, Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz firmy IBM – wiodącego producenta komputerów kwantowych), to interdyscyplinarna propozycja, łącząca obszary wiedzy z zakresu informatyki i fizyki.

Czego nauczysz się na kierunku informatyka kwantowa?

Studia te kształcą specjalistów w zakresie programowania komputerów kwantowych, którzy mając pogłębioną wiedzę dziedzinie fizyki teoretycznej i eksperymentalnej, w sposób twórczy będą stosowali i rozwijali kwantowe technologie informatyczne.

Absolwent będzie potrafił samodzielnie tworzyć programy i uruchamiać je na komputerach i symulatorach kwantowych. Będzie posługiwać się wiedzą z dziedziny informatyki kwantowej z wykorzystaniem oprogramowania dostarczanego przez producentów komputerów kwantowych oraz wykorzystywać znajomość istniejących algorytmów kwantowych i ich złożoności obliczeniowej do rozwiązywania wybranych problemów.
Absolwent będzie potrafił również optymalizować programy kwantowe, uwzględniając dynamicznie zmieniającą się architekturę rzeczywistych procesorów kwantowych.

Perspektywy zawodowe absolwentów kierunku informatyka kwantowa:

  • zespoły zajmujące się innowacyjnymi technologiami: sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym,
  • zespoły zajmujące się symulacjami układów fizycznych i procesów chemicznych,
  • zespoły ds. bezpieczeństwa: szyfrowanie postkwantowe oraz szyfrowanie kwantowe,
  • firmy szkoleniowe i uczelnie wyższe (zajmujące się edukacją z zakresu komputerów kwantowych oraz ich zastosowań),
  • działy kontroli jakości,
  • firmy zajmujące się problemami optymalizacyjnymi (logistyka, planowanie, optymalizacja ruchu pojazdów i łańcuchów dostaw),
  • jednostki badawczo-rozwojowe (np. zajmujące się poszukiwaniem i analizą nowych materiałów, rozwijaniem technologii kwantowych).

Odwiedź serwis rekrutacyjny UAM

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Poznań. Jeśli interesujesz się informatyką, nowoczesnymi technologiami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia informatyczne w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:

Studia w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu

Rekrutacja na studia w Poznaniu

Uczelnie Poznań

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia