Kierunki studiówKierunki studiów PoznańNoweStudia artystyczneStudia PoznańStudia przyrodniczeStudia techniczne

Kierunki architektoniczne w Poznaniu

Poznań jako duży ośrodek akademicki w Polsce daje kandydatom na studia architektoniczne wiele wyborów. Warto poznać kierunki architektoniczne na poznańskich uczelniach, wśród których są zarówno uczelnie państwowe oraz niepaństwowa.

Dla osób, które myślą poważnie o zdobyciu kompetencji architekta Poznań stwarza wiele ciekawych możliwości. Studiować w stolicy Wielkopolski można na najpopularniejsze kierunki architektoniczne. Są to właśnie kierunek architektura, architektura wnętrz oraz architektura krajobrazu.

Architektura na Politechnice Poznańskiej

Poznańskie studia na architekturze uznawane są za jedna z bardziej prestiżowych w kraju. Studia proponuje Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej. W opisie kierunku możemy przeczytać “Studia mają charakter interdyscyplinarny. Student w trakcie studiów pierwszego stopnia poznaje zagadnienia konstrukcyjne, budowlane i inżynieryjne związane z projektowaniem budynków, problematykę dotyczącą architektury i urbanistyki w zakresie rozwiązywania prostych problemów projektowych, problematykę dotyczącą architektury i urbanistyki przydatną do projektowania obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych w kontekście społecznych, kulturowych, przyrodniczych, historycznych, ekonomicznych, prawnych i innych pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej, integrując wiedzę zdobytą w trakcie studiów, problemy fizyki, technologii i funkcji budynków w zakresie umożliwiającym zapewnienie komfortu ich użytkowania oraz ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych, relacje zachodzące między człowiekiem, a architekturą i między architekturą, a środowiskiem ją otaczającym oraz potrzeby dostosowania architektury do ludzkich potrzeb i skali człowieka, przepisy prawa i procedury niezbędne do realizacji projektów budynków, metody i środki wdrażania ekologicznie odpowiedzialnego projektowania zrównoważonego oraz ochrony i konserwacji otaczającego środowiska, zasady kosztorysowania, zarządzania projektem, metodykę kontroli kosztów i zasady realizacji projektu budowlanego, historię i teorię architektury oraz sztuki, techniki i nauk humanistycznych w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania projektów architektonicznych, zasady, rozwiązania, konstrukcje i materiały budowlane stosowane przy wykonywaniu prostych zadań inżynierskich w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego, problematykę dotyczącą architektury i urbanistyki w kontekście wielobranżowego charakteru projektowania architektonicznego i urbanistycznego, zasady gromadzenia informacji i ich interpretacji w ramach przygotowywania koncepcji projektowej, główne zasady profesjonalnej prezentacji koncepcji architektonicznych i urbanistycznych, charakter zawodu architekta i jego rolę w społeczeństwie.”

Zobacz również film promocyjny poświęcony kierunkowi

Architektura na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu

UAP, będąc uczelnią w ciągłym rozwoju, jako jedyna uczelnia artystyczna w Polsce wprowadziła studia na kierunku Architektura i Urbanistyka w roku 2003, jako jednolite pięcioletnie studia inżynierskie. Pierwotnie jednolite, obecnie dwustopniowe zgodnie z tzw. Kartą Bolońską, studia mają związaną z charakterem uczelni specyfikę. Wyróżniającą cechę kształcenia architektów na Wydziale Architektury i Wzornictwa na UAP są obowiązkowe, w dużej mierze humanistyczne, przedmioty uzupełniające oraz wspólne zajęcia studentów architektury ze studentami wszystkich, w tym także typowo artystycznych, wydziałów Uczelni. Na tle sytuacji architektury i zawodu architekta w świecie współczesnym, w wielu aspektach niekorzystnej, uznano, że podstawową zasadą kształcenia w reakcji na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość winna być jego wszechstronność, wykraczająca poza tradycyjnie rozumiane ramy architektury i urbanistyki.

Na studiach I i II stopnia realizowany jest obowiązkowy i dodatkowy program nauczania. Przedmioty dzielą się na przedmioty objęte standardem, z podziałem na podstawowe, kierunkowe i uzupełniające. Wyróżniającą cechę kształcenia architektów na Uniwersytecie są  przedmioty uzupełniające poza standardem oraz „pracownie wolnego wyboru”. Zasadą jest, że student wybiera, jeśli jest ich więcej, autorską pracownię (pedagoga) spośród przedmiotów uzupełniających i pracuje razem ze studentami wszystkich wydziałów, bo zasada wyboru pracowni obowiązuje dla studentów całej Uczelni.

Architektura krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

Studia na tym kierunku pozwalają na zdobycie wiedzy, z zakresu historii architektury i urbanistyki, sztuk pięknych, projektowania obiektów architektury krajobrazu oraz w szerokim zakresie z botaniki, dendrologii i roślin ozdobnych, która jest niezbędna w procesie kreowania przestrzeni.

Studenci nabierają umiejętności wykonywania rysunków odręcznych i wykorzystywania ich do studiów i analiz przestrzennych oraz przekazywania informacji o zastanym lub projektowanym krajobrazie. Studia umożliwiają także poznanie specjalistycznych programów wspomagających proces projektowania.

W 2050 roku 70% ludności będzie mieszkało w miastach. To sprawia, że coraz istotniejszym będzie tworzenie miast przyjaznych mieszkańcom. Umiejętność projektowania zarówno przydomowych ogrodów, jak i zrównoważonych przestrzeni  publicznych to kierunek przyszłości. Powstaje coraz więcej badań na temat natury jako źródła ludzkiego dobrostanu. Stań do walki ze smogiem, wykorzystując tajną broń – rośliny. Twórz miejsca do terapii ogrodniczej, żeby pomagać innym. Poznaj biodesign i wykorzystuj moc grzybów, bakterii czy glonów. 

Perspektywy po studiach

  • Pracownie projektowe
  • Firmy zajmujące się urządzaniem i pielęgnacją terenów zieleni
  • Urzędy miast i gmin przy opracowaniu planów zagospodarowania terenów oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
  • Jednostki związane z: ochroną i kształtowaniem środowiska, konserwacją i rewaloryzacją zabytkowych założeń ogrodowych
  • Ogrody botaniczne i dendrologiczne
  • Prowadzenie własnej działalności w zakresie projektowania, budowy i pielęgnowania obiektów architektury krajobrazu wraz z ich otoczeniem

Architektura wnętrz na Politechnice Poznańskiej

Kierunek architektura to nie jest jedyny kierunek architektoniczny, który można studiować na Politechnice Poznańskiej. Od kilku lat studiować można również architekturę wnętrz. To atrakcyjna propozycja dla tych wszystkich, którzy widzą się w przyszłości jako kreatorzy przestrzeni.

Studiując na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej uzyskasz tytuł zawodowy magistra architekta wnętrz, który pozwoli Ci na samodzielną pracę w bardzo popularnym i atrakcyjnym zawodzie.

Rynek wzornictwa stanowi jeden z głównych komponentów wchodzących w skład sektora kreatywnego w Polsce, a Polska jest jednym z największych eksporterów sektora kreatywnego na świecie. Branża wnętrzarska jest jedną z najsilniej rozwijających się w Europie. Grupa potencjalnych klientów w Polsce jest bardzo duża, a popyt na usługi architektów wnętrz stale rośnie.

Zajęcia prowadzone są w jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w Polsce. Większość przedmiotów  ma charakter praktyczny (ćwiczenia, laboratoria, projekty) i jest realizowana w porozumieniu z polskimi i zagranicznymi interesariuszami.

Istotnym elementem kształcenia na pierwszym stopniu kierunku ARCHITEKTURA WNĘTRZ  jest stała i intensywna współpraca dydaktyczna z Dipartimento di Architettura e Studi Urbani Politechniki Mediolańskiej. Regularna partycypacja w działaniach dydaktycznych z zakresu architektury wnętrz, udział w wykładach i ćwiczeniach włoskich profesorów jest okazją do inspiracji innowacyjnymi rozwiązaniami projektowymi.

Dużo informacji o kierunku architektura wnętrz w filmie promocyjnym:

Architekturę wnętrz studiować można jeszcze na dwóch poznańskich uczelniach. Są to Uniwersytet Artystyczny oraz niepaństwowa Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych.

Propozycje kierunków architektonicznych możesz również poznać dzięki liście poniżej. Wybierz uczelnię oraz kierunek i zdobywaj potrzebne informacje!

Kierunki architektoniczne w Poznaniu

Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź Studia techniczne Poznań. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce.

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia